انجمن برق ایران

تجهیزات مرتبط با این مقاله

روش صحیح اندازه گیری مقاومت اتصال زمین در مراکز مخابراتی

روش صحیح اندازه گیری مقاومت اتصال زمین در مراکز مخابراتی

چکیده :

در مراکز مهم و مخابراتی به دلیل حساسیت و اهمیت تجهیزات نصب شده، اندازه گیری مقاومت اتصال زمین از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا جهت مشخص شدن مقدار دقیق و واقعی مقاومت اتصال زمین، با استفاده از تلفیق چند روش مطرح شده در مقاله ی قبلی، به بررسی این موضوع می پردازیم.

در مقاله قبل با روش های اندازه گیری مقاومت اتصال زمین آشنا شده اید در این مقاله به مطالعه موردی روش صحیح اندازه گیری مقاومت اتصال زمین در مراکز مهم و مخابراتی پرداخته ایم.

در مراکز مهم و مخابراتی به دلیل حساسیت و اهمیت تجهیزات نصب شده، اندازه گیری مقاومت اتصال زمین از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا جهت مشخص شدن مقدار دقیق و واقعی مقاومت اتصال زمین، با استفاده از تلفیق چند روش مطرح شده در مقاله ی قبلی، به بررسی این موضوع می پردازیم.

 

سایت های عملیاتی مهم

سایت های مخابرات / مایکروویو و برج های رادیویی

در بسیاری از مکان ها یک برج با ۴ پایه وجود دارد و این برج با یک کابل مسی به زمین متصل است. در کنار برج ساختمان سایت و دیگر تجهیزات وجود دارد. در داخل ساختمان یک اتصال زمین و ترمینال MGB وجود دارد که به هم متصل هستند. ۴ گوشه از ساختمان سایت از طریق یک کابل مسی به MGB و زمین متصل شده است. همچنین یک اتصال بین حلقه زمین ساختمان و حلقه زمین برج وجود دارد.

 

روش صحیح اندازه گیری مقاومت اتصال زمین در مراکز مهم و مخابراتی

روش صحیح اندازه گیری مقاومت اتصال زمین در مراکز مهم و مخابراتی

پست های برق

پست های برق یک ایستگاه فرعی برای سیستم انتقال و توزیع است که در آن ولتاژ به طور معمول از یک مقدار بالا به مقدار کم تبدیل می شود(پست های برق کاهنده). یک پست به طور معمول شامل یک یا چند ترانسفورماتور قدرت، تابلو ولتاژ کم، برقگیر، تجهیزات کنترل، و اندازه گیری می باشد.

 پست های برق

پست های برق

 

سایت های سوئیچینگ از راه دور

سایت های سوئیچینگ از راه دور به عنوان سایت های حرفه ای که در آن خطوط متمرکز دیجیتال و دیگر تجهیزات مخابراتی قرار دارد. به طور معمول دو قسمت ابتدا و انتها از سایت های سوئیچینگ توسط سیم های مسی به الکترود های سری به منظور اتصال زمین وصل می شود.

سایت های سوئیچینگ از راه دور                                                            سایت های سوئیچینگ از راه دور

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 حفاظت از ساختمان ها در مقابل صاعقه

بیشترین خطر رعد و برق در قسمت بالای ساختمان می باشد. به همین منظور میله های صاعقه گیر در بالای ساختمان و سیستم های حفاظت در چهار گوشه ساختمان قرار می گیرد و از طریق یک کابل مسی به هم متصل می شوند. بسته به اندازه ساختمان و مقدار مقاومت زمین تعداد الکترود های  زمین متفاوت خواهد بود.

حفاظت از ساختمان ها در مقابل صاعقه                                                            حفاظت از ساختمان ها در مقابل صاعقه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تست های اندازه گیری توصیه شده

برای اندازه گیری در این مکان ها هم می توان از سه آزمون: اندازه گیری stake less، افت پتانسیل و اندازه گیری انتخابی استفاده کرد.

انجام اندازه گیری Stake less

پایه های منحصر به فرد از برج و چهار گوشه ساختمان (سایت های همراه / برج)

همه اتصالات زمین (پستهای برق)

خطوط در حال اجرا به سایت از راه دور سوئیچینگ

میله های زمین برای ساختمان (حفاظت از رعد و برق)

به خاطر سیستم شبکه ای، این روش اندازه گیری در هیچ یک از کاربردها نمی تواند یک اندازه گیری واقعی برای مقاومت زمین باشد. این روش بیشتر یک آزمون پیوستگی مدار برای بررسی زمین بودن سایت، برقراری اتصال الکتریکی، و امکان عبور جریان توسط سیستم می تواند باشد.

 

روش افت پتانسیل

مقاومت کل سیستم از طریق روش افت ولتاژ اندازه گیری کنید. به خاطر داشته باشید که این اندازه گیری باید ثبت و حداقل دو بار در سال انجام شود. این اندازه گیری مقدار مقاومت را برای کل سایت نشان می دهد.

اندازه گیری انتخابی

در نهایت، هر یک از اتصال زمین ها را به طور جداگانه توسط آزمون انتخابی اندازه گیری می کنیم. بدین ترتیب یکپارچگی هر یک از زمین ها به طور جداگانه و همچنین اتصالات آنها بررسی می شود و مشخص می گردد که آیا پتانسیل اتصال زمین در سرتاسر مدار به طور قابل قبولی یکنواخت می باشد یا خیر؟ چنانچه هر یک از اندازه گیری ها نشان دهنده ی درجه ی بالاتری از تغییرات نسبت به سایر اندازه گیری ها باشد، علت آن می بایستی مشخص شود.

در این روش قسمت های زیر اندازه گیری می شود:

هر پا از برج و چهار گوشه ساختمان (سایت های همراه / برج)

میله های زمین به صورت جداگانه و پیوندهای آنها (پستهای برق)

ابتدا و انتهای سایت از راه دور سوئیچینگ

چهار گوشه ساختمان (حفاظت از رعد و برق)

 

اندازه گیری مقاومت زمین در مراکز مهم مخابراتی

اجزای که به ترمینال شمش زمین اصلی MGB متصل می شود شامل:

MGN (شمش نول زمین)

میدان زمین

لوله آب

سازه های فلزی یا ساختمان

 

مراحل اندازه گیری مقاومت زمین:

اولاً، آزمون stake less را برای هر یک از زمین هایی که از سمت MGB می آیند به طور جداگانه انجام دهید. هدف از این کار این است که اطمینان پیدا کنید تمام زمین ها خصوصاً اتصال MGN وصل می باشند. این نکته مهم است که با این کار، مقاومت تک تک اتصال ها، اندازه گیری نمی شود، بلکه مقاومت حلقه ای که از وصل کردن گیره ها تشکیل شده است اندازه گیری می شود. ۲ کلمپ برای اندازه گیری مقاومت حلقه ای که از MGN، میدان زمین، لوله ی آب، و تیر فولادی ساختمان تشکیل می شود، به دور هر اتصال قرار گرفته اند.


مراحل اندازه گیری مقاومت زمین                                                            مراحل اندازه گیری مقاومت زمین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ثانیاً، MGB را به طوری که در شکل زیر نشان داده شده متصل کنید و آزمون افت پتانسیل ۳ قطبی را برای کل سیستم اتصال به زمین انجام دهید. بسیاری از شرکت های مخابراتی برای دستیابی به زمین در فاصله ی دور، زوج کابل های بلا استفاده ای که گاهی تا طول یک مایل ادامه یافته اند را به کار می گیرند. نتیجه اندازه گیری را ثبت نمایید و این آزمون را حداقل سالی یک بار تکرار کنید.


مراحل اندازه گیری مقاومت زمین

 مراحل اندازه گیری مقاومت زمین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ثالثاً، با استفاده از آزمایش انتخابی به اندازه گیری هر یک از مقاومت های سیستم اتصال به زمین به طور جداگانه بپردازید. مقاومت MGN را اندازه بگیرید، مقداری که به دست می آید مقاومت یکی از پایه های MGB است. سپس مقاومت اتصال به زمین اصلی را اندازه بگیرید. این مقدار، مقاومت واقعی اتصال زمین اتاق تلفنخانه ی سانترال می باشد. حالا به سمت لوله ی آب رفته و اندازه گیری را برای مقاومت تیر فولادی ساختمان تکرار کنید. درستی این اندازه گیری ها را می توانید ازطریق قانون اهم به راحتی بررسی کرد. مقاومت جداگانه ی هر یک از پایه ها می بایستی با مقاومت کلی مفروض برابر باشد (البته مقدار معقولی از خطا مجاز است، زیرا نمی توان تمام المان های زمین را اندازه گیری کرد).

مراحل اندازه گیری مقاومت زمین

مراحل اندازه گیری مقاومت زمین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 این روش آزمون اندازه گیری دقیق از یک دفتر مرکزی مخابراتی فراهم می کند و رفتار مقاومت واقعی در یک سسیستم را نشان می دهد. اما هرچند دقیق که باشد رفتار سیستم به عنوان یک شبکه را نشان نمی دهد، زیرا در صورت برخورد صاعقه یا وجود داشتن جریان خطا، کل شبکه به هم وصل می شود.

برای حل مساله فوق نیاز به چند آزمایش مختلف برای اندازه گیری مقاومت اتصال زمین های جداگانه می باشد.

اول، انجام آزمایش افت ولتاژ ۳-Pole که برای اندازه گیری پایه MGB می باشد. با توجه به قانون اهم ، مقدار مقامت باید برابر مقاومت کل سیستم باشد. بعد از محاسبات خواهید دید که مقدار بدست آمده ۲۰٪ تا ۳۰٪ مقدار RE است.

مقاومت هر یک از پایه های گوناگون MGB را با استفاده از روش stake less انتخابی، اندازه گیری کنید. این روش هم مانند روش stake less است، اما در نحوه ی استفاده از کلمپ ها با آن تفاوت دارد. در این روش، کلمپ ولتاژ را به دور کابلی که به سمت MGB می رود قرار می دهیم. با توجه به این در حالی که MGB به توان شبکه برق ورودی که با سیستم اتصال به زمین موازی است، وصل می شود، شرط لازمه رعایت شده است. کلمپ حسگر را برداشته و آن را به دور کابل زمینی که به سمت اتصال زمین اصلی خارج می شود قرار دهید.

وقتی که مقاوت را اندازه می گیریم، مقدار به دست آمده، مقاومت واقعی اتصال زمین اصلی به علاوه ی مقاومت مسیر موازی MGB است و به همین دلیل این مقدار از نظر اهمی باید بسیار کوچک باشد، و نباید تأثیری واقعی روی مقدار خوانده شده بگذارد. این فرایند را می توان برای سایر پایه های اتصال زمین، یعنی لوله ی آب و قسمت فولادی ساختمان تکرار کرد.

برای اندازه گیری MGB به روش  stake lessانتخابی، گیره ی ولتاژ را به دور خطی که به سمت لوله ی آب می رود قرار دهید (از آنجایی که لوله آب مسی می بایستی مقاومت بسیار کمی داشته باشد). در این حالت مقدار خوانده شده برابر با مقاومت MGN به تنهایی خواهد بود.

 

پیشنهاد میکنیم از مقالات مرتبط زیر دیدن نمایید.

تفاوت بین نول، زمین حفاظتی و زمین الکتریکی

 

روش های اندازه گیری مقاومت اتصال زمین

 

بررسی تئوری اشباع در اطراف میله اتصال زمین

 

بررسی امپدانس زمین در سیستم اتصال زمین

 

مقایسه انواع مختلف الکترود زمین

 

 

 

 

 

 

 • ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
 • 0
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط