انجمن برق ایران
مستندات سیستم های تولید همزمان برق و گرما (CHP) - نشریه 627

مستندات سیستم های تولید همزمان برق و گرما (CHP) - نشریه 627

چکیده :

در سالهای اخير واحدهای توليد پراكنده (DG Units) به دليل مزايایی مانند كاهش تلفات سيستم توزيع (كه بالغ بر 20 % كل  ظرفيت توان نصب شده كشور می باشد)، آزاد ساز ظرفيت خطوط انتقال، ناچيز بودن هزينه های بهره برداری، كمك به پايداری شبكه، افزايش رزرو گردان در شبكه قدرت و ... بسيار مورد توجه قرار گرفته است.

مستندات پروژه های بهره ور CHP

(سیستم های تولید همزمان برق و گرما)

نشریه 627

 

در سالهای اخير واحدهای توليد پراكنده (DG Units) به دليل مزايایی مانند كاهش تلفات سيستم توزيع (كه بالغ بر 20 % كل  ظرفيت توان نصب شده كشور می باشد)، آزاد ساز ظرفيت خطوط انتقال، ناچيز بودن هزينه های بهره برداری، كمك به پايداری شبكه، افزايش رزرو گردان در شبكه قدرت و ... بسيار مورد توجه قرار گرفته است. يكی از مهمترين تكنولوژيهای موجود در اين زمينه، سيستم های توليد همزمان برق و گرما می باشد. اساس كار در اين سيستم ها مبتنی بر بكارگيری و استفاده از تلفات حرارتی منبع محلی تامين توان به منظور استفاده در سيستم های گرمايشی می باشد. در حالت عادی بازدهی سيستم های توليد برق، كمتر از %50 می باشد كه با بكارگيری ايده سيستم CHP اين مقدار تا بيشتر از 96 % قابل افزايش است. به همين دليل در حال حاضر بسيار مورد استقبال در كشورهای مختلف قرار گرفته است. در ايران نيز چند سالی است كه وزارت نيرو با در نظر گرفتن مشوق های مختلف تلاش بسيار زيادی در توسعه سيستم های CHP داشته است و در مناطق مختلف تصميم بر به بكارگيری اين نيروگاه های كوچك و محلی گرفته است.

با توجه به اهميت مبحث فوق و به منظور ترويج استفاده از اين سامانه ها و همچنين تهيه ملاك و ضوابط استفاده از سيستمهای همزمان توليد برق و گرما (CHP)، امور نظام فنی معاونت برنامه ريزی و نظارت راهبردی رئيس جمهور در فاز اول، انجام پروژه «مستندات پروژه هاي بهره ور CHP (سيستمهاي توليد همزمان برق و گرما) را در دستوركار قرار داد.

فرمت: PDF

حجم: 4.01 MB

تعداد صفحات: 134

  • ۱۳۹۴/۰۷/۱۵
  • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط