فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
دستورالعمل استفاده از بنتونیت در چاه های ارت (تسمه خوابیده، میله و صفحه مسی)

دستورالعمل استفاده از بنتونیت در چاه های ارت (تسمه خوابیده، میله و صفحه مسی)

چکیده :

جهت کاهش مقاومت اتصال زمین از مواد کاهنده ی مقاومت ویژه ی خاک مانند بنتونیت اکتیو شده استفاده می شود. در این مقاله با روش های اجرای اتصال زمین با استفاده از بنتونیت فعال شده برای الکترود های زمین شامل تسمه، میله و صفحه ی مسی آشنا می شوید.

  

الف)  استفاده از بنتونیت فعال شده در کانال های سطحی

 BentonitEarth

1- کانالی به عرض 30 تا 40 سانتی متر به عمق 75 سانتی متر و به طول مورد نظر حفر کنید. اگر عمق نفوذ یخ زدگی خاك بیشتر از 75 سانتی متر باشد، باید کانالی عمق تر ( تا زیر لایه یخ زدگی زمین) حفر گردد.

2- کف کانال را با بنتونیت، بصورت دوغاب سفت  35) درصد بنتونیت و 65 درصد آب) تا ارتفاع 10 سانتی متر بپوشانید.

3- سیم یا تسمه مسی را روی لایه کف، مطابق با دستورالعمل های اجراي سیستم اتصال زمین بخوابانید.

4-  روی سیم را به ارتفاع 15 سانتی متر با بنتونیت بصورت دوغاب سفت بپوشانید.

5- بقیه کانال را با خاك سرند شده پر و کمپکت نمائید.

توجه:  با توجه به حجم کانال و شرایط محیطی منطقه پروژه، براي هر متر طول بین 30 تا 45 کیلوگرم بنتونیت اکتیویته خشک مورد نیاز است.

 

 

ب) استفاده از بنتونیت فعال شده در چاه های عمودی با نصب میله ارت 

BentonitEarth

1-   چاهی به قطر تقریبی 90-60 سانتی متر و به عمق 3 متر حفر نمائید.

 2- یک عدد میله ارت 3 متری ) یا دو عدد  میله 1.5 متری کوپل شده) را در وسط حفره طوری قرار دهید که حدود 50 سانتی متر از میله ارت در داخل زمین (چاه) فرو برود.

3- بنتونیت را بصورت دوغاب آماده کرده (35 درصد بنتونیت و 65 درصد آب) گردا گرد میله تخلیه کنید.

4- ترتیب تهیه بنتونیت و تخلیه در چاه ارت بصورت 65 درصد بنتونیت دوغاب شده در بخش تحتانی و 35درصد مخلوط( بنتونیت + خاك رس + آب) درسطح فوقانی می باشد.

5- ضروری است در هنگام پر کردن چاه بعد از هر 20 سانتی متر مواد دوغاب سفت شده را کمپکت کرده تا کاملاً به میله ارت بچسبد، این عمل باعث فشردگی و چسبندگی لایه های بنتونیت به میله ارت و از بین رفتن فضاهای خالی می گردد.

توجه:  با توجه به قطر چاه و شرایط محیطی منطقه مورد نظر برای یک حلقه چاه 3 متری حدود 300 تا 400 کیلو گرم بنتونیت خشک مورد نیاز است.

 

تبصره:  در صورتی که با ایجاد یک حلقه چاه، به مقاومت کمتر از 5Ω  نرسیدیم، باید چاه دیگری را با همین مشخصات در فاصله حداقل 6 متری از چاه اول حفر نمائیم. 

- میله ارت باید از جنس مس یا میله فولادی روکش دار مس باشد.

- مقاطع میله و سیم ارت باید مطابق دستورالعمل سیستم زمین باشد.

 

ج) استفاده از بنتونیت در چاه های عمودی با نصب صفحه مسی

BentonitEarth

1 - چاهی به قطر تقریبی 90-60 سانتی متری و عمق 3 متر حفر کنید.

2 - سیم ارت یا تسمه مسی را حداقل در دو نقطه به صفحه متصل کنید.

صفحه ارت ( 500*500*3 میلی متر) را بصورت عمودی در انتهای گودال قرار دهید.

4- بنتونیت را بصورت دوغاب سفت طوری تخلیه کنید که ضمن فشردگی مناسب تا 35 سانتی متر بالاي سطح صفحه را بپوشاند.

5- برای پر کردن مابقی چاه به نسبت ( 30 %بنتونیت + 70 %خاك + آب) مخلوط کرده و چاه را پر کنید.

6- براي فشردگی بیشتر خاك اطراف هادی با صفحه و کیفیت مناسب تر، پس از هر 20 سانتی متر که با مخلوط خاك و بنتونیت پر می شود، مخلوط را کمپکت نموده تا بیشتر به صفحه متصل شود.

توجه: براي پرکردن چاه ارت با مشخصات فوق 250-200 کیلوگرم و براي 2 متر بعد از آن براي مخلوط کردن با خاک، 120-150 کیلوگرم بنتونیت خشک موردنیاز است.

 

تبصره: بعلت جذب شدید آب توسط بنتونیت اکتیو حتماً توجه داشته باشید که برای تهیه دوغاب بطریق زیر عمل نمائید: پودر بنتونیت را به تناوب در آب ریخته و حل می نمائیم تا دوغاب بوجود آمده یک دست و یکنواخت گردد. در صورت انجام عکس این عمل (یعنی اضافه کردن آب به پودر بنتونیت) در درست کردن دوغاب با مشکل مواجه خواهیم شد.

-   ترجیحاً برای ایجاد چاه ارت از دستورالعمل( 302 -W-E-1) استفاده شود.

-   استفاده از نمک و ذغال در این نوع چاه ارت ممنوع است.

-  بنتونیت مورد استفاده باید از نوع فعال شده که مخصوص چاه ارت است انتخاب گردد.

-  در مخلوط (بنتونیت + خاك رس + آب) دقت نمائید تا عناصر بخوبی مخلوط گردد. (بنتونیت بصورت کلوخ نگردد)

 

BentonitEarth4.jpg

 

منبع:  

http://foodaji.blogfa.com

 

  • ۱۳۹۴/۱۱/۰۸
  • 13
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : الهه مالدار

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

ایمان اردشیر نژاد
۱۳۹۶/۰۷/۲۹
|

باعرض سلام وخسته نباشید
حدود 1 سال پیش چاه عمودی با صفحه مسی و بنتونیت دربندر عباس احداث کردیم که شرکت اجرا کننده تاکید کردن بعداز1 سال آب نمک (ترجیحا آب دریا)برای هرچاه 20 لیترازطریق لوله گالوانیزه به چاه تزریق کنیم لطفا دراین خصوص راهنماییم کنین
با تشکر

مدیر سایت پاسخ داده :
۱۳۹۶/۰۸/۰۹
|

به دلیل اینکه بنتونیت به مرور زمان خشک و شکننده می شود و در صورت عدم تزریق آب نتیجه معکوس برای مقاومت زمین داشته و موجب افزایش مقدار آن می گردد، در محیطی با آب و هوای بندرعباس در تابستان به شدت نیاز به آب خواهد داشت و تزریق آب لازم می باشد. از طرفی آب نمک موجب کاهش به مراتب بیشتر مقاومت زمین شده ولی خوردگی صفحه مسی ارت را نیز تسریع می کند.

شرکت داروکشت خاورمیانه
۱۳۹۶/۰۸/۲۱
|

سلام
چه بهتر بود وقتی تصاویر و مطالب از سایت شرکت کپی برداری می کنید به رسم ادب اجازه و یا اعلام می کردین منبه مطلب رو.

مدیر سایت پاسخ داده :
۱۳۹۶/۰۸/۲۱
|

با سلام
منبع محتوای درج شده در پایان مقاله با قید لینک به منبع در ج شده است
لطفا ملاحظه بفرمایید
http://foodaji.blogfa.com/post-280.aspx

فرزاد خاوريان
۱۳۹۷/۰۱/۱۸
|

سلام چاه ارت با صفحه مسي ٥٠٠*٥٠٠*٣٠ميليمتر در عمق ٣متري از سطح زمين در يزد اجرا كردن ولي خاك بنتونيت نرختين چون خاك چاه گل هستش .آيا نياز به بنتونيت داشت يانه؟؟لطفا راهنمايي كنيد

مدیر سایت پاسخ داده :
۱۳۹۷/۰۱/۱۹
|

سلام
اطلاعاتی که در خصوص اجرای سیستم اتصال زمین دادید برای راهنمایی کافی نیست. شما می توانید برای گرفتن مشاوره در این خصوص با شماره 09120321121 (بخش فنی) تماس بگیرید تا راهنمایی لازم را دریافت نمایید.

افشین رای
۱۳۹۷/۰۲/۳۰
|

مطالب مفیدی گذاشتید ممنون
ولی کاش یه کم گسترده تر بشه راجع به انواع سیستم های ارت و صاعقه گیرها ...
بازم تشکر میکنم از مطالبتون

محمدداودی
۱۳۹۷/۰۴/۰۹
|

باسلام
تشکرازمطالب اموزنده شما
مورداستفاده واقع شد

علیرضا ماهیدشتی
۱۳۹۷/۰۹/۱۳
|

با سلام خدمت شما
ما برای اجرای ارت بجای سیم مسی از سیم آلومینیومی استفاده کردم و چون نمیشد به صفحه جوش بدیم به ناچار پیچ کردیم لطفا توضیح بفرمایید

مدیر سایت پاسخ داده :
۱۳۹۷/۰۹/۱۴
|

سلام
کار بسیار اشتباهی است. سیم آلومینیوم با اتصال به الکترود مس و در اتصال با خاک شدیداً دچار خوردگی میشه و بزودی الکترود و سیم ارت شما دچار خوردگی خواهد شد.

محمد جعفری
۱۳۹۷/۰۹/۲۴
|

درود،
از توضیحات مفید شما سپاسگذارم،
بدلیل گستردگی انواع پودرهای موجود در بازار چه از لحاظ کیفیت و چه از لحاظ قیمت ،در صورت امکان توضیح دهید که جهت اجرای چاه ارت کاهنده مربوط به مراکز صنعتی،پست های توزیع هوایی و زمینی یا بطور کل سیستم های خاصی که نیاز به مقاومت زیر 2 اهم دارند از چه نوع پودر بنتونیت اکتیو شده ای و با چه مشخصات فنی درج شده روی پاکت استفاده شود تا بتوان به نتیجه مطلوب رسید؟

محسن بهاروند
۱۳۹۷/۱۱/۰۴
|

سلام
درحال اجرای ساخت جایگاه سوخت بنزین می باشم پیمانکارگفته که باید8عددحلقه چاه 6/5متری ولوله فلزی گالوانیزه 6متری وصفحه مسی 50*50قطر 5میل که سیم مسی رابه شکل هفت روی صفحه باجوش مس یانقره جوشکاری نموده ودرزمان اجراسیم راازوسط لوله بیرون کشیده وصفحه راته چاه گذاشته وبابتونیت پوشانده وبعدباخاک رس پرکنیم وباتحقیقاتی که بنده نموده ام بعضیهامی گویندبالوله پلیکاهم میشوداجراکردواحتیاج به اینهمه هزینه لوله 6متری گالوانیزه نمی باشدوجای دیگردیدم صفحه راته چاه گذاشته ویک لوله یک متری فقط سرچاه گذاشته اندوسیم راازلوله بیرون آورده اندوباتوجه به اینکه به مرورزمان فلزات درزیرزمین خراب میشوندومیپوسندآیا بالوله فلزی گالوانیزه اجرادرست است وآیابایدهرچندوقت لوله رابایدپرازآب کردومیگوینداین روش استانداردشرکت نفت می باشدآیادرست است ضمنا منطقه ای که بنده درآن هستم شهرکرمان می باشدباتشکر

مدیر سایت پاسخ داده :
۱۳۹۷/۱۱/۰۴
|

سلام دوست عزیز
نیازی به استفاده از لوله گالوانیزه نمی باشد. فرمایش شما در خصوص خوردگی لوله گالوانیزه در کنار سیم مسی درست می باشد. میتوانید از لوله پلی اتیلن یا لوله پلیکا برای این منظور و همچنین تزریق آب در فواصل زمانی مشخص استفاده نمایید. تزریق آب به حفظ رطوبت چاه ارت شما و پایین نگه داشتن مقاومت ارت کمک زیادی می کند.
همچنین برای کاهش مقدار مقاومت زمین و حفظ طولانی مدت رطوبت به شما استفاده از مواد کاهنده مقاومت زمین پایه کربن را پیشنهاد می کنیم.

مطالب مرتبط