انجمن برق ایران
ساختار و مبانی دسته بندی انواع کابل های قدرت

ساختار و مبانی دسته بندی انواع کابل های قدرت

چکیده :

در این مقاله به بررسی ساختار و مبانی دسته بندی انواع کابل های قدرت پرداخته می شود، در ادامه با الکتریکا همراه باشید.


کابل ها عمدتاً متناسب با کاربردشان طراحی شدند. کابل های برق برای انتقال و توزیع برق مورد استفاده قرار می گیرند.

در این مقاله به بررسی ساختار و مبانی دسته بندی انواع کابل های قدرت پرداخته می شود، در ادامه با الکتریکا همراه باشید.

کابل ها عمدتاً متناسب با کاربردشان طراحی شدند. کابل های برق برای انتقال و توزیع برق مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل های برق از یک یا چند هادی الکتریکی عایق به صورت جداگانه  اسمبل شده و با یک پوسته کلی به یکدیگر نگه داشته می شوند. کابل های برق ممکن است به عنوان سیم کشی دایمی درون ساختمان ها نصب شوند و یا در زمین دفن شده و یا از روی کانال های روی سقف عبور داده شوند.

کابل های برق انعطاف پذیر برای دستگاه های قابل حمل، ابزار و ماشین آلات همراه مورد استفاده قرار می گیرند. کابل ها بر اساس سطح ولتاژ، جریان مجاز قابل حمل،حداکثر درجه حرارت بکارگیری و بر اساس کاربردهای مورد نظر توسط مشتری، طراحی و تولید می شوند.

ما برای استفاده در معادن به کابل های با غلاف دوبل، قابلیت تحمل مکانیکی اضافی می دهیم. بطورکلی برای استفاده در نیروگاه برق بادی کابل های منعطف و کابل های محافظت شده اشعه ماورای بنفش (UV) با غلاف سخت مکانیکی مورد نیاز است. بنابراین کابل ها بر اساس نیازشان طراحی می گردند.

دسته بندی کابل برق

دسته بندی بر اساس مدار اتصال کوتاه

به دفعات اتفاق افتاد که اندازه هادی مورد نیاز برای نصب، بوسیله توانایی حمل جریان اتصال کوتاه تعیین شده است. در طول یک مدار اتصال کوتاه یک جریان هجومی ناگهانی برای چند چرخه وجود دارد که بوسیله یک جریان پایدارتر ادامه پیدا می کند. برای یک دوره کوتاه، کلیدهای حفاظت تابلو بصورت نرمال بین 3/0 –1/0 ثانیه عمل می کنند.

 Tabel1.jpg

ظرفیت حمل جریان

از جنبه های مهم در انتخاب اندازه هادی مناسب، ظرفیت حمل جریان می باشد. افت ولتاژ و نرخ جریان اتصال کوتاه از جنبه های بسیار مهم دیگر برای انتخاب اندازه مناسب و اقتصادی هادی می باشد.

Tabel-2.jpg

حداکثر افت ولتاژ مجاز از منبع تغذیه تا بار الکتریکی یک جنبه دیگر از طراحی کابل برق می باشد.

مطابق قانون اهم، V=IR  ،اولین انتخاب، ماده مورد استفاده برای سیم است. مس هادی بهتری از آلومینیوم است و افت ولتاژ کمتری از آلومینیوم برای یک طول و اندازه سیم مشابه، خواهد داشت. اندازه سیم فاکتور مهم دیگری در تعیین افت ولتاژ می باشد. اندازه های سیم بزرگتر (با قطر بزرگتر) افت ولتاژ کمتری از اندازه سیم کوچکتر در یک طول یکسان خواهند داشت. در درجه بندی آمریکایی سیم، در هر 6 درجه کاهش،قطر سیم را دو برابر می کند و هر 3 درجه کاهش، سطح مقطع سیم را دو برابر می کند. در مقیاس درجه بندی متریک، درجه 10 برابر قطر به میلی متر است بنابراین یک سیم 50 درجه متریک بایستی دارای قطر 5 میلی متر باشد.

ساختار کابل های برق

برای حفاظت ساختار کابل، بخش های مختلفی دور یک کابل وجود دارد. کابل برق عمدتاً شامل:

1-    هادی

2-    عایق

3-     LAY برای کابل های چند هسته

4-    پوسته داخلی

5-    غلاف فلزی بهم تنیده/محافظ (در صورت نیاز)

6-    پوسته بیرون

ساختار کابل

هادی

تنها مسیر حمل الکتریسیته در یک کابل برق، هادی ها هستند. هادی ها از مواد مختلف ساخته شده اند. در صنعت کابل، عمدتاً ما از مس (ABC,ATC) و هادی آلومینیوم برای کابل های برق استفاده می کنیم.

انواع مختلف از هادی وجود دارد به عنوان کلاس 1: جامد، کلاس 2: رشته ای، کلاس 5: انعطاف پذیر،کلاس 6: فوق انعطاف پذیر(بیشتر برای دستگاههای جوشکاری و جرثقیل ها) و غیره.

اندازه های هادی با مقاومت هادی مشخص می شوند.

عایق

عایق فراهم شده در هر هادی از یک کابل عمدتاً

 PVC: POLY VINYL CLORIED

XLPE: CROSSLINKED POLYETHYELENE

RUBBER: VARIUS TYPES OF RUBBER

مواد عایق بر اساس درجه حرارت کار مشخص می شود

Tabel-3.jpg

رشته های کابل بوسیله کدگذاری رنگ با استفاده از رنگ های مختلف در عایق یا بوسیله شماره که بر روی رشته های کابل چاپ می شود، شناسایی می گردد.

پوسته داخلی

این بخش از کابل به عنوان پوسته داخلی شناخته شده است. بیشتر در کابل های چند رشته ای استفاده می شود و بعنوان چسب برای سیم عایق شده با هم در کابل های برق چند رشته ای کار می کند و بستری را برای غلاف فلزی بهم تنیده فراهم می کند. این بخش از کابل عمدتاً ساخته می شود از:

PVC: PVC ST-1, PVC ST-2,

 RUBBER: CSP SE-3, CSP SE-4 & PCP SE-3, PCP SE-4, HOFR SE-3 HOFR SE-4, HD HOFR SE-3 ETC

غلاف گذاری فلزی (زره)

غلاف گذاری فلزی فرآیندی است که عمدتاً برای فراهم کردن حفاظت اتصال زمین در هادی حامل جریان انجام می شود. وقتی شکست عایقی در هادی رخ می دهد اگر کابل ارت مناسبی داشته باشد نشتی جریان مسیرهای کافی برای عبور از طریق غلاف فلزی در اختیار دارد. ایجاد حفاظت مکانیکی اضافی به کابل، یک مزیت مهم اضافه شده به غلاف گذاری فلزی می باشد.

نوار بهم تابیده

بطور عمده سیم مس قلع اندود حرارتی، نایلون بهم تابیده، پنبه بهم تابیده برای این هدف استفاده می شود. نوار بهم تابیده فرآیندی است که محافظت مکانیکی بالایی به کابل می دهد و همچنین به هدف ارتینگ استفاده می شود. اهمیت نوار فلزی در مقایسه با غلاف گذاری فلزی، انعطاف زیاد آن است.

پوسته بیرونی

پوشش بیرونی کابل به طور نرمال از:

PVC: POLYVINYL CLORIDE

RUBBER: VARIUS TYPES OF RUBBER

و اغلب مواد مشابه به عنوان پایه ساخته شده است. پوسته بیرونی بر روی غلاف فلزی، پوشش های مکانیکی، شیمیایی و حفاظت الکتریکی فراهم می کند. پوسته بیرونی حفاظتی ارایه شده به کابل بیشتر برای اهداف مکانیکی است نه الکتریکی.


Tabel-4.jpg

 

بطور عمده کابل های بالاتر از 6 میلی متر مربع، کابل های قدرت نامیده می شوند اما به استفاده از کابل بستگی دارد. برای کابل های برق PVC از استاندارد IS:1554  و برای کابل های برق XLPE  از استاندارد IS:7098  و برای کابل برق بر پایه لاستیک از استاندارد IS:9968 و دیگر تاییدیه های مرتبط استفاده می کنیم. کابل های برق بوسیله سطح ولتاژ و سطح مقطع نامی تعریف می شوند.

 

منبع:+

 

  • ۱۳۹۴/۰۷/۲۹
  • 0
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط