فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
نصب و کابلکشی کابل های خودنگهدار

نصب و کابلکشی کابل های خودنگهدار

چکیده :

در این مقاله شامل توضیحاتی در خصوص مراحل آماده سازی، نصب، اصول کلی باز کردن و کابلکشی کابل های خودنگهدار فشار ضعیف، نحوه مونتاژ انواع آرایش تیرها، مفصل بندی، فواصل مجاز کابل های خودنگهدار و روش اتصال کابل سرویس مشترکین است.

کابل 6 رشته‌ای در دنیا منسوخ شده است

 اقدام وزارت نیرو برای جایگزینی کابل‌های مسی شبکه اگرچه قابل تقدیر است اما استفاده از کابل خودنگهدار شش سیمه در دنیا منسوخ شده ‌است. در حال حاضر ایران از کابل‌های نسل یک خودنگهدار استفاده می‌کند، درحالی‌که اروپا و آمریکا به سمت استفاده از کابل‌های خودنگهدار نسل سه حرکت کرده‌اند.

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران کابل‌های خودنگهدار پنج‌سیمه استفاده می‌شد اما با آغاز جنگ و ایجاد مشکل برای واردات آلیاژ، استفاده از کابل‌های شش سیمه در ایران متداول شد. در این کابل‌ها یک رشته گالوانیزه اضافه شد که وظیفه آن نگه‌داشتن کابل بود. با ورود کابل‌های شش سیمه، استاندارد کابل در ایران به هم خورد و متاسفانه با وجود رفع مشکل واردات آلیاژ، هنوز هم نتوانسته‌ایم به استفاده از کابل‌های پنج‌سیمه بازگردیم.

 

در حال حاضر برخی استان‌ها از کابل‌های خودنگهدار پنج سیمه و برخی استان‌ها از کابل‌های شش سیمه استفاده می‌کنند، از جمله معایب کابل‌های شش سیمه می توان به اضافه شدن یک سیم گالوانیزه که سبب می‌شود وزن کابل افزایش یابد، اشاره کرد. همچنین ایران کشوری چهار فصل است، بنابراین در هوای سرد و گرم مناطق مختلف به دلیل یکسان نبودن جنس فلز به کار رفته در تولید کابل‌های شش سیمه، با مشکل انبساط و انقباض نامتعارف آن مواجه می‌شود.

کابل‌های خودنگهدار شش سیمه در شرایط آب‌وهوایی گرم و شرجی جنوب عمر کوتاهی دارند. ضمن آنکه اگر به‌جای این کابل‌ها از کابل‌های پنج‌رشته‌ای استفاده کنیم، به دلیل وزن سبک‌تر کابل، نیاز به پایه‌های کمتری برای خطوط انتقال داریم در نتیجه هزینه احداث شبکه کاهش می‌یابد. اگر استفاده از کابل‌های خودنگهدار پنج‌سیمه در ایران رایج شود، انقلابی در صنعت برق کشور رخ داده ‌است.

 

کابل خودنگهدار 5 سیمه یا 6 سیمه از نظر شرکت‌ توزیع

کابل‌های پنج سیمه و شش‌سیمه هر کدام طرفداران خاص خود را دارند. برخی کارشناسان برق می‌گویند که کابل‌های شش سیمه به دلیل اینکه استفاده از رشته فولادی در هیچ جای دنیا مرسوم نیست، نباید در شبکه برق استفاده شود. ضمن آنکه اگر کامیونی با این کابل‌ها برخورد کند، شش رشته سیم را به پایین می‌کشد. برخی کارشناسان برق نیز به پنج‌سیمه‌ها ایراد می‌گیرند که چون شبکه ایران بالانس نیست، «فاز نول» کابل‌های خودنگهدار پنج‌سیمه برقدار بوده و اگر این کابل پاره شود، بسیاری از تجهیزات برقی آسیب می‌بینند.

 

 

الف- آماده سازی مراحل نصب

برای اجرا و کابلکشی کابل های خودنگهدار باید از وسایل و لوازم کار خاص این سیستم ها استفاده نمود.

 

یادآوری مهم: بریدن کابل خودنگهدار در گذر از یک سکشن به سکشن بعدی (به شرط عدم تغییر سطح لذا مقطع) مجاز نمی باشد.

باید قبل از اجرا، دقت لازم برای تعیین موقعیت قرار گرفتن ارابه قرقره کابل (خرکی نگهدارنده) مطابق مراحل زیر انجام پذیرد:

مسیرهای با سطح مقطع یکسان کابل خودنگهدار با توجه به نقشه طرح تعیین شوند. مسیرهای مذکور ممکن است دارای یک یا چند سکشن باشند. منظور از سکشن، فاصله بین دو پایه انتهایی می باشد که می تواند شامل چندین پایه آویزی (عبوری) باشد. با توجه به متراژ قرقره های کابل خودنگهدار موجود، مناسبترین قرقره برای هر مسیر جهت حصول حداقل ضایعات و مفصل بندی تعیین شود. همچنین لازم است مناطق قطع عرضی (تقاطع) با معابر یا دیگر تاسیسات و عبور از موانع مشخص و تدابیر لازم قبلاً اتخاذ شود. برای حفاظت و رعایت نکات ایمنی در عبور کابل ها از محل های تقاطع و عرض معابر و خیابان ها، پایه های زاویه ای و موارد مشابه آنها میتوان حسب نیاز از نیروهای اضافی کمک گرفت. در هنگام انجام عملیات سیم کشی در عبور از عرض خیابان نصب تابلوهای خطر متناسب با حجم و مشخصات ترافیکی معبر باید مد نظر قرار گیرد.

 

داشتن مهارت لازم برای کابلکشی (مانند کار با چرخ زنجیر و گیره قورباغه ای در کشیدن و جمع کردن سیم مهار) و رعایت نکات ایمنی و به همراه داشتن کلیه لوازم انفرادی لازم جهت کار با روش خط گرم در روی پایه ها الزامی است. همچنین لازم است امکانات بی سیم (یا سایر سیستم های مخابراتی و رادیویی) برای گروه پیمانکار و سرپرست کارگاه اجرایی فراهم گردیده و مورد استفاده قرار گیرد.

 

باز کردن قرقره با استفاده از ارابه قرقره بازکن (یا خرکی) بایستی بصـورت نشـان داده شـده در شـکل زیر باشد. روکش نبایستی با سطوح سایش دهنده مانند خاک، سنگ و غیره تماس داشته باشد.

34.jpg

در هنگام نصب بایستی شرایطی فراهم شود تا روکش کابل ها آسیب نبینند. برای کابل های خودنگهداری که در آنها کلاهک های آب بندی مورد استفاده قرار گرفته است، کلاهک های مذکور تا مرحله نهایی نصب و انجام اتصال نباید جدا گردند.

احتمال صدمه دیدن آب بندها و نفوذ رطوبت باید مد نظر قرار گرفته باشد. ممکن است در جاهایی این آسیب دیدگی بوجود آمده باشد که در صورت لزوم بایستی بازرسی و با استفاده از نوار عایقی ترمیم گردد.

 

حداقل دما در طی فرآیند نصب کابل خودنگهدار فشار ضعیف 25 – درجه سانتیگراد می باشد. این دما براساس مشخصه  و دمای سطح خود هادی و نه محیط اطراف آن بایستی مدنظر قرار گیرد. در زمانی که دمای محیط برای نصب کابل خودنگهدار فشار ضعیف کمتر از مقدار مجاز باشد، بایستی قرقره کابل ها در محیط گرم از جمله انبار، کانتیز و... برای مدت یک الی دو روز قرار گیرد.

 

ب- اصول کلی باز کردن و کابل کشی کابل های خودنگهدار

مراحل اصلی باز کردن و کابل کشی کابل های خودنگهدار شامل موارد زیر می باشد:

1- قرقره های کابل خودنگهدار توسط پرسنل آموزش دیده به محل مناسب در سایت عملیاتی مورد نظر حمل می شوند.

 

2- پیچ های قلاب دار (دم خوکی) در فاصله 45 سانتی متر از راس تیر در طول مسیر کابل کشی بسته می شوند. مسیر کابل کشی ممکن است شامل چندین سکشن باشند. هر سکشن بین دو پایه کششی قرار دارد. کلمپ های عبوری و پولی های کابل کشی مشابه شکل (1- الف و ب) از پیچ های قلاب دار آویخته می شوند. باید توجه داشت که پولی ها در جهت صحیح و در جلوی کلمپ ها آویزان شوند. در تیرهای با زوایای داخلی بزرگ تر از 60 درجه، پولی یا قرقره سیم کشی دو ترکه در وجه بیرونی زوایا باید مورد استفاده قرار گیرد.

 

3- دستگاه وینچ در انتهای سکشن مشابه شکل (1- ج) مستقر می شود. طناب راهنما از داخل پولی ها مشابه شکل (1- د) عبور داده می شود.

 

4- طناب راهنما (یا سیم فولادی) با استفاده از “مفصل (ماسوره) گردان“ به جوراب کابل کشی متصل می گردد. جوراب کابل کشی به ابتدای کابل خودنگهدار مطابق شکل (1- ه) متصل می شود. کلیه رشته های به هم تابیده شده کابل خودنگهدار با هم در جوراب کابل کشی محکم می شوند و کشیدن و کابل کشی آن ها به طور مشترک انجام می شود. قرقره کابل ها (درام) بر روی یدک کش و یا خرکی  نگهدارنده قرار داده می شود. هیچگاه نباید کابل خودنگهدار برروی زمین کشیده شود بلکه با استفاده از وسایل لازم و پس از باز کردن، مستقیماً باید بر روی پولی های نصب شده در بالای تیر هدایت شود. در این حالت باید دقت نمود جهت باز شدن قرقره بطرف بالا باشد. جهت کنترل قرقره کابل بهتر است خرکی دارای ترمز باشد.

 

5- طناب راهنمای سیم کشی (یا سیم فولادی) باید توسط دستگاه کشنده، که در انتهای مسیر مستقر شده است کشیده شود. دستگاه کشنده می تواند ماشین وینچ (و یا هر ماشین کشنده مانند وینچ پرتابل قابل اتصال به تیر بتنی) باشد. کابل خودنگهدار از داخل پولی ها مطابق شکل (1- و-ز) عبور داده می شود.

شکل ( 2 ) اجزاء سیم کشی کابل خودنگهدار در مسیری با یک سکشن را به طور شماتیک نشان می دهد.

 

6- طناب راهنما و جوراب کابل کشی از سرکابل خودنگهدار باز شده و کابل خودنگهدار در پایه انتهایی مسیر (سکشن) با استفاده از آرایش تیر انتهایی

مطابق نقشه های پیوست الف استاندارد حاضر و مشابه شکل(1-ح- ط) محکم می شود.

 

7- در تیر کششی ابتدای آخرین سکشن مسیر، به آرامی و با استفاده از چرخ و زنجیر و گیره قورباغه ای، کابل خودنگهدار کشیده می شود. شکل ( 1 - ی) طریقه جمع کردن سیم نگهدارنده را در تیر کششی ( ابتدای سکشن (که همان تیر کششی انتهای سکشن قبلی می تواند باشد) نشان می دهد. شکل ( 3) اجزاء لازم برای جمع کردن کابل خودنگهدار را نشان می دهد. برای جلوگیری از نیروی غیرمجاز تیر انتهایی هر سکشن تحت کشش، آن را با سیستم مهار موقت باید تقویت نمود. پس از کشیدن کابل خودنگهدار و محکم کردن آن در پایه انتهایی ابتدای مسیر (از سمت ارابه قرقره)، باقی مانده کابل بر روی قرقره (درام) ابتدای مسیر جمع می گردد. حین جمع کردن کابل خودنگهدار توسط چرخ و زنجیر و گیره قورباغه ای، میزان کشش باید توسط دینامومتر کنترل شده و نباید از مقدار مجاز آن که براساس جداول کشش و فلش روز سیم کشی تعیین می شود تجاوز کند. به جای تنظیم کشش توسط دینامومتر، می توان مقدار فلش را نیز تنظیم نمود. تنظیم فلش در یکی از اسپن ها برای تنظیم فلش تمامی اسپن های هر سکشن کافی است. تنظیم فلش با استفاده از تخته فلش و براساس جداول روز سیم کشی مذکور در پیوست 2 استاندارد حاضر انجام می شود..

 

شکل (1- و) یک پایه دو طرف کششی را در بین دو سکشن متوالی قرار دارد نشان میدهد. فرض بر این است که عملیات مذکور در این قسمت از استاندارد بر روی سکشن سمت راست شکل مذکور در حال انجام است. جهت تسهیل عملیات نصب، مطابق شکل ( 1 - و) می توان از نفرات اضافی کمک گرفت. بدیهی است همین عملیات، پس از انتهایی کردن سکشن سمت راست پایه نشان داده شده در شکل ( 1 - و)، عیناً برای سکشن سمت چپ نیز قابل اعمال است

 

8- کابل خودنگهدار بر روی پایه ابتدای سکشن مطابق نقشه های پیوست الف استاندارد حاضر انتهایی می شود.

 

9- چرخ و زنجیر، گیره قورباغه ای و دینامومتر آزاد می شوند.

 

10- سیم مهار از کابل خودنگهدار در محل پایه های عبوری توسط جداسازهای پلاستیکی جدا شده و مطابق نقشه های پیوست الف استاندارد حاضر، بر روی پایه های عبوری نصب شده و نهایتاً پولی ها از پایه باز می شوند.

مراحل اجرای شبکه کابل خودنگهدار

مراحل اجرای شبکه کابل خودنگهدار

 

 

اجزای سیم کشی کابل خودنگهدار در مسیری با یک سکشن

 

طریقه جمع کردن سیم نگهدارنده

 

  • ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  • 7
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : الهه مالدار

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مسعود احمدي
۱۳۹۶/۰۶/۱۲
|

سلام
طناب راهنما از كجا ميشه تهيه كرد طول تقريبي سيصد متر

مدیر سایت پاسخ داده :
۱۳۹۶/۰۶/۱۴
|

سلام جناب احمدی
جهت تهیه طناب مخصوص و قرقره جهت نصب کابل خودنگهدار می توانید با همکاران بخش فروش با شماره 02133015307 تماس بگیرید.
یا به شماره 09120321121 در تلگرام پیام بفرستید تا در اسرع وقت قیمت و مشخصات این نوع طناب کابل کشی براتون ارسال بشه.

محمد رضا صالحی
۱۳۹۷/۰۱/۱۵
|

دورود .برای فرم دهی کابل خشک آیا دستگاهی وجود دارد

مدیر سایت پاسخ داده :
۱۳۹۷/۰۱/۱۶
|

سلام، برای کابل های با قطر زیاد دستگاه و استراکچری برای فرم دهی کابل طراحی شده و از یک برند کره ای دیدم.

عليرضا بيات
۱۳۹۷/۱۰/۲۷
|

سلام وقت بخير
در ديواري كه از سازه كناف ساخته شده است ( توخالي است) ميخواهم از يك نقطه به يك نقطه ديگر كابل شبكه بكشم ، با توجه به اينكه هيچ ديدي در بين ديوار وجود ندارد چه راهى وجود دارد كه من اينكار را انجام دهم ؟

رضا پیوندی
۱۳۹۸/۰۳/۲۹
|

سلام خدمت شما زمین کشاورزی بنده تا نزدیکترین تیر برق فاصله ای در حدود 200 متر دارد. میخواستم بدونم شما خدمات اجرای خطوط برق رو انجام میدید یا خیر و اگر از هزینه این کار اطلاعی دارید حدودی چه میزان هزینه در بر دارد و اگر همچین خدماتی ارائه نمیدهید لطف کنید یه پیمانکار معرفی کنید ممنون میشم

مدیر سایت پاسخ داده :
۱۳۹۸/۰۳/۳۰
|

با سلام
مجموعه ایکهربا خدمات اجرای پروژه ها را انجام نمی دهد. برای سوالی که مطرح فرمودید صرفا جهت راهنمایی باید در نظر داشته باشید که قبل از هر اقدامی جهت تعیین پیمانکار باید به اداره برق مربوط به زمین کشاورزی خود مراجعه نمایید و طرح اجرای پروژه برقی توسط اداره برق مشخص گردد. و از طریق همان اداره برق، پیمانکاران مورد تایید به شما معرفی می گردند.

مطالب مرتبط