فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
باتری ها BATTERIES

باتری ها BATTERIES

چکیده :

باتری یا پیل الکتریکی یک قطعه ذخیره سازی انرژی الکتریکی می باشد یا به عبارتی منبعی از انرژی پتانسیل الکتریکی است که در درون آن با انجام واکنش‌های شیمیایی، انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود.

باتری چیست و چه کاربردی دارد؟

باتری به وسیله‌ای گفته می‌شود که بتواند در خود مقدار معینی از انرژی را ذخیره کند تا بتوان از دستگاه بدون نیاز به اتصال به برق استفاده کرد. به عبارتی یک قطعه ذخیره سازی الکتریکی می باشد که این انرژی در قطب‌های باتری قابل دریافت است. انرژی قابل دریافت در قطب‌های باتری به ازای واحد بار الکتریکی را نیروی محرکه الکتریکی  باتری می‌گویند و آن را با یکای ولت اندازه‌گیری می‌کنند. قطب مثبت باتری را آند و قطب منفی آن را کاتد می نامند. باطری از تعدادی سلول گالوانیکی تشکیل شده است و هر سلول از دو الکترود (آند و کاتد) و یک محلول الکترولیت تشکیل شده است.

در حال حاضر باتری‌هایی که به طور متوسط پنج سال عمر مفید دارند قابل تولید و ارائه می باشند. با پیشرفت تکنولوژی و علم الکترونیک و دیجیتال کاربرد باتری ها بسیار زیاد شده است ، امروزه در اکثر دستگاه های الکترونیکی در صنعت برق، پزشکی، کارخانجات، سازمان ها، بانک ها و... باتری ها حضور دارند و منبع انرژی این وسایل را تامین می کنند .

نحوه عملکرد باتری:

همانطور که قبلا گفتیم هرباتری از یک یا چند سلول کوچک داخلی تشکیل شده است و با اتصال باتری به مصرف کننده یون‌های منفی وارد آن می شوند و بعد از ایجاد انرژی گرمایی در آن به سمت یون‌های مثبت حرکت می‌کنند و به تدریج یون‌های مثبت را خنثی می‌کنند. با خنثی شدن یون های مثبت بیشتر به تدریج انرژی باتری کم شده و مقاومت داخلی آن افزایش می‌باشد در نتیجه با گذشت مدت زمانی که با آمپر ساعت باتری مشخص می‌شود، باتری به صورت کامل تخلیه می‌شود. به طور خلاصه هم زمان با تغییرات شیمیایی که در باطری انجام می شود، انرژی الکتریکی ذخیره و آزاد می شد. در باطری های قابل شارژ که در ادامه به توضیح آن می پردازیم این فرایند می تواند چندین بار تکرار شود. 

به دلیل گستردگی باتری ها آن را از دیدگاه های متفاوتی تقسیم بندی می کنند.

باتری ها را از نظر کاربرد می توان به موارد زیر تقسیم کرد:

 باتری‌های نیروگاهی (GROE-OGI-OPZS-FNC)، باتری‌های آنتن‌های مخابراتی باتری‌های مخابراتی NET Power-power، باتری‌های مورد استفاده در سامانه‌های ریلی و مترو، باتری‌های مورد استفاده در پروژه‌های نفت، گاز و پتروشیمی (FNC)، باتری‌های خورشیدی (Solar.bloc)، باتری‌های مورد استفاده در ups، باتری‌های منابع تغذیه (SLA - VRLA)، باتری‌های اتومبیل، لیفتراک و موتورسیکلت، باتری‌های سامانه‌های حفاظتی، روشنایی، امنیتی و سامانه‌های کنترل و...

باتری های نیروگاهی

شکل 1

باتری ها از لحاظ  اندازه و کاربری و مواد سازنده شیمیایی دسته بندی های نسبتا زیادی دارند از جمله  موارد زیر :

باتری خشک مانند باتری های قلیایی، باتری نیکل کادمیوم (Ni-Cd)، باتری نیکل متال هیدرید (Ni-MH)، باتری لیتیوم (Li)، باتری اسیدی، سلول های الکترو شیمیایی و باتری خورشیدی، آلکالاین، لیتیوم یون، نیکل کادمیم ،لیتیوم پلیمر، Li-SOCI ,Nickel , Ni-CD  انواع باتری ها هستند.

باتری های اسیدی

شکل 2

باتری خشک

شکل 3

در دسته بندی دیگری باتری‌ها به دو دسته اولیه (Primary) و ثانویه (Secondary) تقسیم می‌شوند. در واقع در باتری‌های اولیه با مصرف مواد شیمیایی داخل باتری، عمر باتری به پایان می‌رسد و قابل شارژ نیستند.

باتری اولیه.jpg

شکل 4

در حالی‌که باتری‌های ثانویه قابلیت شارژ مجدد دارند. در باتری‌های ثانویه، با وصل کردن باتری که دشارژ شده به جریان الکتریسته، ترکیب شیمیایی مواد داخل باتری با گذشت زمان به حالت اولیه بازگشته و امکان استفاده مجدد از باتری فراهم می‌شود. هرچند عواملی چون خوردگی داخلی، از دست رفتن ماده الکترولیت و مواد فعال داخل باتری، عمر این باتری به مروز زمان کم می شود و به صورت محدود و دفعات مشخصی این نوع باتری‌ها را می‌توان شارژ مجدد کرد.

باتری های ثانویه.jpg

شکل 5

باتری ثانویه2.jpg

شکل 6

از باتری های اولیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 Lithium battery، Mercury battery، Aluminium battery، Dry cell

در زیر برخی از باتری های ثانویه نام برده شده است: 

  Lead-acid battery , Lithium-ion battery , Nickel-cadmium battery, Nickel-iron battery , Nickel metal hydride battery, Nickel-zinc battery , Sodium-ion battery

 در حالت کلی باطری ها کارایی صد در صد ندارند. مقداری از انرژی باطری در اثر عواملی مانند گرما و فعالیت های شیمیایی که در زمان شارژ و تخلیه شارژ انجام می دهد هدر می رود. هم چنین عواملی مانند تغییر دمای شدید، لرزش باتری و استفاده مداوم در طول عمر باتری تاثیر گذار هستند. 

 برای دیدن فیلم های آموزشی مربوط به نحوه انتخاب و اتصال باتری ها کلیک کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
 • 0
avatars
نویسنده : سحر حاتم پور

برای اینکه دانش ملکه شود تعلیم کافی نیست عمل لازم است.

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مهدي محمد پور
۱۳۹۸/۰۴/۱۷
|

سلام. در مورد تشكيل فرمول خميري پليت اطلاعت داري در اين مورد راهنمايم كنيد

مطالب مرتبط