فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
باتری خورشیدی SOLAR BATTERY

باتری خورشیدی SOLAR BATTERY

چکیده :

باتری‌های خورشیدی یکی از بهترین منابع برای ذخیره انرژی خورشیدی هستند که به ما امکان استفاده از انرژی خورشیدی را در زمان های مختلف می دهند.

باتری خورشیدی چیست و چه کاربردی دارد؟

همه ما از بحران انرژی که جهان با آن مواجه است آگاه هستیم و از این رو شرکت‌های بیشتری در تلاشند تا بیشترین انرژی خورشیدی را استخراج کنند. انرژی خورشیدی پتانسیل نامحدودی دارد و اگر به روش مناسب استفاده شود، ممکن است پاسخگوی بسیاری از مسائل انرژی باشد. به همین دلیل است که باتری‌های خورشیدی متداول شده‌اند و شما می‌توانید شرکت‌های زیادی را پیدا کنید که با این موضوع سر و کار دارند.

پنل‌های خورشیدی بر روی پشت‌بام‌ها در سطح بی‌سابقه‌ای ظاهر شده‌اند و محبوبیت رو به رشد انرژی خورشیدی در حال کاهش قیمت‌ها بوده و صنعت خورشیدی یکی از سریع‌ترین بخش‌های تولید کننده در جهان است. استفاده از پنل‌های خورشیدی یک راه عالی برای بهره‌برداری از یک منبع انرژی پاک و تجدیدپذیر بوده‌است. اما باتری‌های خورشیدی کل صنعت انرژی خورشیدی را متحول کرده است. این باتری های به مالکان پنل های خورشیدی اجازه می‌دهد که درصورت نبود خورشید، خاموشی کمتری داشته باشند و با ذخیره کردن انرژی در طول روز قادر به تامین انرژی در نبود نور خورشید هستند.

وقتی یک باتری خورشیدی را به عنوان بخشی از سیستم خورشیدی نصب می‌کنید، می‌توانید به جای فرستادن آن به شبکه ، برق تولیدی اضافی را در خانه خود ذخیره کنید. اگر پنل‌های خورشیدی شما انرژی بیشتری نسبت به نیاز شما تولید می‌کنند، انرژی اضافی به سمت شارژ باتری می‌رود. بعدا وقتی پانل‌های خورشیدی شما برق تولید نمی‌کنند، می‌توانید انرژی ذخیره‌ شده قبلی خود را در باتری خود برای شب استفاده کنید.

باتری خورشیدی

شکل 1

لذا انرژی خورشیدی که انرژی الکتریکی تولید می‌کند نیاز به منبعی برای ذخیره سازی دارد تا هنگامی که نور خورشید نیست بتوان از انرژی الکتریکی مازادی که در زمان حضور این انرژی نامحدود تولید می شود بهره جست.

باتری های خورشیدی انواع و ولتاژهای مختلفی دارند. با توجه به اینکه چندین نوع سیستم پنل خورشیدی مختلف در بازار وجود دارد.به عنوان مثال بعضی از آن ها به بانک باتری نیاز دارند و برخی دیگر پنل های خورشیدی را به دستگاهی که با انرژی خورشیدی کار می کند، مستقیما وصل کرده اند. اما سیستم هایی که به باتری نیاز دارند یا از باتری خورشیدی استفاده می کنند هم چند نوع مختلف دارند:

سیستم هایی که از باتری های 12 ولتی DC که برای روشنایی استفاده می کنند؛ مثلاً روشنایی برخی از لوازم خانگی و... می باشد یا سیستم های باتری اینورتر که قادر به تبدیل ولتاژ باتری های DC 12، 24 یا 48 ولتی به ولتاژ 120 ولتی AC دارند. این ولتاژ برای روشن نگهداشتن وسایل خانگی مثل اجاق گاز، یخچال، تلویزیون و غیره کاربرد دارد. علاوه براین ها برخی سیستم های انرژی خورشیدی ترکیبی نیز وجود دارند که از چندین قطعه مثل بانک باتری پنل های خورشیدی، آرایه های خورشیدی، ژنراتور و توربین های بادی برای تامین انرژی استفاده می کنند.

بانک های باتری های خورشیدی، برای میزان شارژ و دشارژ مشخصی طراحی می شوند. هنگام استفاده از سیستم بانک باتری باید مطمئن شوید که سایز و کیفیت باتری ها برای ذخیره میزان انرژی موردنیاز شما مناسب هستند.

پس به طور کلی باتری های خورشیدی وقتی مورد استفاده قرار می گیرند که سیستم های خورشیدی به راهی برای ذخیره انرژی خورشید نیاز داشته باشند. برای استفاده از باتری های خورشیدی نیاز به وسایل جانبی دارید. این باتری های انرژی تولید شده توسط خورشید را ذخیره می کنند و پنل های خورشیدی امکان استفاده از آنها را از طریق یک مبدل فراهم می کنند.

باتری‌های خورشیدی با تبدیل انرژیAC تولید شده توسط پنل‌های خورشیدی شما کار می‌کنند و آن را به عنوان انرژی الکتریکی DC برای استفاده بعدی ذخیره می‌کنند . در برخی موارد، باتری‌های خورشیدی اینورتر خودشان را دارند و تبدیل انرژی یکپارچه می‌شوند. هرچه ظرفیت باتری ها  بالاتر باشد، سیستم خورشیدی بزرگ‌تری می‌تواند آن را شارژ کند .

کاربرد باتری خورشیدی

شکل 2

با نصب فن‌آوری‌های ذخیره‌سازی انرژی بیشتر مثل باتری‌های خورشیدی، برق مصرفی و اپراتورهای شبکه می‌تواند به راحتی جریان الکتریسیته از منابع تجدیدپذیر را مدیریت کند . در دراز مدت ، این بدان معنی است که منابع انرژی تجدید پذیر بیشتری در ترکیب برق کشور ما از جمله سیستم‌های پنل خورشیدی خانگی اثرگذار خواهد بود. با استفاده از سیستم‌های ذخیره انرژی مثل باتری‌های خورشیدی، مشتریان خورشیدی دیگر نیازی به اتکا به شبکه در شب ندارند.

از فواید استفاده از باتری خورشیدی می توان به استفاده از تمامی انرژی تولیدی توسط پنل های خورشیدی،کاهش هزینه پرداختی برق شبکه، کاهش زمان خاموشی در نبود خورشید، کسب استقلال از شرکت های تولید برق و... اشاره کرد.

باتری‌ها معمولا بین پنل‌ها و اینورتر نصب شده‌اند و انرژی خورشیدی ذخیره می‌شود تا بتوان از آن درشب یا زمانی که تولید انرژی خورشیدی کم است استفاده کرد. هم چنین در مناطقی که دسترسی به برق وجود ندارد نیز این باتری های برای ذخیره انرژی سیستم خورشیدی می تواند نقش بسزایی را ایفا کند.

برای آشنایی با نحوه تعیین تعداد باتری برای سیستم خورشیدی خود کلیک کنید.

منابع:

BEST SOALR BATTERY

SOLAR BATTERY STORAGE

WHAT IS A SOLAR BATTERY

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۷/۰۱/۱۳
 • 0
avatars
نویسنده : سحر حاتم پور

برای اینکه دانش ملکه شود تعلیم کافی نیست عمل لازم است.

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مختار مرادی
۱۳۹۸/۰۴/۰۳
|

عالی بود

مطالب مرتبط