فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
آموزش مراحل کار با اهم متر

آموزش مراحل کار با اهم متر

چکیده :

اهم متر دستگاهی الکترونیکی است که مقاومت در یه مولفه الکترونیکی یا مدار را اندازه می گیرد. این تجهیز از مقیاس درجه بندی شده، عقربه (اهم متر آنالوگ) یا صفحه نمایش دیجیتالی (اهم متر دیجیتالی)، سلکتور و دو پراب تشکیل شده است. این مقاله در مورد مفاهیم پایه این دستگاه توضیح داده است.

1.همه توان (باتری) را به صورت کامل در مداری که میخواهید تست کنید، قطع کنید. هم چنین سیم های مربوط به مدار را برای مطمئن شدن درستی دقت اندازه گیری  و هم چنین امنیت خودتان قطع کنید. اهم متر جریان و ولتاژ مدارتان را تامین می کند، بنابراین توان های دیگر ضرورتی ندارند.

step1.jpg

2.اهم متر مناسبی برای انجام کارتان انتخاب کنید. اهم متر های آنالوگ از تجهیزات پایه و ارزان قیمت هستند و معمولا محدوده آن ها از 0-10 تا 0-10.000 اهم می باشد. نوع دیجیتال آن اغلب اوتو رنج است و مقاومت ابزار یا مدار شما را خوانده و محدوده مناسب (درست) را به صورت خودکار (اوتوماتیک) انتخاب می کند.

step2.jpg

3.درصورتی که دستگاه شما باتری دارد آن را چک کنید. هنگامی که اهم متر می خرید، ممکن است باتری بر روی دستگاه شما نصب باشد یا به صورت جداگانه همراه با دستورالعمل نصب وجود داشته باشد.

step3.jpg

4.کابل های تست را به ترمینال های اهم متر متصل کنید. در اغلب دستگاه ها شما ترمینال COM یاهمان درگاه منفی و درگاه مثبت را خواهید دید. هم چنین کابل قرمز رنگ مثبت + و کابل مشکی رنگ منفی – است.

step4.jpg

5.باتوجه به دستگاه تان آن را روی نقطه صفر تنظیم کنید.توجه داشته باشید مقیاس در جهت عکس خوانده می شود که در اغلب مقیاس های اندازه گیری متداول این چنین است.بنابرین مقاومت کم در سمت راست و مقاومت زیاد درسمت چپ (در مولتی متر های آنالوگ) نشان داده خواهدشد. هنگامی که دو پراب دستگاه به صورت مستقیم به یکدیگر متصل می شوند شما باید عدد صفر را مشاهده کنید. بنابراین شما می توانید با اتصال آن ها به یکدیگر دستگاه را روی عدد صفر تنظیم کنید. که معمولا نوع دیجیتال این تجهیز کالیبره می باشد و نوع آنالوگ آن نیاز به تنظیم صفردارد.

step5.jpg

6.حال مدار یا ابزار الکترونیکی خود را برای تست انتخاب کنید. شما می توانید از هرچیزی که خاصیت الکتریسیته دارد استفاده کنید. به عنوان مثال یه قطعه فویل آلمینیومی یا ابزار های دیگر.

برای اشنایی با دقت اندازه گیری دستگاه تان می توانید تعدادی مقاومت از تولیدکنندگان الکترونیکی یا چند دستگاه با مقاومت معلوم خریداری کنید.


مقاومت.jpg

7.هریک از پراب ها را به یک طرف مدار یا قطعه الکترونیکی متصل کنید و به اعداد روی دستگاه توجه کنید. به عنوان مثال اگر مقاومت 1000 اهمی خریداری کرده اید پراب ها را در دوطرف مقاومت قرار دهید و محدوده سلکتور را روی 1000 تا 10.000 اهم قراردهید، خواهید دید که دستگاه شما عملاَ مقدار 1000 اهم را نشان خواهد داد.

step7.jpg

8.اجزای یک مدار الکتریکی سیمی را برای تست انحصاری جدا کنید: اگر شما بخواهید مقدار اهم مقاومت برد مدار چاپی را بخوانید، برای اطمینان ازاینکه مقدار اندازه گیری شده نادرست نباشد مجبور هستید مقاومت را از مدار جداکنید.

step8.jpg

 

step8.1.jpg

9.حال مقاومت سیم یا شاخه جدا شده از مدار را بخوانید. در حالی که آن قسمت از مدار جدا شده است. اگر مقاومت بی نهایت را نشان داد بنابراین مسیری برای هدایت جریان الکتریکی وجود ندارد. به عبارتی به شما نشان می دهد در قسمتی از مدار یکی از اجزای ان سوخته است یا از کار افتاده است. به دلیل اینکه خیلی از مدارها شامل دستگاه های وروی (ترانزیستورها یا نیمه هادی ها)، دیودها و خازن ها هستند. اگرچه شما ممکن است پیوستگی مدار را چک نکنید به خصوص وقتی که مدار کاملا سالم و بی نقص باشد. چک کردن کل مدار به وسیله فقط یک اهم متر دشوار است.

step9.jpg

10. زمانی که از اهم متر استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید.

step10.jpg

سوالات متداول همراه با جواب:

1.چگونه می توان مقدار مقاومت را به بصورت مستقیم اندازه گرفت؟

شما می توانید مقدار آن را زمانی که قطعه از مدار جداشده یا در مدار باز شده مشخص کنید. که به آن تست خارج از مدار نیز می گویند.

مانند:تست فیوز، قطع کننده و...

2.بیشتر و کمترین مقدار در اهم متر چقدر است؟

کمترین مقدار در اهم متر صفر است و بیشترین مقدار آن بی نهایت است که معمولا اضافه بار را نشان می دهد.

3.چگونه اهم متر را برای اندازه گیری ریپل تنظیم کنیم؟

زمانی که درمورد منبع تعذیه مدار (دیود و...) صحبت می کنیم، فرکانس های ریپل منبع تغذیه مدار را نمی توان با اهم متر یا مولتی متر ساده تست کرد. شما باید از رسم تکی یا دوتایی در اسیلوسکوپ استفاده کنید. در صفحه نمایش آن می توانید امواج مربوط به فرکانس های ریپل را مشاهده کنید.

4.چگونه می توان ترانزیستور NPN  را چک کرد؟

پایه کلکتور-بیس و سپس امیتر-بیس را چک کنید. برخی از مولتی متر های پیچیده تست ترانزیستور دارند اگر قطعه خارج از مدار باشد.

نکات:

1.اگر بر روی اهم متر برای استفاده کلی سرمایه گذاری کرده اید، بهتر است مولتی متر با کیفیت خوب بخرید به دلیل اینکه می توانید کمیت های دیگر الکتریکی مانند: ولتاژ و آمپر را اندازه بگیرید.

2. با واژگان و اصطلاحات الکتریکی والکترونیکی و شماتیک برد مدار به خوبی خواندن یا نوشتن شماتیک جدول ها آشنا شوید.

3.بهتر است بدانید که اگرچه گفته می شود مقاومت 1000 اهم است، درهرصورت می تواند اعلام شود بالای 150 اهم. به این ترتیب مقاومت های کوچک توسط مقادیر کوچک و مقاومت های بزرگ توسط مقادیر زیاد اعلام می شود.

4. محدوده های اهم متر خود را بشناسید. مقاومت های متفاوتی را خریداری کنید و هریک از آن ها را طبق ویژگی های آن تست کنید.

هشدار: هنگامی که مدار های الکتریکی را تست می کنید توجه داشته باشید در مدار جریانی وجود نداشته باشد. بدین معنی که آن را از منابع تغذیه جداکنید و هرخازنی را در مدار وجود دارد از آن خارج کنید. تلویزیون ها و سایر وسایل الکترونیکی به همراه لامپ های روشنایی کاتدی و ماکرویوها می توانند خازن هایی که توسط هزاران ولت شارژ شده اند، داشته باشند حتی اگر از منابع تغذیه جدا شده باشند. این نمونه ها بسیار خطرناک هستند و باید کاملا حرفه ای به کار گرفته شوند.

 :منابع

.use an ohmmeters

  • ۱۳۹۶/۰۳/۲۱
  • 1
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

عادل سرویاس
۱۳۹۷/۰۸/۱۶
|

خیلی ممنون عالی و مفید و مختصر دمتگرم

مطالب مرتبط