فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
دستورالعمل نصب و استفاده از نشانگر خطای هوایی

دستورالعمل نصب و استفاده از نشانگر خطای هوایی

چکیده :

نشانگر خطای هوایی برای نشان دادن اضافه جریان ها (اتصال کوتاه و اضافه جریان) در خطوط هوایی با ولتاژ نامی تا 36 کیلوولت طراحی شده است. همچنین در شبکه های با امپدانس پایین، خطای زمین هم تشخیص داده می شود.در این مقاله دستورالعمل نصب و استفاده از نشانگر خطای هوایی را مورد بررسی قرار می دهیم.

دستورالعمل ایمنی

به طور کلی قوانین ایمنی ملی و دستورالعمل های ایمنی کار با شبکه توزیع باید در نظر گرفته شود. نشانگر خطای هوایی را میتوان با استفاده از تجهیزات نصب مخصوص بر روی شبکه برقدار نصب و یا از روی خط جدا کرد. برای نصب دستورالعمل های ایمنی توسط مهندس ایمنی مسئول لحاظ و تعیین شود. دستورالعمل ایمنی کار با آداپتور نصب باید حتما مدنظر قرار گرفته شود. کلاه ایمنی حفاظتی باید در زمان نصب و یا جداسازی نشانگر خطای هوایی استفاده شود.

آماده سازی و نصب نشانگر خطای هوایی

بخاطر القای الکتروستاتیک که ناشی از وجود ولتاژهای زیاد است، ممکن است به دستگاه آسیب برسد. قبل از بازکردن قاب شفاف نشانگر خطای باید بدن شخص با استفاده از الکترود زمین تخلیه شود.

قاب شفاف نشانگر خطا با استفاده از دو چفت کناری قاب باز می شود.

1.jpg

بعد از باز کردن قاب شفاف نشانگر خطا می توان به جمپرهای استارت (1)، دکمه تست و ریست (2) و بلوک دیپ سوئیچ ها (3) دسترسی پیدا کرد. همچنین LEDهای قرمزرنگ هم قابل مشاهده هستند. (شکل بالا)

جمپرهای استارت در هنگام تحویل در وضعیت باز قراردارند، برای شروع به کار دستگاه و عمل کردن نشانگر باید جمپرهای استارت بسته شوند. سپس نشانگر خطای هوایی با استفاده از دیپ سوییچ ها تنظیم می شود.

توجه : بعد از تنظیم کردن نشانگر باید دکمه تست/ریست به مدت 3 ثانیه نگه داشته شود تا تنظیمات جدید اعمال شود LED ها بعد از اتمام تنظیمات 5 بار چشمک می زنند.

2.jpg

 3.jpg

خیلی مهم :  بعد از تنظیم کردن نشانگر باید دکمه تست/ریست به مدت 3 ثانیه نگه داشته شود تا تنظیمات جدید اعمال شود.

LEDها بعد از اتمام تنظیمات 5 بار چشمک می زنند.

نصب روی خط

برای نصب نشانگر خطا باید از آداپتور نصب استاندارد استفاده کرد. برای این کار از آداپتور با سر نیزه شکل یا حلقه ای باید استفاده کرد. (شکل پایین)

4.jpg

جداسازی  نشانگر خطا ازخط هوایی

برای جداسازی از خط با استفاده از آداپتور نصب، پیچ حلقه مانند روی نشانگر در خلاف جهت عقربه های ساعت چرخانده می شود

تست / ریستکردن نشانگر خطا

تست و یا ریست کردن نشانگر خطا با استفاده از دکمه تست و ریست داخل نشانگر انجام می شود.

هم چنین با نزدیک آهنربا با قسمت TEST/RESET  روی نشانگر خطا به مدت 3 ثانیه میتوان نشانگر را تست یا ریست کرد.

عملکرد تست / ریست برای تست کردن نشانگر خطا است (در این حالت نشانگر شروع به چشمک زدن می کند)، یا در حالتی که بعد از رفع خطا دستگاه به صورت محلی ریست شود و هم چنین برای اعمال تنظیمات جدید که ازطریق دیپ سوییچ ها انجام گرفته شده است.

زمانی که تست انجام شود LEDها شش بار چشمک می زنند.

5.jpg

  • ۱۳۹۶/۱۲/۲۶
  • 3
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : سجاد ولی زاده

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

نعمت امیدپور
۱۳۹۸/۰۲/۰۶
|

باسلام خدمت شما مهندس عزیز ایران از این آشکارسازها ساخته؟؟؟

مدیر سایت پاسخ داده :
۱۳۹۸/۰۲/۱۶
|

سلام، بله در اواخر سال 1397 یکی از همکاران صنعت برق کشور موفق به تولید آشکارساز خطای شبکه برق شد. ولی از کیفیت اون اطلاعی ندارم.

مدیر سایت پاسخ داده :
۱۳۹۸/۰۲/۱۶
|

سلام، بله در اواخر سال 1397 یکی از همکاران صنعت برق کشور موفق به تولید آشکارساز خطای شبکه برق شد. ولی از کیفیت اون اطلاعی ندارم.

مطالب مرتبط