انجمن برق ایران
روش های حمل و نقل و انبار کردن کابل های خود نگهدار

روش های حمل و نقل و انبار کردن کابل های خود نگهدار

چکیده :

در ویکی قبلی در مورد کابل خودنگهدار فشار ضعیف صحبت کردیم. حال در این مقاله روش های صحیح حمل و نقل و همچنین نحوه ی صحیح انبار کردن کابل خودنگهدار بر اساس استاندارد وزارت نیرو توضیح داده خواهد شد.

کابل خودنگهدار فشارضعیف بایستی بدور از هرگونه تنشهای مکانیکی ضربه، لرزش، خمش و کشش بیش از حد باشند. قرقره ها نباید در دمای پایین تر از 20 – درجه سانتی گراد انبار شوند.

1- بسته بندی و قرقره شدن

به طور کلی توصیه می شود که برای جلوگیری از صدمات احتمالی به روکش کابل خودنگهدار فشارضعیف از عایق بندی اضافی یا لفافه های محافظ مشابه استفاده شود. اگر از نوار چسب عایق بندی استفاده شود بایستی ضخامت آن مناسب باشد.

فاصله بین لایه بیرونی هادی روکش دار روی قرقره یا لفافه محافظ با زمین بایستی به حدی باشد که روکش آسیب نبیند. بدین منظور حداقل باید فاصله 5 سانتی متری رعایت شود.

2- قطر قرقره (غلتک)

قطر قرقره (غلتک) نباید کوچکتر از 30 برابر قطر خارجی هادی روکش دار باشد.

3- آب بندی

سرهای انتهایی کابل خودنگهدار فشارضعیف جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت در طول زمان حمل بایستی درپوش گذاری و آببندی گردند. درصورت احتمال وارد آمدن صدمه به درپوش آببندی شده، بایستی تدابیر پیش گیرانه مد نظر باشد. در صورت وارد شدن صدمات احتمالی بایستی علت آن بررسی شده و مجدداً آب بندی اصلاح و تعمیر گردد.

4- جابجایی

هنگام حمل قرقره هادی ها اقدامات ایمنی و احتیاط های لازم مهیا میگردد تا کابل خودنگهدار فشارضعیف و نفرات آسیب نبینند. بایستی به وزن قرقره، روش و جهت گردش محور و روش بلند کردن آن دقت شود.

قرقره ها بایستی در سطوح هموار و مسطح و سفت چیده شوند.

5- چیدمان قرقره

قرقره ها بایستی در طول زمان انبار شدن از نظر وضعیت مکانیکی بازرسی گردند . بایستی نهایت مراقبت را در مقابل آسیب های ممکنه برای روکش هادی از سوی ناخن ها، ابزارآلات بلند کردن قرقره و یا کشیدن لفافه های محافظ روکشدار در نظر گرفت. توجه شود که پوشش های محافظ نبایستی تا زمان نصب کابل از روی قرقره آنها جدا شوند.

قرقره ها مشابه شکل زیر بایستی طوری چیده شوند تا فلنج های آنها با هادی های پیچیده شده بر روی غلتک های دیگر در تماس نباشد.

وضعیت صحیح قرار گرفتن قرقره

6- حمل و نقل

الف) وسایل حمل کننده

فقط لیفت تراک ها و یا وسایل حمل کننده مناسب قرقره باید مورد استفاده قرار گیرد.

ب) موقعیت محور قرقره

درام باید بصورت غلتش روی محور افقی حمل گردد و از سایر روش ها اجتناب شود.

نحوه ی نگهداری قرقره های روکش دار

ج) تخلیه و بارگیری

برای تخلیه و بارگیری قرقره ها باید از تجهیزات و بالا برهای مناسب استفاده شود. شکل زیر حمل قرقره با استفاده از لیفت تراک یا جرثقیل را نشان می دهد. در هر صورت قرقره نباید آویزان گردد.

حمل قرقره

 

د) غلطاندن قرقره ها

غلطاندن قرقره ها بایستی تنها برای مسیر های کوتاه و روی سطوح هموار بصورت نشان داده شده در شکل زیر بر روی فلنج غلتک انجام شود.

غلطاندن قرقره

و) بازکردن رول

کابل خودنگهدار فشارضعیف بایستی بصورت نشان داده شده در شکل زیر (الف) به قرقره دیگر پیچانده شود و روش نشان داده شده در قسمت (ب) اجرا نگردد.

جهت چرخش برای باز کردن قرقره

 

منبع

استاندارد صنعت برق ایران   Iran Power Industry Standard

قسمت 2-3

 

  • ۱۳۹۴/۱۱/۱۹
  • 0
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : الهه مالدار

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط