فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
استابلایزر STABILIZER

استابلایزر STABILIZER

چکیده :

استابلایزر ها یا همان تثبیت کننده ی ولتاژ دستگاه های الکترونیکی هستند که برای اصلاح ولتاژ منبع تغذیه برق به منظور تامین منبع با ثبات و ایمن برای تجهیزات، امکان ولتاژ ثابت و حفاظت از تجهیزات را که از مشکلات عمده شبکه برق هستند را تامین می کنند.

استابلایزر چیست و چرا از آن استفاده می کنیم؟

تمام سیستم های الکتریکی و الکترونیکی برای کار با حداکثر بهره وری با یک منبع ولتاژ داده شده، به نام ولتاژ کار اسمی طراحی و ساخته شده است. به دلایل مختلف ولتاژ شبکه های برق ثابت باقی نمی ماند و نوسانات قابل توجهی در مقدار ولتاژ نامی ایجاد می کند که نه تنها باعث از دست دادن کارایی درست دستگاه برقی شما می شود بلکه باعث افزایش قابل توجهی در نرخ شکست می شود.

با توجه به توضیحات ذکر شده نوسانات برق شهر می تواند عامل خرابی و از کار افتادگی وسایل برقی مخصوصا در قسمت های حساس و گران قیمت دستگاه مانند موتور، ماشین لباسشوئی، کولر گازی، دستگاههایCNC، دستگاههایPLC ، دستگاههای پزشکی، دستگاههای بافندگی و غیره شود . برای جلوگیری از این آسیب دیدگی که گاهی منجر به خرابی های جدی و هزینه های زیادی می شود می توان استفاده از استابلایزرها یا همان تثبیت کننده ولتاژ را پیشنهاد داد.

استابلایزرها با داشتن سیستم میکروپروسسوری ولتاژ ورودی را اندازه گیری می کنند و کاهش یا افزایش ولتاژ در ورودی را تشخیص داده و در خروجی ولتاژ  ثابت با دقت بالا و به صورت خطی و پیوسته درخروجی ارائه می دهد. درواقع عملکرد اصلی یک تثبیت کننده این است که ولتاژ خروجی را که تجهیزاتی به آن متصل هستند تا آنجا که ممکن است برابر با منبع برق ایده آل باشد و  ولتاژ خروجی ثابتی را برای تجهیزات تامین کنند. اکثر تثبیت کننده ها دارای فیلترهای الکترونیکی هستند که هدف آن سرکوب سر و صدا و ولتاژپیک است.

روش اصلاح ولتاژ توسط استابلایزر به گونه است که هیچگونه تداخل با هارمونیک تولید نکرده و هیچ امواجی را در منبع برق ورودی ندارد.

درحالت کلی استابلایزرها به دو نوع زیر تقسیم بندی می شوند:

استابلایزرهای رله ای:

در این استابلایزرها که با نام های دیگری همچون استابلایزرهای پله ای یا استابلایزر با ادوات قدرت و الکترونیک نیز شناخته می شون، یک ترانس با استفاده از چند رله، برق را به صورت پله ای اصلاح می کنند و از سرعت سوئیچ خیلی بیشتری نسبت به استابلایزر سروو موتوری برخوردار هستند. 

 -رله-ای-1.jpg

شکل 1

این مدل از استابلایزر برای استفاده ی مکان هایی که نوسانات برق شهر به صورت لحظه ای می باشد بهتر است به دلیل اینکه در کسری از ثانیه تغییرات ولتاژ را جبران نموده و مانع از آسیب دیدن لوازم برقی می گردد در حالی که نمونه سروو موتوری بین 3 تا 7 ثانیه در بهترین حالت تاخیر دارد اما تغییرات ولتاژ را با دقت 10 تا 20 ولت اصلاح می کند . هزینه تعمییرات ساختار رله ای بسیار کمتر از سروو موتوری می باشد. از از این تجهیز می توان برای موارد منازل مسکونی، شرکت ها، روشنایی، تجهیزات برقی، سیستم های کنترلی و حفاطتی و... استفاده کرد.

استابلایزرهای سروو موتوری:

این نوع استابلایزر با دارا بودن برد میکروپروسسوری ولتاژ ورودی را اندازه گیری کرده تا در صورت نوسان، خروجی را ثابت نماید از دقت بالاتری نسبت به استابلایزر رله ای برخوردار است و تغییرات ولتاژ را با دقت 3 تا 5 ولت اصلاح می کند در صورتی که این عدد در نمونه رله ای 20 ولت می باشد. از مزیت ها و ویژ گی های مهم این تجهیز می توان به راندمان بالا و طول عمر بیشتر و از معایب آن هزینه تعمییرات به خاطر طراحی دینامیکی بسیار بالا نسبت به استابلایزر رله ای اشاره کرد. از این نوع استابلایزر می توان در محیط های آزمایشگاهی وکنترل کیفی و پزشکی، محیط های صنعتی، محیط های بیمارستانی،ایستگاه های مخابراتی، رادیوئی و... استفاده کرد.

 -سروموتور.jpg

شکل 2

از مزایای استابلایزر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش عمر مفید تجهیزات برقی، کاهش نرخ خرابی، ثتبیت ولتاژ منبع تغذیه، حفاظت در برابر ولتاژ های کم، عملکرد مناسب با وجود بارگذاری و گرمای بیش از حد، تضعیف نویز و کاهش هزینه و...

بنابراین تثبیت کننده ولتاژ یک راه حل کارآمد برای کاهش هزینه ​​است، برای کسانی که می خواهند از تجهیزات (سخت افزار) خود در برابر تغییرات (نوسان) ولتاژ و نویز در حال حاضر در شبکه های برقی حفاظت کنند توصیه می شود.

منابع:

STABILIZER

WHAT IS STABILIZER

VOLTAGE STABILIZER

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
 • 0
avatars
نویسنده : سحر حاتم پور

برای اینکه دانش ملکه شود تعلیم کافی نیست عمل لازم است.

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

سجاد نوری ثابت
۱۳۹۷/۰۶/۲۱
|

متن بسیار مفید و مغهومش برای کابر آسان....عالی