انجمن برق ایران

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

بررسی علل سركابل زدگی در يك شبكه برق فشار متوسط و طراحی راهكارهای اصلاحی برای رفع آن

بررسی علل سركابل زدگی در يك شبكه برق فشار متوسط و طراحی راهكارهای اصلاحی برای رفع آن

چکیده :

خسارات ناشی از خطا و خرابی در تجهیزات مهم شبكه نظیر كابل ها فقط منحصر به تعمیر و بازیابی آنها نیست . بلكه قطع سرویس در مدت تعمیرات تا بازگشت مجدد آنها به سرویس خسارات به مراتب سنگین تری را به شبكه تحمیل می كند. لذا بررسی و یافتن علل و عواملی كه منجر به حوادث و خسارت به این تجهیزات می شوند ضروری است. در این مقاله علل آسیب دیدن سركابل های 20 كیلوولت یك مجتمع صنعتی بررسی شده است.

 مقدمه

كابل ها یكی از اجزای اصلی و پر كاربرد در شبكه های برق صنعتی هستند. با توجه به كاربرد گسترده كابل ها در شبكه های قدرت، عیب یابی و نگهداری آ نها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برداشتن عایق انتهای كابل جهت سركابل زنی و اتصال به باس یا تجهیزات دیگر، باعث ایجاد گرادیان شدید ولتاژ در این نقطه از كابل می شود كه یك نقطه ضعیف به حساب می آید و در صورت وقوع اضافه ولتاژ گذرا اولین نقاطی كه آسیب می بینند این نقاط ضعیف هستند. سركابل ها در شبك ههای قدرت یكی از نقاط حساس از دیدگاه قابلیت اطمینان محسوب می شوند. مطالعات فراوانی در مورد نحوه ساخت و نصب سركابل، سرویس و نگهداری و بررسی وضعیت حین كار سركابل انجام شده است. خروج یك كابل هرچند برای مدت كوتاه، می تواند منجر به كاهش تولید و خسارت فراوان شود. به منظور پیشگیری از هرگونه خرابی یا بروز وضعیت غیرعادی در كابل عواملی كه باعث ضعف سركابل می شوند باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند. از جمله عوامل خرابی سركابل ها می توان به ضعف در طراحی و ساخت، عملكرد در شرایط نامطلوب محیطی، اضافه جریان در لحظات فالت ، اجرای نامناسب و غیر استاندارد سركابل و پیری عایق سركابل در اثر وقوع مكرر گذراهای ولتاژ اشاره كرد.

 

نتیجه گیری

نتایج شبیه سازی و اندازه گیری عملی نشان داد كه وقوع مكرر پدیده های گذرای كلیدزنی در شبكه مورد مطالعه موجب آسیب دیدن سركابلهای فشار متوسط می شوند. مطالعه پاسخ فركانسی پستهای مختلف شبكه نشان داد رزونانس های موازی با دامنه های بسیار بالا در بعضی از فركانسها وجود دارند كه در صورت تحریك شدن در لحظات كلیدزنی می توانند گذراهای ولتاژ شدیدی ایجاد نمایند.

به منظور رفع این مشكل راهكارهای گوناگونی مانند كنترل لحظه كلیدزنی، افزودن مقاومت در لحظه وصل كلید، برق گیر و استفاده از مدار اسنابر مورد بررسی و شبیه سازی قرار گرفت. از بین راهكارهای مختلف مدار اسنابر با توجه به كاهش دامنه گذراها و كاهش تغییرات ولتاژ نسبت به زمان و بهبود قابل توجه پاسخ فركانسی پستهای شبكه، دارای تأثیر بهتری دركاهش گذراها دارد.

 

 برای دیدن اسلایدهای مربوط به تئوری نصب سرکابل کلیک کنید.

  • ۱۳۹۵/۰۲/۲۳
  • 1
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

Yaser hossein pour
۱۳۹۵/۰۹/۱۷
|

چقدر جالبه اما امیدوارم که این چنین کار ها رو گسترش بدیم تابه بصورت یک امر طبیعی و عادی درصنعت بکار گرفته شود .

مطالب مرتبط