انجمن برق ایران
استرس الکتریکی کابل ها چیست و چگونه می توان آن را کنترل کرد؟

استرس الکتریکی کابل ها چیست و چگونه می توان آن را کنترل کرد؟

چکیده :

در این مقاله به مسئله ی کنترل استرس در مفصل و سرکابل می پردازیم. در مفصل ها ما تلاش می کنیم تا استرس الکتریکی را کنترل و مهار کنیم در صورتیکه در سرکابل ها ما تلاش می کنیم تا استرس الکتریکی را کنترل و پراکنده کنیم.

بدون یک شیلد عایق، شما می توانید ببینید که چطور ولتاژ از هادی با عبور از طریق عایق، خیلی سرگردان و بطور موثر به دنبال ارت از عایق می گذرد و با ایجاد نقاط پر حرارت در نهایت منجر به خرابی کابل می شود.

  کنترل استرس الکتریکی در کابل

 

ایجاد یک "شیلد عایق "  اجازه می دهد تا استرس/ شار بسیار موثر و بطور مساوی در امتداد کابل تغییر کند و استرس به یک اندازه پراکنده گردد.

 کنترل استرس الکتریکی در کابل

مشکل زمانی رخ می دهد که ما شیلد عایق را برای سرکابل و مفصل کابل حذف کنیم (برداریم). قطع ناگهانی شیلد اجازه می دهد درصدهای مختلفی از ولتاژ در نقاطی متمرکز به وجود آید که منجر به ایجاد ناحیه ای با استرس زیاد، با ولتاژی در جستجو زمین می شود. این استرس الکتریکی دوباره گرمای شدید ایجاد می کند که در نهایت منجر به خرابی کابل می شود. در یک مفصل کابل، ما سعی نمی کنیم تا استرس را حذف کنیم بلکه آن را کنترل می کنیم.

 نصب مفصل بدون قطعه ی کنترل استرس

 

در برخی از بسته های مفصل کابل، نوار ماستیک و "تیوپ کنترل استرس حرارتی " برای مهار و کنترل انحراف از خطوط شار مورد استفاده قرار می گیرد. در دیگر بسته های مفصل کابل می تواند تیوپ کنترل حجمی قرار داده شود. 

 نصب مفصل با تیوپ کنترل استرس

 نصب مفصل با قطعه ی کنترل استرس

در سرکابل ها این متفاوت است. ما دیگر سعی نمی کنیم تا آن را کنترل و مهار contain کنیم، ما تلاش می کنیم تا کنترل و پراکنده dissipate کنیم استرس الکتریکی را تا جائیکه ممکن است.

 سرکابل بدون قطعه ی کنترل استرس

این کار را می توان در روش های مختلف بدست آورد:

- تیوپ کنترل استرس حرارتی و ماستیک

- یک جرم فشاری جامد

- با نوار دستی بستن 

 سرکابل با قطعه ی کنترل استرس

 مساله ی ما انواع سرکابل ها نیستند، همه ی آنها سعی می کنند تا به نتیجه مشابه برسند. (یعنی) کنترل و پراکندگی استرس الکتریکی از طریق انحراف (شکست).

 سرکابل بدون قطعه ی کنترل استرس

 

نتیجه گیری

امیدواریم این توضیح برخی از سوالات شما درباره مفصل های کابل را پاسخ داده باشد. گاهی اوقات برخی از انواع مفصل های کابل می توانند یک سر کابل "back to back " باشند، مانند تصاویر مفصل نشان داده شده در زیر. نوع کابل یا کارخانه سازنده اش مهم نیست، مهم کیفیت کار است.

 

 

منبع

http://www.cablejoints.co.uk/blog/article/electrical-stress

 

  • ۱۳۹۵/۰۶/۰۴
  • 2
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : الهه مالدار

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

سهیل حسینی پور
۱۳۹۶/۱۰/۱۲
|

با سلام:
ضمن تشکر و تبریک از سرکار خانم مهندس مالدار که چنین مقالات علمی مختصر و مفیدی ارائه فرمودند وشکرانه اینکه در تمام عرصه ها بانوان بعمل ثابت منمایند که دوشادوش مردان در عرصه های علمی قدم در راه پیشرفت گذاشته اندوموفقند.
توفیق روز افزون برای شما ودیگر بانوان آرزومندم

مدیر سایت پاسخ داده :
۱۳۹۶/۱۰/۱۳
|

سپاسگزاریم جناب حسینی پور عزیز
در مجموعه ایکهربا همکاران آقا و خانم در یک سطح در تلاش هستند و برابری توانمندی های بانوان برای ما مشهود است.

مطالب مرتبط