فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
آمپر متر (Ammeter)چیست؟

آمپر متر (Ammeter)چیست؟

چکیده :

آمپر متر این واژه از ریشه لغویampmeter  گرفته شده است و با حذف کلمه p در نهایت به Ammeter تبدیل شده است. این تجهیز به شما اعلام می کند كه چه مقدار بار الكتريكی در ثانيه از آن عبور می كند.

آمپرمتر مقدار شدت جريانی که ازیک مدار می گذرد را اندازه می گیرد و بوسيله حرکت يك عقربه بر روی صفحه آمپر متر آنالوگ یا توسط صفحه نمایش دیجیتالی آمپر متر دیجیتال آن را نشان می دهد. ميزان انحراف عقربه آمپرمتر آنالوگ یا تغییر اعداد صفحه نمایش دیجیتال آمپر متر شما با تعداد الكترونهايی که ازمدار می گذرد و وارد این دستگاه می شود، نسبت مستقيم دارد. بدین وسیله به شما اعلام می کند كه چه مقدار بار الكتريكي در ثانيه از آن عبور مي‌كند.

انواع آمپر متر: این تجهیز به دو نوع آنالوگ (شکل1) و دیجیتال (شکل 2) تقسیم می شود. که در بخش مولتی متر ها تجهیزات آنالوگ و دیجیتال مفصل توضیح داده شده است. شکل و نحوه نخواندن مقادیر اندازه گیری شده توسط هردو نوع آنالوگ و دیجیتال نیز مشابه مولتی متر های آنالوگ و دیجیتال می باشد.

آمپرمتر آنالوگ.jpg

شکل 1

 

آمپر متر دیجیتال.jpg

شکل 2

همانطور که در شکل های  3 و 4 و 5 می بینید آمپر متر های دیجیتال می توانند انواع متفاوتی داشته باشند. شکل 3 مولتی متری که به عنوان آمپر متر استفاده شده است را نشان می دهد.

آمپرمتر-مولتی متر.jpg

شکل 3

شکل 4 آمپر متر کلمپی که رایج ترین و پرکاربردترین نوع آن می باشد نشان داده شده است و شکل 5 کلمپ آمپر متر های فلکسی که نوعی کلمپ آمپر متر می باشد را نشان داده شده است.

 clamp-meter.jpg

شکل 4

 

کلمپ متر فلکسی.jpg

شکل 5

کلمپ آمپر متر ها نوعی از پرکاردبردترین دستگاه های اندازه گیری جریان هستند و بنا به نیاز مشتری انواع مختلفی دارند. تصاویر بالا دو نوع مختلف این تجهیز را نشان می هد. برای اندازه گیری توسط این تجهیز نیازی نیست که کابل یا سیم حامل جریان را در آن قطع کرده یا از مدار جدا کنید، فقط کافی است دهانه کلمپ را باز کرده و سیم مورد نظر را درون آن قراردهیم. برای آموزش کامل استفاده از این تجهیز پرکاربرد کلیک کنید.

برای اندازه گیری جریان توسط این تجهیز باید در نظر داشت که این دستگاه به طور سری با مدار قرار گیرد. که در این صورت به صورت ایده آل ولتاژی از مدار عبور نخواهد کرد. به عبارت دیگر این عمل بسیار شبیه به تست کردن سیمی با مقاومت خیلی کم است که بین دو پراب قرار دارد. واگر بصورت موازی با منبع تغذیه ولتاژ قرار گیرد مانند مدار اتصال کوتاه عمل می کند. که در این صورت افزایش جریان حاصل شده موجب آسیب رسیدن به دستگاه می شود.

البته این ابزار عموما با استفاده از فیوز کوچکی که درون آن ها قرار دارد از افزایش بیش از حد جریان ایمن هستند. اگر تصادفا تجهیز موردنظر به منبع ولتاژ بزرگی متصل شوند در نتیجه افزایش جریان حاصل شده باعث  می شود فیوز داخل دستگاه بسوزد و تا زمان تعویض آن دستگاه قادر به اندازه گیری جریان نیست. برای جلوگیری از این اتفاق باید نهایت دقت را داشته باشید.

شما می توانید شرایط فیوز دستگاه تان را چک کنید. بدین صورت که دستگاه تان را روی حالت مقاومت قراردهید و پیوستگی بین دو پراب را تست کنید. برای تجهیزی که درگاه پراب تست مقاومت و جریان آن جداگانه هستند طبق شکل 6 عمل کنید و از شرایط فیوز درونی دستگاه تان اطلاع پیداکنید. به همین سادگی!

تست فیوز داخلی.jpg

 شکل 6

منابع:

what is ammeter

Ammeter working and types of Ammeter

Ammeter-wiki

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۴/۲۷
 • 0
avatars
نویسنده : سحر حاتم پور

برای اینکه دانش ملکه شود تعلیم کافی نیست عمل لازم است.

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید