انجمن برق ایران

تجهیزات مرتبط با این مقاله

مقدمه ای برای نصب نیروگاه فتوولتائیک خورشیدی در ابعاد کوچک

مقدمه ای برای نصب نیروگاه فتوولتائیک خورشیدی در ابعاد کوچک

چکیده :

چگونگی اجرای انرژی خورشیدی؟


همانطور که در مقاله قبلی “بررسی انواع سیستم های خورشیدی فتوولتائیک” توضیح دادیم سیستم PV کاربردهای دیگری هم دارد. این سیستم‌ها با توجه به محرک‌های موجود، برنامه و ماهیت ساده‌ی سیستم‌های فاقد باطری با شبکه بسته متداول‌ترین نوع سیستم‌های نصب شده هستند. در زیر فهرستی از انواع سیستم‌ها را داریم که ممکن است بکار بیایند:

چگونگی اجرای انرژی خورشیدی؟

همانطور که در مقاله قبلی “بررسی انواع سیستم های خورشیدی فتوولتائیک” توضیح دادیم سیستم PV کاربردهای دیگری هم دارد. این سیستم‌ها با توجه به محرک‌های موجود، برنامه و ماهیت ساده‌ی سیستم‌های فاقد باطری با شبکه بسته متداول‌ترین نوع سیستم‌های نصب شده هستند. در زیر فهرستی از انواع سیستم‌ها را داریم که ممکن است بکار بیایند:

- آیا به انرژی پاک علاقه دارید؟

- آیا از قبل بر روی شبکه بوده‌اید؟

- مکرر آب و برقتان قطع می‌شود؟

- برای بهبود ماژول‌های PV موقعیتی آفتابی دارید؟

11.jpg

اگر این عوامل نشان دهنده‌ی موقعیت شما هستند پس بدون شک سیستم بدون باطری با شبکه بسته مناسب‌ترین سیستم برای شما خواهد بود. سیستم‌های بدون باطری یا شبکه‌های بسته در مقایسه با سیستم‌های مرتبط با شبکه طرح ساده و قابل فهم تری دارند، دو مؤلفه اولیه وجود دارد: ماژول‌های PV و مبدل سازی که الکتریسته AC را به سیستم‌های برقی باز می‌گردانند تا بخش یا تمامی برق را جبران کنند یا در غیر این صورت آن‌ها را از شرکت خدمات تأمین کند. این سیستم‌ها ارزان تر هستند و نگهداری و نصب آن‌ها آسان تر است. نسبت به اندازه ای که دارند بهتر از سیستم‌های مبتنی بر باطری کار می‌کنند. نقطه ضعف آن‌ها زمانی است که شبکه‌ها کهنه می‌شوند و هیچ انرژی برای استفاده تولید نمی‌کنند.

اگر شبکه‌های محله‌ی شما قابل اعتماد باشند و قطعی چندانی پیش نیاید بدون شک در مقابل هزینه ای که پرداخت می‌کنید بازپرداخت بسیار خوبی برای شما خواهد داشت.

هدف اصلی سیستم‌های شبکه بسته PV جبران همه یا بخشی از مصارف برقی شما است. با این حال گام اول خورشیدی کردن شبکه‌ها، اندازه گرفتن سیستم‌های PV نیست بلکه کاهش مصرف برق از طریق اقداماتی برای حفاظت و بهره وری است. در صورت انجام اقدامات به منظور حفظ و بهره وری از برق باید سیستم‌های PV را مشخص کنید که بتواند مصرف انرژی باقی مانده را جبران کند. ارقام نشان دهنده‌ی مصرف انرژی سالیانه را می‌توان از شرکت‌های خدماتی به دست آورد. از این ارقام می‌توان برای مشخص کردن اندازه آرایه‌های PV استفاده کرد. با این حال عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر اندازه‌ی سیستم PV تأثیر خواهند گذاشت.

به طور ویژه در نواحی مسکونی اولین محدودیت نسبت به اندازه گیری آرایه ای PV، اندازه‌ی نواحی نصب در نواحی بدون سایه است. ماژول‌های PV را می‌توان بر روی سقف، روی زمین و روی یک میله (که شامل پایه است) نصب کرد. در نواحی بدون سایه بدون در نظر گرفتن روشی که برای نصب استفاده می‌کنیم، به استثناء در نظر گرفتن فاصله لازم برای حفظ و نگهداری یا عقب نشینی های لازم سقف به دستور آتش نشانی آن منطقه، میزان بزرگی آرایه‌ها را محدود خواهد کرد. در مواردی که سیستم‌ها بر روی سقف نصب شده‌اند به طور معمول ۵۰ تا ۸۰ درصد از سطح سقف برای نصب ماژول‌های PV استفاده می‌شوند. اصلی‌ترین محدودیت هزینه این سیستم‌ها است. در حال حاضر (اویل سال ۲۰۱۲) هزینه‌ی هر وات نصب شده از سیستم‌های مسکونی PV بین ۵ تا ۸ دلار است که شامل ماژول‌ها، مبدل، قطعی، ریسمان‌ها، سیم‌ها و پوشش سیم‌ها و همچنین مالیات، هزینه‌های حمل و نقل، نصب و مجوز نصب آن می‌شود. ( این هزینه در ایران برای سال ۱۳۹۴ به ازای هر وات نصب شده بین ۸ تا ۱۱ هزار تومان می باشد.)

به طور ویژه در نواحی مسکونی اولین محدودیت نسبت به اندازه گیری آرایه ای PV، اندازه‌ی نواحی نصب در نواحی بدون سایه است.

سیستم‌های بدون شبکه:

زندگی بدون شبکه برای بعضی‌ها بلندپروازی دست نیافتنی و برای بعضی‌ها ضرورت عملی است. اما هر بلندپروازی که نسبت به زندگی بدون شبکه دارید نباید قطع رابطه‌ی اصلی برق از شرکت‌های خدماتی را سراسری گرفت. پیش از اینکه محاسبه، واقعیات و چالش‌های زندگی بدون شبکه را پیش بینی کنید. طراحی یک سیستم PV مستقل تفاوت بسیاری با طراحی سیستم شبکه مستقیم بدون باطری دارد. سیستم مستقل به جای رسیدگی به نیازهای سالیانه خانوارها می‌بایست نیازهای انرژی هر روزه یک سال را هم در نظر داشته باشد. تعیین مصرف روزانه و فصلی انرژی و همچنین در نظر داشتن میزان حضور روزانه و فصلی خورشید به طراحان امکان برآورد کردن آرایه PV و اندازه منبع باطری و کنترل شارژ و مشخصات مبدل می‌شود.

 

شروع کار با انرژی خورشیدی

برای متخصصان و مالکان سیستم، با بیشتر شدن کاربرد و محبوبیت سیستم‌های PV، داشتن انتظارات واقعی از عملکرد سیستم‌ها اهمیت بسیاری دارد. تولید انرژی الکتریکی خورشیدی تحت تأثیر چندین عامل است. تشخیص موقعیت، شیب آرایه‌ها، تنظیمات فصلی و تنظیم آرایه بر خطوط زیرین تأثیر خواهند داشت. برنامه ریزی درست و طراحی پیشرفته باعث بهره گرفتن از سیستم‌های PV می‌شود و میزان بازپرداختی شما را بهبود می‌بخشد. نصب این ماژول‌ها در نقاط بدون سایه و کاملاً آفتابی و قراردادن آن‌ها به طرف آفتاب برای همگان یک امر طبیعی است اما طرز درست شناسایی جهت و زاویه دادن مناسب به آرایه‌ها به منظور رسیدن به بهترین عملکرد کار چندان ساده ای نیست. خروجی آرایه‌های PV متناسب با مسیر آفتابی است که دریافت می‌کند. حتی اگر ماژول‌های PV در شرایط وجود سایه و زمانی که تنظیم جهت بدرستی انجام نشده باشد انرژی تولید کنند، هزینه‌ی سیستم‌ها آنقدر بالا است که بیشتر مردم سعی خواهند کرد دریافتی انرژی‌شان را بالا ببرند. بدون در نظر گرفتن این که سیستم به چه نحوی طراحی شده، نصب غلط باعث عملکرد ضعیف این گونه سیستم‌ها می‌شود. سیستم‌های PV باید ده‌ها سال کار کنند و مواد و روش‌های نصب آنان باید طبق شرایط انتخاب شوند.

21-200x300.jpg

آیا می‌توان خود این سیستم را نصب کرد یا باید از یک متخصص دارای مجوز برای این کار استفاده کرد؟ به چه ابزار و مهارت‌هایی برای انجام یک پروژه‌ی PV در سطح خانه‌های مسکونی نیاز است؟ اگر سیستم را خودتان نصب کنید در هزینه چقدر صرفه جویی خواهید کرد؟ در بخش خوانندگان برق خانگی سوالاتی بسیار شبیه به این‌ها وجود دارد. به جای کوتاهی کردن و دادن جواب همیشگی «بستگی دارد» فهرستی بلند بالا از متغیرهایی را بررسی می‌کنیم که باید اجرای طرح و نصب سیستم PV در نظر گرفت. نصب شخصی بدون شک برای همگان جواب نمی‌دهد. ارزیابی واقع گرای مهارت خود و محاسبه‌ی مزیت‌ها و معایب احتمالی برای این پروژه مثل تمامی پروژه های توسعه امکانات خانگی اهمیت دارد. بدون شک نصب یک سیستم PV به سختی موشک هوا کردن نیست اما درست و ایمن انجام دادن، نیاز به تجربه‌ی کار با سیستم‌های برقی، گاهی اوقات تحقیقات جدی و توصیه‌های امنیتی بسیاری را می‌طلبد. بدون شک نصب سیستم‌های PV مسکونی توسط افراد متخصص بهتر است اما اگر مهارت و تجربیات لازم برای نصب یکی از آن‌ها را داشته باشید طبیعتاً هدف بزرگی است که می‌توان به آن دست یافت.

اغلب افرادی که می‌خواهند سیستم‌های خود را نصب کنند از جمله افرادی هستند که در فکر تغییر پیشه‌ی خود و ورود به صنعت PV هستند. با توجه به شرایط اقتصادی چالش برانگیز فعلی، شغل‌هایی در این بازار روبه رشد وجود دارند که با بودجه دولت و کاهش هزینه‌های جزئی سوخت و آموزش کارهایی برای بهبود شرایط محیط زیست بهترین فرصت برای دست بکار شدن افراد خواهد بود. با اندکی آموزش نصب درست و شناخت موقعیت خورشید می‌توانید یکی از افرادی باشید که گام در راهی برای حفظ محیط زیست انجام داده‌اید.

32-199x300.jpg

 

دانلود استاندارد سیستم های فتوولتائیک متصل به شبکه IEC 62446

 

دانلود استاندارد شرایط ایمنی برای محافظت از ماژول فتوولتائیک IEC 61730-1

 

دانلود استاندارد شرایط ایمنی برای محافظت از ماژول فتوولتائیک IEC 61730-2

شما را به دیدن ویدیو نحوه تولید سلول های خورشیدی و اجزای بکار رفته در آن دعوت میکنیم.

 

 

 

 

 

  • ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  • 0
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط