فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
اینورتر INVERTER

اینورتر INVERTER

چکیده :

همانطور که می دانیم برای راه اندازی وسایل الکتریکی جهت استفاده از آن ها معمولا به یک منبع ولتاژ AC یا همان برق شهر نیاز می باشد. اینورتر چگونه در این مسیر به ما کمک خواهد کرد؟

برای استفاده از تجهیزات برقی در مواقعی که برق شهر در دسترس نیست و تنها یک منبع ولتاژ DC  مانند: باطری با مشخصات خاص در دسترس می باشد. در این شرایط ما نیاز به وسیله ای داریم که بتواند از این منبع DC یک منبع AC ایجاد و نیاز ما را برطرف نماید. جریان AC به طور گسترد ه ای مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین برای در اختیار گزاشتن جریان متناوب برای برخی از دستگاه هایی که با آن ها سر و کار داریم از اینورتر استفاده می کنیم. اینورتر یا درایو AC تجهیزی است که جریان مستقیم یا DC را به جریان متناوب یا همان جریان AC تبدیل می کند. می توان گفت کار اینورتر برعکس کار یکسوکننده می باشد. جریان AC تبدیل‌شده می‌توانند بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد که به‌وسیله ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می‌شود.

اولین اینورترها دستگاه های الکترومکانیکی بودند که یک موتور DC با یک ژنراتور برق را بهم متصل می کردندکه بسیار پرسروصدا و ناکارآمد بودند. امروزه بسیاری از اینورتر ها چند گانه هستند. علاوه بر تبدیل جریان DC به AC نیز وظیفه تهویه موتور(PCU) و یکسوسازی و... را نیز برعهده دارند. یکی دیگر از ویژگی های برخی از مبدل های مدرن این است که توانایی حذف اتصالات خارجی(دیافراگم AC و DC) را نیز دارند.

اینورتر ها از نظر ورودی دارای دو نوع : ورودی تک فاز و ورودی سه فاز هستند. خروجی تمامی اینورترها سه فاز می باشد.

بر اساس عملیاتی که اینورتر ها انجام می دهند به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

1-اینورتر مستقل (Stand Alone Inverters) :

اینورترهای مستقل به سیستم های ذخیره سازی باتری به عنوان منبع برق DC متصل می شوند و مستقل از پنل های خورشیدی و شبکه برق هستند درواقع پنل باتری را شارژ می کند و با اینورتر ارتباط برقرار نمی کند. و علاوه بر تبدیل ولتاژ DC به AC دامنه ولتاژ را نیز افزایش می دهد و در نتیجه باعث تغییر در فرکانس می شود. درواقع این نوع اینورتر ولتاژ و فرکانس پایدار را برای بارگیری فراهم می کنند. این اینوتر در صنعت مانند صنعت خودرو سازی کاربرد زیادی دارد و دارای ورودی با توان مشخص هستند. خروجی این مبدل یک موج سینوسی می باشد اما در برخی موارد خروجی تغییر خواهد کرد و به شکل یک موج سینوسی تغییر یافته یا یک موج مربعی ظاهر می شود.

مهم این است که به طور دقیق سایز اینورترهای مستقل را انتخاب کنید تا بتوانند حالت پایدار و ظرفیت بالاتری از نیاز AC بار اتصال را تامین کنند. اینورترهای مستقل وقتی که بیش از حد دستگاه گرم شود به طور خودکار خاموش می شوند.

اینورتر INVERTER

شکل 1

2-اینورتر های متصل به شبکه (Grid Tie Inveters) :

این نوع اینورتر که از متداول ترین نوع اینورترها می باشد علاوه بر تبدیل جریان  DC به جریان متناوبAC، قابلیت موردنیاز به منظور اتصال به شبکه برق را فراهم می کند. این تجهیز در تبدیل ولتاژ DC به AC برخی از تجهیزات مانند : پنل‌های خورشیدی یا توربین‌های بادی و... جهت اتصال به شبکه برق به کار می رود. یکی از مزیت های این اینورتر این است که به باتری یا دستگاهی برای ذخیره انرژی نیازی ندارد و طول عمربالایی دارند.

اینورتر INVERTER

شکل 2

این نوع اینور خود به دو نوع اینورتر متصل به شبکه تکفاز یا سه فاز یا متصل به شبکه مرکزی تقسیم می شود.

اینورتر INVERTER

شکل 3

3- اینورترهای دوگانه:

این نوع از اینورتر ها به صورت دوگانه عمل می کنند. به عبارتی می تواند به عنوان مدل مستقل یا متصل به شبکه مورد استفاده قرارمی گیرند اما نه به صورت هم زمان. این نوع اینورتر مانند اینورتر مستقلی که بعنوان آرایه خورشیدی باتری را شارژ می کند، به منبع تغذیه باتری متصل می شود. پس از اینکه شارژ باتری کامل شد، سپس اینورتر فرایند بارگذاری انرژی خورشیدی را به ساختمان انجام می دهد. در این پروسه بیشتر از نیاز باتری و بار ساختمان، از طریق اندازه گیری خالص به شبکه برق منتقل می شود.

برخلاف اینورترهای متصل به شبکه که در زمان هایی که نور خورشید وجودندارد توسط پنل های خورشیدی نمی تواند با خروجی صفر برق را تامین کند این نوع اینورترها برای تامین انرژی از محبوبیت خاصی برخوردارهستند با وجود اینکه از دو نوع دیگر گرانتر هستند. این نوع اینورترها برای مصارف خانگی مانند یخچال و فریز و روشنایی های اضطراری و ... هم چنین بیمارستان ها و سایر واحدهای اضطراری و همچنین شرکت هایی مانند شرکت های میزبانی وب مورداستفاده قرار می گیرند.

اینورتر دوگانه.jpg

شکل 4

بنابراین مانند سیستم های مستقل، اینورترها و سیستم های ذخیره سازی باتری باید به درستی انتخاب شوند تا بارهای بحرانی مورد نیاز سیستم را در زمان خاموشی و یا سایر وقفه های قدرت جریان در شبکه برق عرضه کنند.

هم چنین اینورترها از نظر فاز  وشکل موج خروجی به چهار نوع زیر تقسیم می شوند:

1.خروجی به شکل موج مربعی

2.خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده معمولی

3. خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده پله ای

4.خروجی به شکل سینوسی خالص

شکل موج خروجی اینورتر

شکل 5

برای انتخاب اینورتر مهم ترین پارامتر هایی که باید در نظر گرفت ولتاژ ورودی و ولتاژ خروجی می باشد.

مزایای استفاده از اینورتر:

از مزایای اینورتر می توان به كاهش انرژی مصرفی و افزایش عمر تجهیز، كاهش هزینه برق، قابلیت اطمینان سیستم بهبود یافته، اجازه توان عملیاتی بالاتر به موتور، كاهش جريان راه اندازی و در نتيجه طولانی شدن عمر موتور، هم چنین امكان تغییر سرعت و جهت حركت موتور، داشتن حفاظت در برابر اضافه بار، امكان كار موتور با وجود ولتاژ ورودی متغیر، امكان كنترل از راه دور، ایجاد سرعت بیشتر از سرعت نامی موتور و... اشاره کرد.

هم چنین عمر و ماندگاری بالا و اینکه می توانند انرژی مصرفی در مقاومت های الکتریکی روا به شبکه برگردانند و جریان های راه انداز کشیده شده از شبکه را کم می نمایند. از طرفی می توان از طریق برخی از نرم افزار ها کنترل دور را مدیریت کنیم، مصرف انرژی در سیستم های فن دار را نیز کاهش می دهد.

برای سرعت موتور ها از راه های دور به عنوان تنظیم کننده بکار می رود. این تجهیز موتور را در برابر ولتاژهای بیش از حد در امان نگه می دارد و آسیب به موتور جلوگیری می کند و در برابر ضربه های مکانیکی مقاومت می کند و حتی ضربه های وارده به موتور را کم کرد. هم چنین موتورها را می توان بدون نیاز به قطع برق اصلی خاموش و روشن کنیم. هم چنین اگر بخواهيم در پروژه ای يک موتور يک دور را به موتور چند دور تبديل کنيم که با سرعت دلخواهی کارمی کند  این کار توسط اینورتر کاملا امکان پذير است.

 

 منابع:

INVERTER BASICS

INVERTER TYPES

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
 • 0
avatars
نویسنده : سحر حاتم پور

برای اینکه دانش ملکه شود تعلیم کافی نیست عمل لازم است.

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

محمد
۱۳۹۶/۱۱/۱۰
|

سلام
سپاس از اطلاعات خوبی که به بنده اراِیه فرمودین بانو

مطالب مرتبط