فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

عوامل موثر در انتخاب باتری برای سیستم خورشیدی

عوامل موثر در انتخاب باتری برای سیستم خورشیدی

چکیده :

تکنولوژی ذخیره‌سازی انرژی چندین دهه است که در حال بررسی است، اما باتری‌های مورد استفاده در سیستم‌های خورشیدی خانگی، نسبتا جدید هستند.

چگونه یک باتری مناسب برای یک سیستم پنل خورشیدی انتخاب کنیم؟

ویژگی‌های خاصی وجود دارند که شما باید در هنگام ارزیابی باتری خورشیدی تان از آن استفاده کنید. مانند این که باتری خورشیدی چه مدت زمان و چه مقدار می تواند برای ما انرژی مورد نیازمان را تامین کند. در زیر،درباره تمام معیارهایی که باید برای مقایسه گزینه‌های نگهداری انرژی خانگی خود و نیز انواع مختلف باتری‌های خورشیدی استفاده کنید، صحبت خواهیم کرد.

زمانی که گزینه‌های ذخیره‌سازی انرژی خورشیدی را درنظر می‌گیرید، شما با مشخصات پیچیده زیادی برخورد خواهید کرد. مهم‌ترین آن‌ها که در طول ارزیابی شما مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از : ظرفیت باتری ، میزان دشارژ شدن یا تخلیه ( DoD )، بازدهی ، گارانتی و تولید کننده.

انتخاب باتری خورشیدی.jpg

شکل 1

توان و ظرفیت

ظرفیت کل انرژی ای است که یک باتری خورشیدی می‌تواند در هر کیلووات ساعت (کیلووات ساعت)  ذخیره کند. اکثر باتری‌های خورشیدی خانگی طوری طراحی شده‌اند که  " stackable  " باشند، به این معنی اینکه شما می‌توانید چندین باتری را به سیستم انرژی خورشیدی خود متصل کنید تا ظرفیت بیشتری به دست آورید.

در حالی که ظرفیت به شما می‌گوید که باتری شما چقدر بزرگ است، به شما نمی‌گویند که یک باتری چه مقدار می‌تواند در یک لحظه معین، برق تولید کند. در زمینه باتری‌های خورشیدی، توان دستگاه میزان برق الکتریسیته است که یک باتری می‌تواند در یک زمان تحویل دهد. که با واحد کیلووات اندازه گیری می شود.

یک باتری با ظرفیت بالا و میزان توان پایین، مقدار کمی برق را به اندازه کافی برای اداره چند تجهیز حیاتی برای مدتی طولانی ارسال خواهد کرد.  در حالی که یک باتری با ظرفیت کم و توان بالا می‌تواند انرژی موردنیاز کل خانه شما را فقط برای چند ساعت تامین کند.

عمق یا میزان تخلیه ( DoD )

اکثر باتری های خورشیدی به علت ترکیب شیمیایی خود، همیشه باید با شارژ نگه داشته شوند. اگر از 100 درصد شارژ باتری استفاده می کنید، عمر مفید آن به طور قابل ملاحظه ای کوتاه می شود، عمق دشارژ شدن (Depth-of-Discharge ( DoD  یک باتری به مقدار ظرفیت باتری که مورد استفاده قرار گرفته‌است ، اشاره دارد. اکثرتولید کنندگان، حداکثر DoD را برای عملکرد بهینه تعیین می‌کنند. برای مثال، اگر یک باتری 10 کیلو وات ساعت دارای 90٪ DoD باشد، نباید قبل از شارژ مجدد آن بیش از ۹ کیلووات ساعت از باتری استفاده کنید. به طور کلی، یک DoD بالاتر به این معنی است که شما قادر به استفاده بیشتر از ظرفیت باتری خود هستید.

میزان تخلیه باتری.jpg

شکل 2

بازده و کارایی

بازده باتری نشان‌دهنده مقدار انرژی است که می‌تواند به عنوان درصدی از مقدار انرژی کل  که برای ذخیره آن به کار می‌رود، مورد استفاده قرار گیرد.

بازده باتری خورشیدی.jpg

شکل 3

به عنوان مثال، اگر شما پنج کیلووات ساعت برق به باتری خود را شارژ کنید و تنها ۴ کیلووات ساعت برق مفید دست آورید، باتری ۸۰ درصد بازدهی متوسط دارد.(4 کیلووات ساعت برق / 5 کیلووات ساعت برق = 80 درصد)

 به طور کلی، یک بهره‌وری کلی به این معنی است که شما ارزش اقتصادی بیشتری را از باتری خود دریافت کنید.

عمر باتری و گارانتی

برای اغلب کاربردهای ذخیره انرژی خانگی، باتری شما روزانه شارژ و دشارژ می‌شود. با گذر زمان واستفاده از باتری میزان نگه داری انرژی توسط باتری کاهش می یابد. به عبارت دیگر باتری خورشیدی مانند باتری گوشی همراه عمل می کند. شما هرشب گوشی خود را شارژ می کنید تا از آن استفاده کنید و با گذشت زمان متوجه خواهید شد باتری شما مانند ابتدای خرید شما شارژ نگه نمیدارد. و سریعتر دشارژ می شود.

باتری خورشیدی شما گارانتی ارائه می‌دهد که تعداد معینی چرخه‌های روزانه و یا سال‌ها عمر مفید را تضمین می‌کند. از آنجایی که عملکرد باتری به طور طبیعی در طول زمان تضعیف می شود، اکثر تولید کنندگان نیز ضمانت می کنند که باتری میزان مشخصی از ظرفیت خود را طی دوره گارانتی حفظ می کند، و درنتیجه پاسخ به این سوال که چقدر از عمرمفید باتری شما باقی مانده است بستگی به برند و میزان ظرفیت باتری شما دارد. برای مثال ممکن است یک باتری برای 10 سال به میزان 70 درصد کارایی مفید ازظرفیت اصلی خود مورد تایید واقع شود. این بدان معنی است که در پایان ضمانت، باتری بیش از 30 درصد توانایی اصلی خود را برای ذخیره انرژی از دست داده است.

تولیدکننده

بسیاری از انواع مختلف سازمان‌ها از شرکت‌های خودروسازی تا شرکت‌های نوپا در حال توسعه و تولید محصولات باتری خورشیدی هستند.

در حالی که یک شرکت بزرگ خودرویی که وارد بازار ذخیره انرژی می شود احتمالا سابقه ای طولانی در تولید محصول دارد، ممکن است فن آوری جدید و پیچیده ای نداشته باشد. در مقابل یک راه اندازی فناوری ممکن است یک تکنولوژی پرطرفدار با نام تجاری جدید داشته باشد، اما سابقه چندانی برای اثبات عملکرد طولانی مدت باتری نداشته باشد. اینکه شما باتری از تولید کننده ای با سابقه کم تهیه می کنید یا تولید کننده با سوابق طولانی بستگی به الویت و انتخاب شما دارد. این ارزیابی ها می تواند به شما برای تصمیم درست برای انتخاب باتری کمک کند.

شرکت های خودرو سازی در حال رقابت با شرکت های ذخیره انرژی هستند. فن آوری ذخیره سازی انرژی خانگی و وسایل نقلیه الکتریکی بسیار مشابه هستند: آنها هر دو از باتری های پیشرفته برای ایجاد محصولات کارآمد و پایدار استفاده می کنند که می توانند انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهند. همانطورکه خودروهای الکتریکی محبوب‌تر می‌شوند، شرکت‌های بیشتری بودجه تحقیقات و توسعه قابل ‌توجهی را برای توسعه باتری‌ها اختصاص داده‌اند، و تجارت ذخیره انرژی در حال گسترش می باشد.

یک باتری خورشیدی چه میزان می تواند نیاز شما را تامین کند؟

دو راه برای پاسخ به این سوال وجود دارد. اولی تعیین این است که یک باتری خورشیدی چقدر می‌تواند برق خانه شما را تامین کند. در بسیاری از موارد یک باتری کاملا شارژ می‌تواند انرژی یک شب خانه شما را تامین کند زمانی که پنل‌های خورشیدی شما انرژی تولید نمی‌کنند. برای محاسبه دقیق‌تر، شما باید چند متغیر را بدانید، از جمله اینکه چقدر انرژی خانه شما در یک روز معین مصرف می‌شود، باتری شما دارای چه میزان ظرفیت و توان است و اینکه آیا شما به شبکه برق متصل هستید یاخیر.

بعنوان مثال، اگر شما سه باتری خورشیدی خریداری کنید، می‌توانید انرژی مورد نیاز کل روز خانه خود را با فقط با پشتیبانی باتری خورشیدی تامین کنید. شما همچنین در طول روز با سیستم پنل خورشیدی خود برق تولیدخواهید کرد که به مدت ۶ تا ۷ ساعت از روز در طول ساعات اوج نور خورشید انرژی خواهند داشت. از سوی دیگر، اکثر باتری ها نمی توانند حداکثر ظرفیت را اجرا کنند و به طور کلی بیشترین توان باتری در 90٪ DoD (که در بالا توضیح داده شده) می باشد. در نتیجه، باتری 10 کیلو وات ساعت احتمالا دارای ظرفیت مفید 9 کیلو وات ساعت است. علاوه بر این ، اگر شما در حال نصب ذخیره انرژی خانگی بمنظور قطع ارتباط از شبکه برق هستید، باید چند باتری به ارزش برق پشتیبان نصب کنید تا روزهایی که ممکن است آب و هوای ابری داشته باشید بتوانید از انرژی ذخیره شده در باتری های خود استفاده کنید.

طول عمر باتری خورشیدی

معمولا عمرمفید باتری بین 5 تا 15 سال می باشد.اگر امروز باتری خورشیدی نصب کنید برای تطبیق دادن باتری با طول عمر حدود 30 سال سیستم خورشیدی خود مجبور به تعویض حداقل 1 بار باتری خورشیدی خود خواهید بود. با این حال، همانطور که طول عمر پنل های خورشیدی در دهه گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است، انتظار می رود که باتری های خورشیدی به عنوان تجهیزی برای ذخیره این انرژی رشد کنند. تعمیر و نگهداری مناسب می تواند تاثیر قابل توجهی بر طول عمر باتری خورشیدی شما داشته باشد. باتری‌های خورشیدی به طور قابل‌توجهی تحت‌تاثیر دما قرار می‌گیرند، بنابراین محافظت از باتری شما از انجماد یا گرمای سوزان می‌تواند عمر مفید آن را افزایش دهد.

بهترین باتری برای انرژی خورشیدی چیست؟

باتری هایی که در ذخیره انرژی خانگی مورد استفاده قرار می گیرند معمولا با یکی از سه ترکیب شیمیایی ساخته می شوند: اسید سرب، یون لیتیوم و آب شور.

در بیشتر موارد، باتری های یون لیتیوم بهترین گزینه برای یک سیستم پنل خورشیدی هستند، هر چند باتری های دیگر می توانند مقرون به صرفه تر باشند،

باتری اسید سرب:

باتری‌های اسید سرب یک تکنولوژی تست شده هستند که برای چندین دهه در سیستم‌های انرژی خارج از شبکه بکار رفته‌است. در حالی که آنها عمر نسبتا کوتاه و DoD پایین تر نسبت به سایر انواع باتری دارند، یکی از گزینه های ارزان قیمت در حال حاضر در بازار در بخش ذخیره سازی انرژی خانگی هستند. برای صاحبان خانه که می خواهند از شبکه خارج شوند و نیاز به ذخیره زیادی دارند، باتری سرب اسید می تواند گزینه خوبی باشد.

باتری یون لیتیوم:

اکثر فن آوری های جدید ذخیره سازی انرژی در خانه، از نوعی از ترکیب شیمیایی یون لیتیوم استفاده می کنند. باتری های لیتیومی سبک تر و فشرده تر از باتری های اسید سرب هستند. آنها همچنین دارای DoD  بالاتر و عمر طولانی تر و در نتیجه قیمت بالاتری در مقایسه با باتری های اسید سرب هستند.

باتری آب شور:

یک  تازه وارد در صنعت ذخیره انرژی در خانه، باتری آب شور است. بر خلاف سایر گزینه های ذخیره انرژی خانگی، باتری های آب شور حاوی فلزات سنگین نیستند و روی الکترولیت های آب شور قرار دارند. در حالی که باتری هایی که از فلزات سنگین استفاده می کنند، از جمله سرب اسیدی و باتری های یون لیتیوم، باید با فرایندهای خاص دفع شوند، باتری های آب شور می توانند به راحتی بازیافت شوند.

مقایسه باتری های خورشیدی.jpg

 

شکل 4

نحوه مصرف برق (TOU) تا چه اندازه بر اقتصاد باتری خورشیدی تاثیر می گذارد؟

اگر تجهیزات شما دارای نرخ (TOU(time-of-use باشد، میزان هر کیلووات ساعت که برای برق پرداخت می کنید بسته به زمان روز تغییر می کند. نرخ مصرف برق در طول "ساعت پیک " هنگامی که تقاضا برای برق بالا است، معمولا در اواخر بعدازظهر و عصر، زیاد می شود. این نرخ در طول روز زمانی که مصرف برق خانه کم است و پنل های خورشیدی بیشترین تولید را دارند، پایین تر است .

تاثیراقتصادی باتری خورشیدی.jpg

شکل 5

اگرتجهیز شما از نرخ TOU استفاده کند، شما می‌توانید در زمان اوج مصرف که نرخ برق به بالاترین حد خود می رسد از برق باتری خورشیدی استفاده کنید.

برای آشنایی بیشتر با باتری های خورشیدی کلیک کنید.

برای آشنایی با نحوه اتصال باتری کلیک کنید.

 منابع:

How to choose the best solar battery

solar battery

 

 

  • ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  • 0
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : سحر حاتم پور

برای اینکه دانش ملکه شود تعلیم کافی نیست عمل لازم است.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط