استعلام قیمت
مفهوم E14و E27و... در لامپ ها چیست؟

مفهوم E14و E27و... در لامپ ها چیست؟

چکیده :

گستردگی انواع سرپیچ ها در صنایع روشنایی ما را ملزم می کند اطلاعاتی در ارتباط با انواع آن ها و عباراتی که هنگام خرید سرپیچ با آن ها آشنا می شنویم کسب کنیم. در این مقاله شما را یک نوع سرپیچ پرکاربرد آشنا خواهیم کرد.

در ابتدا ممکن است بپرسید سرپیچ چیست و چه کاربردی دارد؟ 

سرپیچ تجهیز الکتریکی در صنایع روشنایی است كه لامپ ها را به برق ورودی متصل می كند. همانطور که می دانید تنوع لامپ در دنیای امروزی است بسیار گسترده است. به موازات لامپ ها، سرپیچ ها نیز هر روزه متنوع تر می شوند. سرپیچ ها با نام های متفاوتی از یکدیگر شناخته می شوند. یکی از پرکابرد ترین آن ها سرپیچ های نوع E هستند. در طراحی سرپیچ ها، E  نشانه ادیسون است که سرپیچ لامپ را ساخت، و عددی که در کنار آن ثبت می شود نشانه قطر برحسب میلی متر است. شرکت ادیسون هم لامپ و هم سرپیچ آن را اختراع و تولید کرد و این سرپیچ ها امروزه بدون تغییر عمده به همان شکل اولیه باقی مانده اند و به عنوان سرپیچ ادیسونی شناخته می شوند. سرپیچ ها بخش مهمی از تجهیزات الکتریکی بشمار می آید. هرچه مواد استفاده شده در سرپیچ ها از کیفیت بیشتری برخوردار باشند درنتیجه لامپ متصل شده به آن عمر بیشتری خواهد داشت.

جدول زیر انواع سرپیچ های ادیسونی را نشان می هد.

سرپیچ های ادیسونی.jpg

شکل 1

هر سرپیچ خود شامل اجزایی مانند: کلاهک سرپیچ، سیلندر سرپیچ، حلقه رزوه و کنتاکت های اتصال و.. هستند.

از پرکاربردترین سرپیچ های ادیسونی در صنایع روشنایی می توان : E14,E27,E40 E5,و... را نام برد.

شکل سرپیچ ادیسونی.jpg

شکل 2

سرپیچ های E5 و نظیر آن ها که قطری بین 5 تا 8 میلی متر دارند و در برای لامپ های چراغ قوه و ... بکار می رود. مدل E14  که قطر سرپیچ آن ها حدود 14 میلی متر است و برای لامپ های شب خواب، یخچال و... مناسب است. نوع دیگری از سرپیچ تحت عنوان E27  با قطر حدود 27 میلی متر که برای لامپ های معمولی و خانگی مناسب است که بسیار مورد استفاده مشتریان قرار می گیرد.و در آخر به معرفی E40 می پردازیم که همانطور که از نام ان مشخص است دارای قطر 40 میلی متر می باشد و برای لامپ های گازی و... مورد استفاده قرار می گیرد که بیشتر از جنس سرامیک و چینی هستند.

انواع قطر سرپیچ.jpg

شکل 3

البته لازم به به ذکر است می توان با تبدیل سرپیچ به عنوان مثال سرپیچ E14 به E27 تبدیل کرد.که همین ویژگی نیز بر محبوبیت این سرپیچ ها می افزاید.که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

از انواع سرپیچ ها می توان به سرپیچ آویز، راکورد دار، دیواری و شمعی اشاره نمود.

 تبدیل سرپیچ لامپ ها: این محصول جزیی بسیار عالی و کمک کننده است. اگر سرپیچی را انتخاب کنید که مناسب لامپ تان نباشد این مبدل می تواند به شما کمک کند که لامپ تان را به سرپیچ مناسب خود وصل کنید. همانطور که در شکل 4 می بینید با این مبدل می توان سرپیچ با قطر14 را به سرپیچ موردنیاز خود با قطر12 تغییر دهید که از نظر اقتصادی هم به صرفه تر است.

 

مبدل سرپیچ.jpg

شکل 4

این تبدیل کننده ها در انواع و شکل های مختلفی در بازار موجود می باشند که شکل 5 نمونه ای از این تبدیل ها را نشان می دهد.

انواع تبدیل کننده ها.jpg

 شکل 5

منابع:

type of light bulbs caps

light bulb base chart

usage lights base

 

  • ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
  • 0
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : سحر حاتم پور

برای اینکه دانش ملکه شود تعلیم کافی نیست عمل لازم است.

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط