فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
آستين عايق Rubber Insulating Sleeves

آستين عايق Rubber Insulating Sleeves

چکیده :

یکی دیگر از تجهیزات خط گرم آستین عایق می باشد که علاوه بر دستكش عايق، استفاده از این تجهیز در عمليات خط گرم فرمان ازنزديك اجباری است و ايمنی بیشتری برای سیمبان فراهم می کند.

آستین عایق چیست و چه کاربردی دارد؟

آستین های ایزوله ای یا عایق که با نام هایی همچون بازوبند، آرنجبند و شانه بند نیز شناخته می شود، جهت پوشش ناحیه بازو از دستکش های عایق لاستیکی تا انتهای شانه بکار می رود و به طور کامل از این مناطق در صورت تماس اتفاقی با هادی ها و تجهیزات الکتریکی محافظت می کند. 

کاربرد شانه بند.jpg

تصویر 1

برای تولید آستین های عایق دو فرایند متفاوت استفاده می شود؛ غوطه وری (dipped) و قالب ریزی (molded). هر دو مطابق با الزامات استاندارد ASTM D1051 هستند و سطح کیفیت بالایی از کیفیت را ارائه می دهند.

-عایق-مدل-1.jpg

تصویر 2

-بند-عایق.jpg

تصویر 3

شانه بندعایق با کیفیت و مقاومت بالا زمانی که در شرایط خوب و مناسب استفاده می شوند، برای محافظت از مصرف کنندگان از آسیب جدی، مرگ و خطر بالقوه شوک الکتریکی و سوختگی طراحی شده اند. داخل و خارج از آستین باید حداقل یک بار در روز به صورت بصری بازرسی شوند. از آستینی که نشانه هایی از آسیب یا خراب شدن مانند تورم، نرمی، سخت شدن، چسبندگی و ... را نشان می دهد استفاده نکنید. بسیاری از مواد شیمیایی، به ویژه محصولات نفتی مانند روغن، بنزین، مایع هیدرولیکی، مهار کننده ها، کرم های دست و... می توانند به آستین عایق یا شانه بند آسیب برسانند. اگر تجهیز با این محصولات درتماس بود، فورا آلاینده ها را پاک کنید.

آستین عایق شامل دو نوع مقاوم در برابر ازون (type II) و ماوراء بنفش و نامقاوم در برابر ازون(typeI) می باشد.

*انواع آستین عایق:

آستین عایق به صورت سه مدل: مستقیم و بدون انحنا (straight)، دارای انحنا و خمیدگی(curved) و دارای انحنای بیشتر(Extra Curved) موجود می باشد.

انواع آرنجبند.jpg

تصویر 4

*کلاس بندی آستین عایق:

به طور کلی آستین عایق دارای کلاس 0 تا 4 می باشد، که سطح عایق هر کلاس در جدول 1 بیان شده است.

کلاس بندی آستین عایق.jpg

جدول 1

*رنگ بندی شانه بند:

آستین عایق یا همان شانه بند با توجه به مدل و سطح ولتاژی که دارد می تواند رنگ بندی متفاوتی داشته باشد. در مدل dipped رنگ بندی داخل و بیرون دستکش می تواند قرمز، زرد و مشکی باشد. در مدل molded که کاملا درون و بیرون آن یک رنگ می باشد دارای رنگ بندی مشکی، زرد و آجری می باشد.

رنگ بندی آرنجبند.jpg

تصویر 5

رنگ بندی شانه بند.jpg

تصویر 6

*سایز بندی آستین عایق:

سایز آستین باید به گونه ای انتخاب شود تا به آرامی و راحتی از بالای قسمت شانه تا داخل دستکش برسد. دارای 4 سایز small(کوچک)، regular(معمولی)، large(بزرگ)، xlarge(خیلی بزرگ) می باشد. که اندازه هر سایز برای دو مدل صاف و دارای انحنا در جدول زیر نشان داده شده است.

سایز بندی شانه بند.jpg

تصویر 7

سایزبندی آستین عایق.jpg

تصویر 8

برای نام گذاری آستین ها کلاس، رنگ، سایز و مدل آن را در نظر می گیرند. این نام گذاری برای هرشرکت تولید کننده می تواند متفاوت باشد.

برای مهار کردن آرنجبند از تسمه و پین های مخصوص استفاده می شود. تسمه مورد نظر توسط پین مخصوص به آستین متصل می شود و آن را مهار می کند. که در شکل 9 نمونه ای از این تجهیزات را مشاهده می فرمایید.

بند آرنجبند.jpg

تصویر 9

منایع:

linemens sleeves

insulating rubber sleeves

rubber insulated sleeves

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۸/۱۴
 • 0
avatars
نویسنده : سحر حاتم پور

برای اینکه دانش ملکه شود تعلیم کافی نیست عمل لازم است.

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید