فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
استاندارد حفاظت ثانویه در برابر صاعقه (IEC 61643)

استاندارد حفاظت ثانویه در برابر صاعقه (IEC 61643)

چکیده :

بخش های مختلف استاندارد (حفاظت ثانویه در برابر صاعقه) IEC 61643 را می توانید در لینک پیوست که برای شما آماده گردیده دانلود بفرمایید.

سیستم حفاظت در برابر صاعقه شامل :
1-  حفاظت اولیه (صاعقه گیر )
2- حفاظت ثانویه (ارستر)
که این دو مکمل یکدیگرهستند بدیهی است که هم صاعقه گیروهم ارستر نیاز به سیستم ارت مناسب دارند.

حفاظت اولیه :

به منظور حفاظت از سازه ها در برابر صاعقه باید از نفوذ جریان صاعقه به داخل ساختمان جلوگیری کرد، این کار بوسیله سیستم صاعقه گیر(صاعقه گیر، هادی میانی، ارتینگ) می باشد.

 در صورت استفاده از این سیستم در بالای ساختمان، صاعقه به صاعقه گیر برخورد کرده و جریان آن از طریق هادی میانی به سیستم زمین انتقال می یابد. بدین ترتیب سیستم صاعقه گیر از عواملی همچون: تخریب فلزی، آتش سوزی و آسیب پذیری نیروی انسانی جلوگیری می کند. البته لازم به ذکر است نصب صاعقه گیر الکترونیکی فقط خطرات فوق را از بین می برد.

بنابراین برای حفاظت از تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی داخل ساختمان از سیستم برقگیر (Surge Arrester) باید استفاده نمود.

حفاظت ثانویه :

علاوه بر خطرات اشاره شده در بالا برخورد مستقیم صاعقه موجب القاء شوک های الکتریکی در خطوط انتقال (خطوط تغذیه، تلفن، تلویزیون، کامپیوتر و...) می گردد. با توجه به رشد روزافزون استفاده از تجهیزات الکترونیکی در زندگی روزمره میزان اهمیت آن بیشتر می گردد. بنابراین برای حفاظت از این سیستم ها و کنترل شوک ها (Surge Voltage) باید از حفاظت کننده های اضافه ولتاژ یعنی برقگیر مطابق با استانداردIEC61643  استفاده نمود.

  • ۱۳۹۶/۰۹/۲۳
  • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط