فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
مقایسه و بررسی ویژگی های میله های اتصال زمین(رادهای ارت)

مقایسه و بررسی ویژگی های میله های اتصال زمین(رادهای ارت)

چکیده :

الکترود های زمین به طور خاص طراحی و نصب شده اند تا سیستم های زمین را بهبود بخشند. در ادامه به مقایسه و ویژگی های الکترود و میله ارت می پردازیم.

ویژگی و مقایسه الکترودهای ارت و رادهای ارت

این الکترود های زمین به طور ایده آل برای کاهش مقاومت زمین به جایی که رطوبت دارد نفوذ می کنند. همچنین الکترودهای ارت باید از هادی های فلزی تشکیل شده باشند (یا ترکیبی از انواع هادی های فلز)، برای مدت زمانی که از این الکترودهای ارت استفاده می شود انتظار می رود تا بیش از اندازه دچار خوردگی نشوند. الکترودهای ارت شامل میله، لوله، صفحات فلزی، شبکه مش دفن شده در زمین و یا حلقه های مسی پیچیده شده به دور یک استراکچر هستند که در زمین قرار داده می شوند.

grounding-rod.jpg

نکته

لوله های گاز که در زمین هستند و یا الکترود های آلومینیومی برای استفاده به عنوان یک الکترود ارت مجاز نمی باشند.

میله های ارت اغلب بر پایه مقاومت در برابر خوردگی انتخاب می شوند. از طرف دیگر مساله اصلی در انتخاب هزینه است. همه اغلب، ارزش الکترودهای زمین را بر اساس قیمت آنها مقایسه می کنند، اما باید طول عمر یک میله ارت که چقدر عمر مفید دارد را به عنوان اولویت اول در نظر گرفت.

میله های فولادی یا استیل گالوانیزه یکی از ارزان ترین الکترود های موجود می باشند. با این حال ارزش زیادی ندارند چونکه این میله های گالوانیزه طول عمر نسبتاً کوتاهی نسبت به میله های دیگری دارند.

میله های تمام مس و فولاد ضدزنگ (استنلس استیل) عمر طولانی دارند. اما این میله ها به طور قابل توجهی گرانتر از میله فولاد گالوانیزه هستند. علاوه براین به علت احتمال خم شدن، میله های تمام مس برای قرار دادن میله در زمین های سخت و سنگلاخی مناسب نیستند.

میله ارت کاپرباند، شرایطی بین این دو را ارائه می دهد. این میله ها پوششی الکترولیتی از مس هستند که در یک لایه نیکل قرار داده شده است. فرایند پیوند مولکولی بین لایه مس و هسته فولادی به طول عمر بیشتر میله های کاپر باند کمک می کند. ما میله اتصال زمین کاپر باند (پوشش مس) را به میله اتصال زمین کاپر کلد پیشنهاد می دهیم، زیرا کاپرباند در هنگام قرار دادن در زمین دچار لغزش و شکستگی نخواهد شد و اگر میله خم شود، پوشش مسی شکسته نخواهد شد.

copper-bonded-earth-rod-vs-coppr-clad-250x241.jpg

از خصوصیات میله های ارت کاپر باند می توان مقاومت بالا نسبت به خوردگی و مقاومت کم نسبت به مسیر عبور جریان ارت و ویژگی خوب جهت نصب در زمین هایی با عمق زیاد نام برد.

eating-copper-bonded.jpg

 

ویژگی فولاد ضدزنگ

توجه داشته باشید که برخی از خاک ها و مناطقی از زمین با فلز مس سازگار نمی باشد. در این شرایط، فولاد ضدزنگ (Stainless Steel) یک گزینه بهتر است.

جایی که استراکچر یا اجزاء آن، مانند برج ها و پایه های برق و یا کابل های با غلاف سربی در نزدیکی یکی از الکترود های زمین قرار دارند، میله ارت ضدزنگ (Stainless Steel) نیز ممکن است یک جاگزین مناسب باشد.

در این شرایط، باید به نتیجه خوردگی گالوانیکی توجه کرد. هزینه ی بالای میله های فولادی ضدزنگ (استنلس استیل) استفاده گسترده از آنها را سخت می کند، همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است:

طول عمر الکترود های زمین بر اساس جنس

-الکترود-ارت.jpg

 

قیمت الکترودهای زمین بر اساس جنس


-قیمت-ها.jpg

 منبع

EtscableComponents

  • ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
  • 0
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : سجاد ولی زاده

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط