فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

طرزکار کلمپ آمپر مترها

طرزکار کلمپ آمپر مترها

چکیده :

اگر به دنبال عیب یابی، تست ایمنی یا یادگیری مدارهای الکتریکی هستید داشتن اطلاعات در مورد جریان و نحوه اندازه گیری آن بسیار مهم است. امروزه استفاده از آمپر متر کلمپی در نصب تجهیزات ابزار دقیق ، اتوماسیون صنعتی و هم چنین آزمایشگاه های الکترونیک یا کارگاه های برق و ... رایج است.

جریان چیست و چگونه می توان آن را اندازه گرفت؟

جریان یا حرکت بارهای الکتریکی در مدار را می توان توسط انواع مختلف آمپر متر که در بخش قبل کاملا توضیح داده شده است اندازه گیری کرد. دراین مقاله نحوه ی اندازه گیری جریان توسط آمپر متر و سپس کلمپ آمپر متر که رایج ترین و کلمپ مترهای فلکسی که از بهترین نوع این تجهیز هستند بیان شده است. 

آمپر متر:

برای اندازه گیری جریان توسط کلمپ آمپر متر ابتدا آن را روی بیشترین محدوده قراردهید. با این کار از سوختن فیوز داخل دستگاه تان جلوگیری می کنید سپس کابل مشکی را به ترمینال منفی (COM)  متصل کنید. شما می توانید کابل آمپرمتر را مستقیما به ترمینال منفی دستگاه نصب کنید و یا اینکه آن را به قسمت منفی مدار متصل کنید و سیم خارج شده از ترمینال منفی را به کابل مشکی این تجهیز متصل کنید. به همین ترتیب کابل قرمز را به ترمینال مثبت متصل کنید.

اتصال صحیح پراب ها.jpg

شکل 1

4. هنگامی که دستگاه شما به مدار متصل است برای خواندن مقادیر لازم است منبع تغذیه را روشن کنید. بجز مداری که توسط باتری تغذیه می شود. وقتی کابل ها متصل می شوند بلافاصله جریان هدایت می شود. تا اینجا حالت کلی شروع اندازه گیری توسط آمپرمتر گفته شده است.حال برای اندازه گیری جریان توسط کلمپ آمپر متر این سوال مطرح می شود:

چرا از کلمپ متر استفاده می کنیم؟


شماتیک کلمپ آمپر متر.jpg

شکل 2

کلمپ آمپر متر یا همان آمپرمتر چنگکی دستگاهی برای اندازه گیری جریان الکتریکی (  ACیا DC)  بدون قطع کابل می باشد. در روش سنتی با استفاده از مولتی متر یا آوومتر باید بخشی از کابل که جریان عبوری از آن مدنظر باشد، جدا می شود وتجهیز بصورت سری در مدار قرار می گیرد و سپس میزان جریان برحسب میکرو آمپر، میلی آمپر و آمپر نمایش داده می شود. که می توان همین کار را نیز با کلمپ امپر مترها مطابق شکل زیر انجام داد.

اندازه گیری جریان.jpg

 شکل 3

برای اندازه گیری با این روش:

سیم یا کابل مورد نظرتان را انتخاب کنید. شما در هربار اندازه گیری فقط می توانید جریان یک سیم یا سیم های متصل به یک فاز را اندازه گیری کنید. اگر بیش از یک سیم از فازهای مختلف یا دو سیم فاز و نول بطور همزمان در کلمپ متر وجود داشته باشد مقدار اندازه گیری شده درست نمی باشد. هم چنین اطمینان حاصل کنید که سیم انتخابی شما بخشی از مدار موردنظرتان می باشد.

قرارگرفتن سیم داخل کلمپ.jpg

شکل 4

جهت جریان را  تعیین کنید. پایه مثبت و منفی مدار را مشخص کنید. جریان الکتریسیته از پایه مثبت به پایه منفی هدایت می شود. و همین نکته به شما کمک می کند جهت حرکت جریان را تشخیص دهید. در صورت امکان دستگاه تان را روی محدوده اتو یا بیشترین مقدار موردنظر خود قراردهید. سیم را درون دهانه دستگاه تان قرار دهید. در واقع در بسیاری از کلمپ آمپرمترها از اثر هال در اندازه گیری میدان مغناطیسی اطراف سیمی که چنکگ یا کلمپ را احاطه کرده استفاده کرده و ولتاژی متناسب با میدان ایجاد شده به وسیله ی نیمه رسانای اثر هال حس می شود و به کمک میکروپروسسور داخل دستگاه به جریان معادل تبدیل می گردد.

شکل ظاهری کلمپ های AC (شکل سمت چپ) و کلمپ های AC/DC (شکل سمت راست) :


تفاوت دهانه کلمپ مترACو DC.jpg

شکل 5

در نهایت آمپر متر خود را به صورت مناسب و مطلوبی تنظیم کنید. پس از اینکه کلمپ در موقعیت مناسب قرار گرفت حال مطمئن شوید که منبع تغدیه روشن است و بنابراین جریان در کابل یا سیم مورد نظر هدایت می شود. اگر دستگاه  تان اتورنج نبود می توانید محدوه مناسب را انتخاب کنید و مقادیر اندازه گیری شده را بخوانید.

می توان گفت کلمپ ها از دسته های مختلف و فک های متفاوتی برخوردارند. نوع دیگری از کلمپ آمپر متر ها تحت عنوان فلکسی وجود دارند جهت اندازه گیری جریان باس بارها(شمش ها) و کابل های ضخیم و یا چندین کابل که به یک فاز متصل اند و توسط کلمپ های رایج قابل اندازه گیری نمی باشند استفاده می شود و همچنین دسترسی آسان به مکان ها را ایجاد می کند.

کلمپ متر فلکسی.jpg

 

شکل 6

این نمونه کلمپ آمپر متر انبری که هم دارای کلمپ سر خود می باشد و هم قابلیت اتصال کلمپ جانبی دارد. کلمپ های جانبی از سایز،رنج و دقت خاص خود برخودارند که این نوع کلمپی که در عکس مشاهده می کنید یک نوع کلمپ قابل انعطاف میباشد که در بیشتر صنایع کاربرد فراوانی دارد و می تواند آمپرهای (جریان) رنج بالا را هم اندازه کند و در برابر ضربه و ورودی های الکتریکی نامطلوب مقاوم باشد.

نحوه اندازه گیری جریان توسز کلمپ مترفلکسی.jpg

شکل 7

برخی از مدل های فلکسی به گونه ای است که می توان نمایشگر دستگاه را برای استفاده در مکان های دیگر جدا کرد و دیگر نیازی به افراد دیگر جهت کمک برای اندازه گیری نمی باشد. تکنولوژی بی سیم (وایرلس) دستگاه به شما اجازه می دهد تا صفحه نمایشگر را تا حدود 10 متر از دستگاه جدا کرد.

کلمپ متر فلکسی.jpg

شکل 8

با اتصال کلمپ فلکسی می توان جریان  را تا 2500 آمپر اندازه گیری کرد.

کاربرد کلمپ آمپر متر فلکسی.jpg

شکل 7

در این آمپر متر های چنکگی برخلاف کلمپ متر های اثر هال از هسته آهنی استفاده نمی کنند. در عوض، آنها از سیم پیچ زاویه ای شکل استفاده می کنند که به میزان تغییر میدان مغناطیسی هادی که در اطراف آنها قرار می گیرد پاسخ می دهد. هر چه این نوسان سریع تر باشد ولتاژ تولید شده توسط سیم پیچ بیشتر است.مدار انتگرال (ادغام کننده) در دستگاه اندازه گیری این خروجی را به سیگنالی تبدیل می کند که متناسب با سیگنال درون هادی است. نحوه بستن پراب فلکسی در شکل 10 و 11 و 12 نشان داده شده است.

نحوه اتصال پراب فلکسی.jpg

 شکل 10

پراب فلکسی.jpg

شکل 11

نحوه بستن پراب فلکسی.jpg

شکل 12

 از آنجا که هسته آن از آهن سخت نیست می تواند انعطاف پذیر باشد و به راحتی قابل استفاده در جایی که فضای اندازه گیری کوچک و یا تنگ است  می باشد. 

felexicable.jpg

شکل 13

بنابراین همانطور که گفتیم یک پروب انعطاف پذیر انتخاب خوبی است، زمانی که: الف) اندازه گیری سطح بسیار بالایی از جریان مدنظر ماست.  ب) کار با سیم در فضاهای محدود ج) برخورد با رساناهایی که متراکم و یا قطور هستند.

iflexclamp.jpg

شکل 14

منابع: 

how to use clamp ammeter

about iflex clamp meter

use an ammeter

  • ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  • 2
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : سحر حاتم پور

برای اینکه دانش ملکه شود تعلیم کافی نیست عمل لازم است.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

حامد
۱۳۹۷/۰۵/۱۳
|

از کلمپ انبری 266 میتوان برای تعمیرات گوشی استفاد

مهران مصباح
۱۳۹۷/۰۸/۰۷
|

با سلام
من مهندس برق سرپرست پروزه های احداث پست های فشار قوی هستم برای اندازه گیری کابل تابلوهام برق تغذیه کارگاه هرکاری میکنم کلمپ متر اندازه گیری نمیکنه ممنون میشم کمکم کنید.

مطالب مرتبط