فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

تفاوت تست میگر و تست hipot

تفاوت تست میگر و تست hipot

چکیده :

تست مقاومت عایق یک کابل یا تجهیز را می توان با تجهیزات و روش های متفاوتی سنجید. دو تست رایج آن، تست میگر و تست hipot می باشند.

تفاوت تست میگر و تست های پات چیست؟

تست میگر : در این روش تستر بین دو نقطه ی عایقی که می خواهد تست را انجام دهد ولتاژ DC بالایی تولید می کند که در نتیجه آن جریان هدایت شده و طبق قانون اهم، مقاومت بین این دو نقطه اندازه گیری می شود. که مقدار مقاومت نشان دهنده میزان سطح عایق یا همان مقاومت عایق می باشد.

تسترمیگر.jpg

شکل 1

تست hipot: این تست برای تعیین کیفیت عایق های الکتریکی برای عبور معمول ولتاژ های بالا مورد استفاده قرار می گیرد. پس به طور کلی این تست به منظور تشخیص قدرت عایقی بین قسمت های حامل جریان و غیر حامل جریان بکار می رود و همچنین برای بررسی شرایط عایق در اثر فشاری که به صورت تصادفی و ناخواسته به تابلو ها، دستگاه یا تجهیزات وارد می شود  مورد استفاده قرار می گیرد.

تستر hipot.jpg

شکل 2

همانطور که گفته شد این دو تست مقاومت عایق را با اندازه گیری نشتی جریان مشخص می کنند. تست hipot عمدتا برای تشخیص ظرفیت ولتاژی است که یک عایق می تواند قبل از شکست مقاومت کند. که با اعمال ولتاژ بالا جریان نشتی رادر طول تست برای تعیین کیفیت عایق اندازه گیری می کند.  و گاها ولتاژ زیادی به هادی تحت تست اعمال می شود تا زمانی که شکست اتفاق بیفتد. که استقامت عایق را در این روش می سنجد. در این تست به دلیل اینکه ممکن است محصول تحت تست آسیب ببیند معمولا در کارخانه های تولیدی برای تست محصول خود انجام می شود. و میگر نمی تواند این تست را انجام دهد.

بنابراین تفاوت تست عایق میگر و hipot در دامنه ولتاژ اعمالی و زمان تست می باشد.

در تست میگر ولتاژ و زمان اندازه گیری کمتری نسبت به تست hi pot در نظر گرفته می شود. این تست معمولا به مدت یک دقیقه یا کمتر با اعمال ولتاژ متوسط برای تست لحظه ای، جهت بررسی عایق بودن در شرایط محیطی موجود استفاده می کنند. این در حالی است که تست hipot برای ولتاژ های بالاتر می باشد و با اعمال تدریجی ولتاژ در طول 15 دقیقه و خواندن مقادیر با فواصل هر دقیقه یکبار انجام می شود.باید در نظر داشت حداکثر ولتاژ اعمالی  300 ولت در هر میلی آمپر عایق می باشد. به عنوان نمونه یک کابل 15 کیلو ولت با 175 میلی ثانیه در حدود 50 هزار ولت آزمایش خواهد شد. همانطور که ولتاژ اعمال می شود جریان نشتی در پایان هر دقیقه ثبت می شود. زمانی که جریان نشتی ثابت باقی می ماند یا کاهش می یابد، عایق کابل مورد مورد تست قابل قبول خواهد بود. تست HIPOT برای تست کابل های زیرزمینی آسیب دیده نیز بکار می رود.

چرا میگر به عنوان یک تست غیر مخرب و تست ولتاژ بالا یا "های پات " یک تست مخرب شناخته می شود؟

با همه این تفاسیر تست میگر معمولا با ولتاژ های کمتر ازولتاژ نامی هادی انجام می شود و در نتیجه به تجهیز تحت تست آسیبی وارد نمی شود. در حالی که آزمایش پتانسیل بالا (hi-pot) ولتاژی بیش از ولتاژ نامی هادی و در نتیجه فشارهای الکتریکی زیادی را به عایق اعمال می کند تا به طور فعال باعث شکست در یک نقطه مانند انتهای کابل های ضعیف از نظر عایق بودن کابل شود. لازم به ذکر است تست HIPOT نسبت به محیطی که تست در آن انجام می شود حساس است و اگر تست به درستی انجام نشود می تواند به عایق تحت تست اسیب وارد کند. به همین دلیل آن را تست مخرب در نظر گرفته اند.

منابع:

whats the diffrence between megger and hipot test

about hipot test and megger

 megger test or hipot test

  • ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
  • 7
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : سحر حاتم پور

برای اینکه دانش ملکه شود تعلیم کافی نیست عمل لازم است.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

Mostafa Saberi
۱۳۹۶/۰۶/۰۲
|

سلام از مطالبتان نهایت استفاده رو بردم، ببخشید یه سوال دارم، حداقل نشتی جریان در کابل 6kv با دستگاه میگر چقدر است بازم تشکر می کنم

طلا
۱۳۹۶/۰۷/۳۰
|

با سلام وتشکر از توضیحات مفیدتان اگر مطالب بیشتری در مورد استاندارد های تست انواع سیم وتست ولتاژ بالا شکست عایقی دارید به اشتراک بگذارید با تشکر

داریوش باقری
۱۳۹۶/۱۱/۰۸
|

در تست میگر ولتاژ و زمان اندازه گیری کمتری نسبت به تست های پات در نظر گرفته می شود. این تست معمولا برای یک دقیقه یا کمتر با اعمال ولتاژ متوسط برای تست لحظه ای جهت بررسی عایق بودن در شرایط محیطی موجود استفاده می کنند. در حالی که تست های پات برای ولتاژ های بالاتر می باشد و با اعمال تدریجی ولتاژ در طول 15 دقیقه و خواندن مقادیر با فواصل هر دقیقه یکبار انجام می شود. حداکثر ولتاژ اعمالی 300 ولت در هر میلی آمپر عایق می باشد. به عنوان نمونه یک کابل 15 کیلو ولت با 175 میلی ثانیه در حدود 50 هزار ولت آزمایش خواهد شد. همانطور که ولتاژ اعمال می شود جریان نشتی در پایان هر دقیقه ثبت می شود. زمانی که جریان نشت ثابت باقی می ماند یا کاهش می یابد، عایق کابل مورد تست قابل قبول خواهد بود.
این متن گویا نیست ظاهرا از متن انگلیسی ترجمه شده و نا مانوس است

مسعودکاظمی
۱۳۹۶/۱۲/۲۰
|

سلام خانم مهندس اطلاعات جامعی راجب تست میگر و های پات گذاشتی ممنون میشم اگرمنابع کاملی راجب برق و ابزار دقیق مخصوصا در صنعت پالایشگاهی داری اگر امکانش هست در اختیارم بگذارید ممنون میشم

مدیر سایت پاسخ داده :
۱۳۹۶/۱۲/۲۰
|

سلام
خوشحالم که مطالب براتون مفید بود و مورد پسندتون قرار گرفت. منبعی بصورت یکجا سراغ ندارم. پیشنهاد میکنم از اطلاعات مختلف که بصورت طبقه بندی شده در سایت ایکهربا قرار داده شده استفاده بفرمایید. البته از منوی کتابخانه سایت می توانید به بخش های ویکی برق، مقالات، استانداردها، نشریات، مشخصات فنی تجهیزات (که کل اسپک توتال توش هست) دسترسی داشته باشید و از مطالب زیادی که قرار داده شده استفاده ببرید.
اگر براتون حفاظت ثانویه در مقابل صاعقه و کلید زنی مهمه میتونید از کتاب اس پی دی نوشته چند نفر از اساتید بنام که در سایت برای فروش قرار دادیم هم استفاده ببرید.
براتون آرزوی موفقیت دارم.

صادق احمدی
۱۳۹۸/۰۱/۲۹
|

سلام و خسته نباشید خانم مهندس
ممنون از مطالب ارائه شده،
مفید بود.
سپاس

علی علیزاده
۱۳۹۸/۰۳/۲۸
|

با سلام و احترام خدمت سرکار خانم مهندس حاتم پور.
در صورت امکان لیست قیمت دستمزد انجام مربوط به تست میگر و های پات را در سال 1398 برای اینجانب ارسال نمایید .
با تجدید احترام
علیزاده - ثانیرو

مطالب مرتبط