انجمن برق ایران
طراحی سیستم های فتوولتاییک به تفکیک اقلیم و کاربری - نشریه 667

طراحی سیستم های فتوولتاییک به تفکیک اقلیم و کاربری - نشریه 667

چکیده :

در سال های اخیر، به دلیل محدودیت و گرانی سوخت های فسیلی و نیز مسائل زیست محیطی، استفاده از انرژی های نو رشد بسیاری داشته است. انرژی خورشید در دسترس ترین منبع انرژی تجدیدپذیر است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در دسترس می باشد.

 

در سال های اخیر، به دلیل محدودیت و گرانی سوخت های فسیلی و نیز مسائل زیست محیطی، استفاده از انرژی های نو رشد بسیاری داشته است. انرژی خورشید در دسترس ترین منبع انرژی تجدیدپذیر است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم در دسترس می باشد. تابش خورشید بزرگترین منبع تجدیدپذیر انرژی روی کره زمین است و اگر فقط یک درصد از صحراهای جهان با نیروگاه های خورشیدی به کار گرفته شوند، همین مقدار برای تولید برق سالانه جهان کافی خواهد بود.

برای بهره مندی از انرژی خورشیدی دو راه وجود دارد:

  • استفاده از نور خورشید و تبدیل آن به الکتریسیته از طریق سلول های فتوولتاییک.
  • استفاده از انرژی حرارتی خورشید و تبدیل آن به انواع انرژی های دیگر و یا استفاده مستقیم از آن.

کشور ایران در منطقه ای با میزان بالایی از جذب انرژی خورشیدی قرار گرفته است؛ بنابراین، باید سیاست ها و راهکارها طوری تنظیم شود که بتوان از این منبع انرژی بیشترین بهره را گرفت. سیستم های فتوولتاییک به صورت واحد های متصل به شبکه سراسری برق یا مستقل از آن جهت تأمین انرژی الکتریکی به کار گرفته می شوند.

استفاده از سیستم های فتوولتاییک در حالت مستقل از شبکه، می تواند در جهت تأمین انرژی الکتریکی مصرف کنندگانی که به شبکه توزیع برق به علت شرایط جغرافیایی دسترسی ندارند، بسیار مقرون به صرفه و مشکل گشا باشد. همچنین در مورد مصرف کنندگان متصل به شبکه نیز، استفاده از سیستم های فتوولتاییک گام مهمی در بهبود مدیریت مصرف محسوب می شود.

همچنین ویژگی های سیستم های فتوولتاییک از جمله امکان به کارگیری در مقیاس های کوچک و بزرگ، امکان استفاده در مناطق شهری و روستایی و زمان بری کم مراحل نصب و راه اندازی آنها باعث می شود که استفاده از این سیستم ها جایگاه ویژه ای را در بین انرژی های تجدیدپذیر به خود اختصاص دهد.

یکی از اقدامات مورد نیاز برای آماده سازی شرایط لازم جهت استفاده گسترده تر از سیستم های فتوولتاییک، تدوین اسناد فنی حاوی مشخصات فنی و دستورالعمل ها و الزامات مرتبط با به کارگیری این سیستم ها است. در این راستا، پروژه حاضر از سوی کارفرما، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با عنوان "راهنمای طراحی سیستم های فتوولتاییک به منظور تأمین انرژی الکتریکی به تفکیک اقلیم و کاربری " در قالب یکی از معیارها و ضوابط مورد نیاز صنعت برق تعریف شد و در راستای انجام آن ضابطه حاضر تدوین گردید.

پژوهشگاه نیرو(پژوهشکده برق) مسوولیت انجام این پروژه را به عهده داشته است.

فرمت: PDF

حجم: 4.01 MB

تعداد صفحات: 145

  • ۱۳۹۴/۰۷/۱۵
  • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط