فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

چگونگی ارتباط اكیپ های خط گرم با امور دیسپاچینگ

چگونگی ارتباط اكیپ های خط گرم با امور دیسپاچینگ

چکیده :

در این مقاله به اصطلاحات مرتبط با عملیات خط گرم آشنا می شوید و همچنین در مورد چگونگی ارتباط اكیپ های خط گرم با امور دیسپاچینگ مواردی ذکر می شود.

تعاریف و واژگان مرتبط با عملیات خط گرم:

ناظر عالیه: فردی یا واحدی است كه در شركت توزیع برق مسئولیت نظارت عالیه بر كیفیت اجرا، تجهیزات، نیروی انسانی و رعایت استانداردها و روش اجرایی و دستورالعمل های عملیات خط گرم و تایید نهایی صورت وضعیت های مرتبط را بر عهده دارد.

ناظر مقیم: فردی است كه در شركت توزیع برق مسئول نظارت مستقیم و مستمر بر كیفیت اجرا ، تجهیزات ، نیروی انسانی و رعایت استانداردهای وزارت نیرو و روش اجرایی و دستورالعمل های عملیات خط گرم می باشد و درصورت مشاهده هرگونه مغایرت اختیار جلوگیری از فعالیت گروه را راساً بعهده دارد.

 -    در صورت جلوگیری از فعالیت گروه باید موارد اشكال را با دلایل كافی در اسرع وقت بصورت مكتوب به مقام مافوق گزارش نماید.

مسئول ایمنی: فردی است كه مسئولیت نظارت مستمر بر وضعیت ایمنی گروه های اجرایی مطابق دستورالعمل های ایمنی و بهداشت حرفه ای ابلاغ شده را دارد و در صورت مشاهده هرگونه مغایرت اختیار جلوگیری از فعالیت گروه را راساً بعهده دارد.

-    در صورت جلوگیری از فعالیت گروه باید موارد اشكال را با دلایل كافی در اسرع وقت بصورت مكتوب به مقام مافوق گزارش نماید.

مجری(مسئول) خط گرم: فردی است كه مسئول برنامه ریزی، پیگیری اجرا، تامین تجهیزات، نیروی انسانی و رعایت استانداردها و روش اجرایی و دستورالعمل های عملیات خط گرم و كنترل و تایید صورت وضعیت ها می باشد.

سرپرست اکیپ: فردی است كه هدایت اكیپ را در اجرای عملیات خط گرم به عهده داشته و حضور او در هنگام انجام عملیات ضروری می باشد. این فرد باید دارای گواهینامه آموزشی خط گرم متناسب از مراجع ذیصلاح بوده و حداقل دارای یكسال سابقه کار بر روی شبکه های برقدار باشد.

سیم بان خط گرم: فردی است كه دارای گواهینامه آموزشی متناسب با عملیات خط گرم از مراجع ذیصلاح بوده و عملیات بر روی خطوط برقدار را تحت نظر سرپرست اكیپ انجام می دهد.

اکیپ های خط گرم با امور دیسپاچینگ

اپراتور بالابر: فردی است كه حمل و نقل خودروی بالابر عایق و كار با سیستم كنترل و فرمان دستگاه را بعهده دارد.

عملیات خط گرم : مجموعه فعالیت هایی است كه بر روی شبكه های برقدار فشار متوسط به دو روش فرمان از راه دور و از راه نزدیک و یا تلفیقی از آنها انجام می شود.

عملیات خط گرم به روش فرمان از راه دور: عملیاتی است كه توسط پرسنل مجرب و آموزش دیده که شناخت کامل و کاربرد تجهیزات را آموخته اند، و با رعایت حریم شبكه و استفاده از عا یق های پوششی (کاورها ) و بدون لمس شبکه ، توسط اهرم های عایق (استیک ها) بدون خاموشی و از راه دور بر روی شبكه های برقدار انجام می شود.

عملیات خط گرم به روش فرمان از راه نزدیک: در این عملیات که می تواند توأم با کلیه مراحل فرمان از راه دور انجام شود، سیمبان جهت کار با شبکه برقدار خود را نسبت به زمین و یا فازهای جانبی ایزوله کرده و بر روی وسیله ای عایق که حداقل الزامات استاندارد را تامین کرده باشد استقرار می یابد. با استفاده از تجهیزات حفاظتی شخصی از قبیل دستکش وآستین و شانه بند عایق و... و رعایت حریم کلیه اعضای بدن (سر و سینه و سایر اعضا) که فاقد پوشش حفاظتی می باشند، نسبت به انجام کار بر روی شبکه های برقدار بصورت مستقیم و با دست اقدام می نماید.

اکیپ های خط گرم با امور دیسپاچینگ

 

چگونگی ارتباط اكیپ های خط گرم با امور دیسپاچینگ

1- به منظور انجام اقدامات اصلاحی و بهینه سازی شبكه های هوایی 20 كیلو ولت به روش خط گرم ، مناطق موظفند برنامه زمانبندی اصلاح خطوط 20 كیلو ولت به روش خط گرم را به امور دیسپاچینگ اعلام نمایند.

2- مناطق موظفند درخواست انجام كار به روش خط گرم را طی نامه با ذكر دقیق محل انجام كار به مدت 24 ساعت قبل از شروع به كار اكیپ به امور دیسپاچینگ اعلام نمایند.

3- مسئول مانور با دستور مركز كنترل از محدوده كار اكیپ خط گرم بازدید و در صورت آمادگی اكیپ و تجهیزات خط گرم، نسبت به صدور اجازه كار روی خط برقدار 20 كیلوولت صادر می گردد.

4- امور دیسپاچینگ بررسی و با توجه به الویت های از قبل تعریف شده و تأیید مراتب را به مركز كنترل و مركز كنترل فوق توزیع جهت كارت دستور احتیاط روی فیدر اعلام می نماید.

5- در حال انجام كار روی خط گرم كلیه ریكلوزرها در این مسیر می بایستی از حالت وصل اتوماتیك خارج و به حالت وصل دستی درآید و مركز كنترل توجه نموده كه در صورت قطع این فیدر یا فیدر مجاور از برقراری جریان خودداری و پس از تماس با مسئول گروه و اطمینان از صحت انجام كار و عدم مشكل نسبت به برقراری جریان اقدام نمایند.

6- در زمان انجام كار اكیپ خط گرم روی شبكه در صورت قطع فیدر، صدور و فرمان وصل مجدد می بایست با هماهنگی و تأیید نماینده منطقه یا نماینده واجد شرایط پیمانكار صورت پذیرد.

7- در مواردی كه اكیپ خط گرم نیاز به بی برقی مدار داشته باشد مطابق بخش های همین دستورالعمل بایستی اقدام صورت پذیرد.

8- در موارد اضطراری بنا به درخواست نماینده واجد شرایط اكیپ خط گرم، مركز كنترل موظف است فیدر مربوطه را سریعاً قطع نماید.

9- نماینده واجد شرایط موظف است در صورت درخواست قطع برق بصورت اضطراری، گزارش توجیهی خود را نیز تنظیم و حداكثر در ظرف 24 ساعت و به امور دیسپاچینگ ارسال نماید.

10- نماینده واجد شرایط اكیپ خط گرم موظف است در پایان عملیات روی شبكه بلافاصله مراتب را توسط بی سیم و یا تلفن و یا هر وسیله قابل ضبط مكالمه به مركز كنترل امور دیسپاچینگ اعلام نمایند.

 

منبع: توانیر

  • ۱۳۹۵/۰۹/۳۰
  • 0
این مطلب را به اشتراک بگذارید
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط