انجمن برق ایران

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

دستورالعمل تأمين برق ايمن در مؤسسات پزشكی

دستورالعمل تأمين برق ايمن در مؤسسات پزشكی

چکیده :

امروزه رشد روز افزون فن آوری در تجهیزات پزشكی، گسترش استفاده از سیستم های دیجیتالی و ابزارهای دقیق و مكانیزه شدن واحدهای درمانی و پزشكی، اعمال كنترل و مراقبت پیوسته بر سیستم های برق در این مراكز را نه فقط به عنوان یك الزام فنی بلكه به شكل یك ضرورت مدیریتی برای حفظ سرمایه و انجام مطمئن عملیات تشخیص و درمان و دستیابی به بهره وری مطلوب درآورده است.

برای دانلود این نشریه به پایین صفحه مراجعه کنید

در گذشته نه چندان دور بیشتر تجهیزات پزشكی فاقد سیستم های الكترونیكی و دیجیتالی بودند، ولی در حال حاضر تقریباً تمام تجهیزات پزشكی علاوه بر قسمتهای مكانیكی، پنوماتیكی، هیدرولیكی، الكتریكی و . . . حتماً دارای قسمت های الكترونیكی، حداقل در خروجی (صفحه نمایش و . . .) یا ورودی ( سوئیچینگ پاورهای تغذیه دستگاه و . . .) نیز می باشند. به عنوان مثال یك ونتیلاتور جزو دستگاه های مكانیكی و الكترو مكانیكی با تجهیزات پنوماتیكی طبقه بندی می شد ولی در حال حاضر جزو دستگاه های فول الكترونیك، تمام دیجیتال، تمام پنوماتیك و . . . قرار دارد كه با این وضعیت كوچكترین خطایی در سیستم های الكترونیكی و دیجیتالی، امكان هرگونه استفاده از امكانات این نوع تجهیزات را غیر ممكن می سازد.

بنابراین توجه به این نكته كه هزینه های ثابت و جاری مربوط به تجهیزات الكتریكی و الكترونیكی پیشرفته پزشكی، سهم رو به افزایشی از منابع مالی واحدهای تشخیصی، بهداشتی و درمانی را به خود اختصاص می دهد، شناخت و مقابله با عوامل كاهش بازدهی، كاهش عمر مفید، افزایش خطاها و هزینه های تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشكی، از درجة اهمیت بالائی برخوردارمی باشد.

مشكلات موجود در سیستم های برق علاوه بر این كه در عملكرد، دقت، كارآیی و عمر مفید تجهیزات تأثیر نامطلوبی برجای می گذارد، باعث تحمیل هزینه های گزاف دیگری از جمله هزینه تعمیرات اتفاقی، هزینه های مرتبط با زمان خواب تجهیزات، خسارات ناشی از لغو گارانتی خواهد شد. هر چند كه مباحث مربوط به برق بیمارستانی در استانداردهای مختلف تدوین شده در سطح دنیا موجود می باشد (استانداردها و مراجع جهانی در پیوست یك این دستورالعمل آورده شده است)، تدوین این دستورالعمل با عنوان (مجموعه الزامات برق بیمارستانی) كه اولین حركت در این زمینه می باشد، یكی از تدابیر زیر بنایی به منظور اطمینان از عملكرد صحیح تجهیزات پزشكی و در نهایت ارتقاء و بهبود خدمات درمانی در شرایط فعلی در كشور می باشد. امید است در آینده با تدوین دستورالعمل های تكمیلی به استانداردهای جهانی در این خصوص نزدیكتر شویم.

  • ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
  • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط