فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

تفاوت اینورتر های متصل به شبکه و منفصل از شبکه

تفاوت اینورتر های متصل به شبکه و منفصل از شبکه

چکیده :

اینورترها یا متصل به شبکه برق هستند و یا قابلیت اتصال مستقیم به شبکه برق را ندارند.

همانطور که قبلا گفته شد اینورتر یا مبدل برق دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند. در سیستم های خورشیدی اینورتر ها یا به شبکه متصل هستند و پنل های خورشیدی مستقیما به اینورتر متصل به شبکه متصل می شود و یا اینکه قابلیت اتصال مستقیم به شبکه را ندارند که عموما اینورترهای منفصل از شبکه گفته می شوند. یک اینورتر خوب باید بتواند انرژی خورشیدی را بدون خاموشی یا گرمای بیش از حد ارائه دهد. هنگام انتخاب یک اینورتر خورشیدی برای سیستم شما، باید میزان قدرت مورد نیاز، مصرف ساختمان، نوع پنل های خورشیدی و ولتاژ سیستم و... در نظر گرفت.

اینورتر های متصل به شبکه برق که با نام هایی هم چون on_grid inveter  یا  grid tied inverter یا GTI شناخته می شوند می توانند مستقیم به شبکه برق شهری متصل شوند. در واقع می توانند به عنوان یک مکمل عمل کنند. با استفاده از این نوع اینورترها شما می توانید مصرف برق شبکه و درنتیجه هزینه قبض برق خود را کاهش دهید. دربرخی از کشور ها برق اضافی تولید شده را به شرکت های توزیع برق می فروشند. بعضی از این اینورتر ها نیز از باتری استفاده می کنند. این روش برای تأمین انرژی پشتیبان برای یک خانه در هنگام قطع برق در شبکه برق استفاده می شود. در نتیجه یک سیستم خورشیدی بسیار به اینورتر وابسته می باشد. اینورتر های متصل به شبکه به سه دسته تک فاز، سه فاز و متصل به شبکه مرکزی تقسیم بندی می شوند.


اینورتر INVERTER

شکل 1

اینورتر متصل به شبکه نوع تک فاز، برای سیستم های خورشیدی که به تولید برق صنعتی تک فاز نیاز دارند به کار می رود و عموما ولتاژ ورودی این اینورترها از 120 تا 600 ولت می باشند. در حالی که اینورتر متصل به شبکه سه فاز، به اینورترهایی گفته می شود که برق خروجی آن ها سه فاز می باشد. ولتاژ ورودی اینورترهای سه فاز از 300 تا 1000 ولت می باشد. 

اینورتر متصل به شبکه سانترال یا مرکزی نیز اینورترهای سه فازی هستند که توان آن ها از 500 کیلو وات به بالا می باشد. این نوع اینورترها معمولا در مزرعه های خورشیدی مورد استفاده قرار می گیرند. اگر دارای کسب و کاری هستید که نیازمند پشتیبانی خوبی از شبکه برق هستید اینورترهای متصل به شبکه برای شما گزینه مناسبی خواهد بود. در زمان هایی که ممکن است در شبکه قطعی برق وجود داشته باشد می تواند انرژی مورد نیاز شما را تامین کند. از طرفی با فروختن انرژی اضافی می توانید از بار مالی خود کم کنید.

اینورتر INVERTER خورشیدی

شکل 2

اما این نوع اینورتر در زمان هایی که نور خورشید برای تولید انرژی کافی کم می باشد و از طرفی شبکه برق قطع باشد نمی تواند پاسخ گوی کامل برای نیاز برق تجهیزات شرکت یا منزل شما باشد. و این مسئله در زمان هایی که کل کسب ‌و کار شما وابسته به الکتریسیته می باشد می تواند مشکل ساز شود.

اگر به زندگی مستقل از شبکه برق فکر می کنید اینورترهای منفصل از شبکه می توانند گزینه مناسبی باشند. اینورترهای منفصل از شبکه یا off-grid به طور کامل از شبکه جدا هستند. برقی که سیستم خورشیدی شما تولید می کند کاملا رایگان خواهد بود. و می توانید سیستم خود را به گونه ای در نظر بگیرید که تمام انرژی مورد نیاز خانه شما را تامین کند. در سیستم های خورشیدی منفصل از شبکه انرژی خورشیدی مستقیما از پنل های خورشیدی عبور می کند و در باتری ذخیره می شود. اینورترهای off-grid جریان dc باتری را به جریان ac مورد نیاز تجهیزات برقی تبدیل می کند. هم چنین این نوع اینورترها برخلاف اینورترهای متصل به شبکه می توانند برای استفاده پرتابل نیز بکار روند.

اینورتر INVERTER خورشیدی  اف گرید

شکل 3

در این روش به دلیل اینکه اینورتر به تنهایی پاسخگوی نیاز انرژی در خانه می باشد بهتر است از اینورتر های سینوسی خالص یا pure sine wave  به جای اینورترهای سینوسی اصلاح شده یا modified sine wave استفاده کرد. اینورترهای سینوسی اصلاح شده ارزان تر هستند اما هنگامی که برای خانه خود بخواهید بکار ببرید ممکن است برای راه اندازی کمی باعث دردسر شود و با حداکثر کارآیی خود کار نخواهد کرد. بنابراین برای بخش های کوچک می تواند مناسب باشد. اینورترهای آف گرید همیشه با باتری کار می کنند. اما گاهی اوقات با ژنراتور هم کار می کنند. برخی از این اینورترها می توانند باتری را با استفاده از انرژی اضافی ژنراتور شارژ کنند. این امر در روزهای ابری بکار می رود. به دلیل اینکه قدرت ژنراتور می تواند برای اجرای بارها استفاده شود در حالی که به طور همزمان برای شارژ باتری در زمان غیاب نور خورشید استفاده می شود.

اینورتر INVERTER خورشیدی  اف گرید

 

شکل 4

ولتاژ ورودی به اینورتر جدا از شبکه مربوط به ولتاژ باتری و در نوع متصل به شبکه مربوط به ولتاژ پنل است. توان خروجی از اینورتر هم به حداکثر توانی که سیستم برای آن طراحی شده مربوط است. این توان برای سیستم‌های جدا از شبكه معمولا در اینورترها از ۲۰۰وات تا ۳۰۰۰وات است.


اینورتر متصل به شبکه  و منفصل از شبکه

شکل 5

استفاده از اینورترهای متصل به شبکه نسبت به اینورتر های منفصل از شبکه رایج تر می باشد. به دلیل اینکه اینورتر های off-grid  به تجهیزات جانبی بیشتی نظیر باتری، شارژ کنترلر و.... نیاز دارد و نحوه نصب پیچیده تر و نیاز به تخصص بیشتری دارد.

منابع:

diffrence between on-grid and off-grid inverters

off-grid inverter

on-gride inverter

on-grid v.s off-grid inverters

type of inverters

  • ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  • 2
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : سحر حاتم پور

برای اینکه دانش ملکه شود تعلیم کافی نیست عمل لازم است.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مرتضی حسامی
۱۳۹۸/۰۲/۲۶
|

سلام
مطالب خوبی رو دارید
بابت سایتتون ممنونم
خانم حاتم پور اگه مشککلی نیستش ایملتونو اینجا به ااشراک بزارید تا بتونم راجب چندتا سوال ازتون اطلاعات بگیرم
مرسی
اگر این اینتوترها به صورت مداری برسی می شدن عالی می شد

مدیر سایت پاسخ داده :
۱۳۹۸/۰۲/۲۹
|

سلام همکار محترم
خوشحالیم ک مطالب مرتبط با اینورترها مورد توجه شما قرار گرفته.
پیشنهاد میکنم که عضو انجمن متخصصین برق وبسایت ایکهربا شوید و سوالات فنی خود را در آنجا مطرح بفرمایید تا مورد بحث و بررسی متخصصین برق قرار بگیرد.
لینک انجمن متخصصین برق ایکهربا
https://ekahroba.com/forum/

مطالب مرتبط