فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
آبگرمکن خورشیدی Solar Water Heater - تست

آبگرمکن خورشیدی Solar Water Heater - تست

چکیده :

آب‌گرم‌کن‌های خورشیدی از انرژی خورشیدی برای تولید گرما( نه برق) استفاده می‌کنند که از آن می توان برای دوش گرفتن،گرمایش فضا،فرآیندهای صنعتی و یا حتی خنک کردن استفاده کرد. 

همانطور که قبلا اشاره شد که پنل های خورشیدی می توانند برای خانه شما برق تولید کنند، اما این همه انرژی خورشیدی نیست که بتوان از آن استفاده کرد. دیگر فناوری های خورشیدی وجود دارند که از انرژی حرارتی خورشید برای کمک به گرم کردن خانه ها و کاهش هزینه های گرمایش خود استفاده می کنند، از جمله گرمایش آب گرم کن خورشیدی و بخاری های خورشیدی. اگر شما به دنبال کاهش هزینه های آب گرم برای خانه یا کسب و کار خود هستید، آب گرم خورشیدی یک راه حل عالی است. با استفاده از آبگرمکن خورشیدی، می توانید انرژی خورشید را برای کاهش وابستگی خود به منابع گرمای سنتی (مانند نفت، برق و گاز طبیعی) به نفع یک منبع انرژی فراوان و سازگار با محیط زیست - خورشید استفاده کنید!

 آب‌گرم‌کن‌های خورشیدی از انرژی خورشیدی برای تولید گرما( نه برق) استفاده می‌کنند که از آن می توان برای دوش گرفتن،گرمایش فضا،فرآیندهای صنعتی و یا حتی خنک کردن استفاده کرد. یک بخاری یا آبگرمکن خورشیدی یکی از موثرترین راههای کاهش میزان کربن خانگی توسط کاهش وابستگی به مصرف سوخت های فسیلی است. با تعدیل مصرف برق، گاز یا گرمایش، با استفاده از آب‌گرم‌کن‌های خورشیدی ، صرفه‌جویی مالی را با کاهش هزینه‌های انرژی تامین خواهد کرد.


1.jpg

شکل 1

سیستم‌های آب گرم کن خورشیدی انرژی گرمایی را از خورشید دریافت می‌کنند و از آن برای گرم کردن آب برای منزل استفاده می‌کنند. سیستم‌ها می‌توانند غیرفعال یا فعال باشند - در حالی که سیستم‌های غیرفعال از گرانش و گردش طبیعی استفاده می‌کنند، سیستم‌های فعال  از پمپ‌ها و کنترل‌ها برای توزیع آب استفاده می‌کنند. به علاوه استفاده از یک سیستم آب گرم کن خورشیدی ، انتشار گازهای گلخانه‌ای و تاثیر منزل شما بر محیط ‌زیست را کاهش می‌دهد.

تکنولوژی گرمایش آب خورشیدی از دهه ۱۹۷۰ تا کنون وجود داشته‌است. آن‌ها به طور کلی فضای کمتری نسبت به سیستم فتوولتائیک خورشیدی دارند، و بسیاری از صاحب‌خانه‌ها می‌توانند از هر دو سیستم گرمایش خورشیدی و پنل خورشیدی بر روی سقف خود استفاده می کنند.

آبگرمکن خورشیدی تشکیل شده از یک کلکتور شامل ماده شفاف که معمولاً شیشه بوده و ممکن است از یک یا چند لایه باشد. جذب کننده که معمولاً به رنگ سیاه می باشد، که می‌تواند صفحه صاف موجدار یا شیاردار، یا لوله‌ای یا بشکه‌ای از جنس فلزات مس، آلومینیوم و استیل باشد. لوله‌ها و یا گذرگاه‌ها که می‌توانند به شکل‌های مختلف باشند و برای هدایت سیال ناقل حرارت بکار برده می شوند. جمع کننده‌ها و تقسیم کننده‌ها برای عبور و تخلیه سیال ناقل حرارت و نیز عایق حرارتی برای کاهش اتلاف حرارتی کلکتور بکار می روند. 

 2.jpg

شکل 2

بخش اصلی یك آبگرمكن خورشیدی كلكتور آن است كه خود شامل یك ورق است كه به وسیله تابش كلی خورشید حرارت یافته و حرارت خود را به یك سیال جذب كننده( مانند آب) كه داخل لوله در حال جریان است، منتقل می كند . رنگ این ورق همیشه تیره انتخاب می شود و دارای پوشش خاصی است كه بتواند ضریب جذب انرژی را به حداكثر و ضریب پخش را به حداقل برساند. کلکتور ها انواع مختلفی از جمله کلتکور تخت، تحت خلا و سهموی دارند. برای رسیدن به دمای بالا، مجموعه ورق و لوله ها را در داخل یك جعبه عایق با روكش شیشه قرار می دهند تا از اثر گلخانه ای بتوان استفاده كرد . آبی كه با این روش گرم می شود، بر اثر اختلاف دما و با گردش طبیعی وارد یك تانك دوجداره شده و آب مخزن را گرم می كند. این آب گرم شده یا به طور مستقیم به مصرف گرمایش خانوار می رسد و یا توسط یك مبدل حرارتی دمای آب مصرفی خانواده را افزایش می دهد. 

 3.jpg

شکل 3

ساده ترین آبگرمكن خورشیدی از یك گردآور تخت یا کلکتور و یك مخزن ذخیره آب تشكیل شده است . شرایط لازم نصب این آبگرمكن آن است كه قسمت فوقانی کلکتور پایین تر از قسمت تحتانی مخزن ذخیره قرار گیرد و حداقل انحراف کلکتور نسبت به سطح افق در حدود20 درجه رو به جنوب انتخاب شود

اجزای آبگرمکن خورشیدی: کلکتور یا گردآورنده، مخزن ذخیره ساز، مبدل گرمایی، کنترل کننده های اتوماتیک، پمپ،لوله ها، شیراآلات و اتصالات...

طرز کار آبگرمکن خورشیدی:

مخزن آب گرم با آب سرد پر می شود و هنگامی كه نور خورشید به کلکتور می تابد آب داخل لوله های کلکتور به تدریج گرم شده و به تدریج به طرف مخزن از طرف بالا ذخیره می شود،آب سرد مخزن نیز از طریق لوله دیگر به طرف قسمت پایین کلکتور جریان می یابد. این عمل تا زمانی که انرژی لازم برای گرم کردن اب وجود داشته باشد ادامه می باید. تا زمانی كه تابش خورشیدی برای گرم كردن آب كفایت كند، این عمل ادامه می یابد.

 4.jpg

شکل 4

آبگرمکن های خوشیدی را بر حسب عملکرد به صورت زیر تقسیم بندی کرد: 

آبگرمکن خورشیدی ساده: یکی از ساده ترین انواع آبگرمکن خورشیدی است که اساسا یک تانک می باشد که در معرض تابش خورشید قرار می گیرد. این تانک معمولا در یک جعبه از جنس پلاستیک یا شیشه پوشانده می شود و بوسیله لوله کشی مستقیما به واحد مصرف کننده آبگرم متصل می گردد و از هیچگونه پمپ و تجهیز کنترل کننده ای در این سیستم استفاده نمی شود. ولی در دمای بسیار سرد عملکرد مناسبی ندارد. اغلب برای جلوگیری از یخ زدن تانک ردیفی از لوله آبگرم به دور آن می پیچند و در زمستان آب آنرا تخلیه می کنند.

آبگرمکن خورشیدی ترموسیفونی: در این نوع آبگرمکن برای جابجایی آب پمپی وجود ندارد. سیستم ترموسیفون به صورت غیرفعال عمل می کند یعنی برای ایجاد جریان در آن از پمپ استفاده نمی شود و گردش آبگرم در آبگرمکن خورشیدی ترموسیفون به صورت کاملا آزاد انجام می گیرد. بنابراین جریان طبیعی ابگرم را برای مصرف خانگی از کلکتور به داخل تانک منتقل می کند. لازم به ذکر است که سیستم های ترموسیفون برای اقلیم های سردسیر مناسب نیستند. مشکل عمده این سیستم یخ زدگی در فصول سرد می‌باشد، به دلیل اینکه الزاماً باید منبع دو جداره آبگرم در سطحی بالاتر از کلکتور و در فضای خارج از ساختمان نصب گردد.
آبگرمکن خورشیدی پمپ دار تحت فشار: در آبگرمکن خورشیدی تحت فشار که دارای یک سیستم بسته جهت جابجایی سیال می‌باشد از پمپ استفاده می‌نماید. جهت جلوگیری از یخ زدگی آب از ضد یخ استفاده می‌گردد. این آبگرمکن‌ها در مناطقی که اختلاف دمای روز و شب بالایی دارد کارایی کمتری دارند. این نوع آبگرمکن ها دارای مخزن پر فشار می باشند که باعث می شود تحمل آب شهر را داشته باشند. مخازن این نوع آبگرمکن ها به طور مستقیم به آب شهر وصل می شوند و مصرف کننده آب گرم پر فشار استفاده می کند.
آبگرمکن خورشیدی برگشتی ثقلی: در آبگرمکن خورشیدی با برگشت ثقلی آب توسط یک سیستم بسته، حرارت خورشید را جذب کرده و توسط یک مبدل حرارتی آب داخل مخزن را گرم می‌نماید. این سیستم تا زمانی که حرارت خورشید کافی باشد فعال می‌باشد، در غیر اینصورت پمپ از کار افتاده و آب در اثر نیروی ثقلی به داخل مخزن تخلیه می‌گردد.

آبگرمکن های بی فشار:

آبگرمكن هاي خورشيدي بي فشار فاقد فشار آب شهري هستند زيرا مخازن آنها تحمل فشار آب شهر را ندارد. بنابراين هنگامي كه مصرف كننده شير آب گرم را باز مي كند فشار آب به مراتب كمتر از فشار آب سرد است. اين نوع آبگرمكن ها معمولا از کشور چین وارد می شود و به آبگرمكن هاي لوله خلاء يا Vacuum Tube مشهور هستند.

مزایای استفاده از آبگرمکن خورشیدی:

بی پایان بودن منبع انرژی آن‌ها، امن و بی خطر، پاک و بدون آلودگی زیست محیطی، رایگان و همیشه در دسترس، جایگزین مناسب جهت کاهش مصرف سوخت فسیلی، مقرون به صرفه بودن چرا که در بیشتر فصول سال حتی فصل سرد با وجود منبع خورشید قابل استفاده اند.

 معایب آبگرمکن های خورشیدی:

هزینه نصب اولیه. برای اینکار باید مخزن و پانل ها خریداری شده و می باید روی پشت بام نصب گردد. برای این کار نیاز به چند نفر نیرو برای نصب دارید. اشغال فضایی برای نصب به خصوص باید در جایی نصب شود که بیشترین نور خورشید را داشته باشد. عیب دیگر سیستم این است که نگه داری پانل ها روی سقف انجام می گیرد همچنین نور خورشید باید باشد تا راندمان خوبی داشته باشید و در غیر این صورت به سیستم پشتیبان نیاز است.

برای خرید آبگرمکن های خورشیدی می توان موارد هم چون كارايس بالاي كلكتورهای خورشیدی، راندمان بالای كل سيستم آبگرمكن های خورشيدی، حداقل اتلاف حرارتي در كل سيستم، تامين آب گرم متوسط ۶۰ درجه سانتيگراد و بالاتر در صورت نياز مشتری،استفاده از عايق های حرارتی مناسب و مرغوب، استفاده از المنت برقی جهت گرم كردن آب در روزهای ابری كامل، امكان طراحی مطابق با انواع ساختمان های مهندسی ساز، قابليت طراحی بهينه توسط نرم افزارهای كامپيوتری، مقاومت كامل در برابر خوردگی، داشتن گارانتی برای كل سيستم اشاره کرد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کلمات کلیدی :
 • ۱۳۹۷/۰۶/۱۱
 • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط