انجمن برق ایران
بهینه سازی ساختار کلمپ های کابل خودنگهدار فشار ضعیف جهت کاهش تلفات

بهینه سازی ساختار کلمپ های کابل خودنگهدار فشار ضعیف جهت کاهش تلفات

چکیده :

بیشترین تلفات در سیستمهای توزیع ناشی از تلفات خطوط شبکه است. این معضل باعث شده اقدامات بسیاری به منظور کاستن تلفات و اصلاح و بهینه سازی شبکه های توزیع انجام شود. یکی از این روش ها که امروزه در کشور ما بسیار متداول شده، استفاده از کابل خودنگهدار در دو سطح فشار متوسط و فشار ضعیف به طور موقت و یا دائم است. عليرغم اینکه استفاده از این نوع کابل دارای مزایای بسیاری است، اما تاثیر روشهای غیراستاندارد و نامناسب اتصالات باعث به وجود آمدن نقاط ضعف در شبکه گردیده که این امر منجر به افزایش تلفات، کاهش قابلیت اطمینان سیستم، نوسانات ولتاژ و وقوع خاموشی های ناخواسته و نارضایتی مشترکین می شود.

توسعه جوامع همواره منجر به افزایش مصرف انرژی می گردد. این در حالی است که ذخیره سوختهای فسیلی زمین محدود است. که همواره منجر به سوالاتی می شود که چگونه تلفات انرژی و تغییر بیش از حد منابع تجدید پذیر را کاهش دهیم. اگر در صنعت برق به طور خلاصه عوامل موثر بر تلفات را بیان کنیم، این عوامل تلفات فنی، تلفات غیر فنی و تلفات فنی بهره برداری را شامل می شوند.

تلفات فنی همان تلفات تجهیزات مصرفی مانند تجهیزات پست، کنتور، ترانس و تلفات اهمی می باشد. تلفات غیر فنی نیز شامل: انشعابات غیرمجاز، نشتی جریان، سرقت سیم های شبکه و عدم قرائت صحیح کنتوراست. در نهایت تلفات ناشی از عوامل فنی بهره برداری نیز شامل: افت ولتاژ شبکه، ضریب قدرت پایین در شبکه، عدم تعادل خطوط و اتصالات نامناسب است. از آنجائيکه تلفات در شبکه های توزیع باعث به هدر رفتن انرژی و سرمایه مي شود بنابراین تمام شرکتهای توزیع در تلاش براي به حداقل رساندن مقدار تلفات موجود در سیستم برق رسانی هستند و منطقی است که به دنبال راهکارهایی جهت رساندن تلفات به حداقل مقدار موجود باشند. یکی از راههای کاهش تلفات انرژی در دنیای امروز استفاده از کابل های خودنگهدار درصنعت برق می باشد.

ازجمله روشهای بازسازی شبکه های فرسوده، برطرف کردن انشعاب های غیرمجاز، سرقت سیم و کاهش مشکلات بهره برداری از سطح شبکه های فشار ضعیف، استفاده از کابلهای خودنگهدار فشار ضعیف است.

البته فواید و مزایای کابل خودنگهدار فشار ضعیف به جای شبکه فشار ضعیف مسی بر کسی پوشیده نیست. شبکه فشار ضعیف مسی در اکثر نقاط جای خود را به کابل خودنگهدار داده است، کابل هایی که اگر به خوبی نصب گردند برخلاف نظر شهرداری ها، هم منظره زیبایی  به شهر خواهند داد و هم از نظر بهره برداری بسیاری از مشکلات شبکه های توزیع برق را مرتفع می نمایند.

از جمله مزایای این کابل: وجود جریان اتصال کوتاه بالا که موجب عملکرد سریع حفاظت شبکه می شود، کاهش خوردگی هادی ناشی از شرایط جوی، هزینه نصب پایین تر، هزینه نگهداری خطوط به دلیل کاهش نرخ خرابی کمتر است. حال علاوه بر مزایای بسیاری که این نوع کابل دارد پس از استفاده و مشاهده عملکرد آن در شبکه متوجه برخی معایب در ساختار یراق آلات به کار رفته در این نوع کابل می شویم که باعث به وجود آمدن نقاط ضعف در سیستم توزیع شده که نتیجه آن بوجود آمدن تلفات بیشتر در شبکه است که برای رفع این مشکل در این مقاله به ساختار کلمپ های انشعابی به کار رفته در فواصل ارتباطی کابل خودنگهدار فشارضعیف پرداخته می شود. پس از بررسی ساختار و معایب آن، به ارائه راهکارهایی جهت رفع ایرادات و در نهایت به حداقل رساندن تلفات ایجاد شده در این یراق پرداخته می شود.

  • ۱۳۹۵/۰۱/۲۴
  • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط