انجمن برق ایران

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
برقگير سيليکون کاربايد (Silicon carbide arresters )

برقگير سيليکون کاربايد (Silicon carbide arresters )

چکیده :

اين برقگيرها از ترکيب سری فواصل هوايی با مقاومت ساخته  می شوند و برخلاف جرقه گيرها، پس از عمل کردن آن ها، شبکه قدرت قابليت بازگشت به حالت اوليه را خواهد داشت. 

برقگير سيليکون کاربايد

اولین برقگیر سیلیکون کارباید در سال 1926 توسط جان رابرت مک فارلین ثبت شد. 

first-Sic-Arrester-.jpg

هنوز تعداد زیادی برقگیر سیلیکون کارباید در حال استفاده می باشند. برقگیر های سیلیکون کارباید برخی از ویژگی های الکتریکی غیر معمول را دارند. آنها در ولتاژ پایین، مقاومت خیلی بالایی دارند ولی در ولتاژ بالا، مقاومت خیلی کمی دارند.

زمانی که صاعقه یا یک ولتاژ گذرا در سیستم اتفاق می افتد، یک افزایش ناگهانی در ولتاژ و جریان به وجود می آید. مقاومت سیلیکون کارباید، جریانی که به زمین وصل شده است را از کار می اندازد.

بعد از وقوع صاعقه، مقاومت افزایش شرایط کاری مجاز را محدود می کند. برقگیر های سیلیکون کارباید از مقاومت های غیر خطی ای که از پیوند سیلیکون کارباید در مجموعه ای سری با شکاف ها قرار گرفته شده، تشکیل گردیده است. عملکرد شکاف ها عایق کردن مقاومت ها از ولتاژ سیستم پایدار نرمال می باشد.

یک مشکل عمده این است که شکاف ها باید دقیق تنظیم شوند تا موجب تخلیه ولتاژ صاعقه و اضافه ولتاژ شده و مجدداً بعد از اتمام اضافه ولتاژ و عبور صاعقه بصورت عایق درآیند.

در یک دوره کارکرد باید مشخص شود که ذرات ذوب شده ی مس چگونه می تواند به کاهش ولتاژ شکست بواسطه اثر نقطه ای (pinpoint effect) منجر شود. بعد از یک دوره زمانی کارکرد، شکاف های برقگیر در اضافه ولتاژهای کوچک یا حتی در ولتاژ های کاری نرمال شکسته خواهد شد.

تا چندي قبل روش متداول حفاظت در مقابل صاعقه استفاده از برقگيرهاي سيليکون کاربايد    ( SiC ) بود. اين برقگيرها از ترکيب سري فواصل هوايي با مقاومت ساخته  مي شوند و برخلاف جرقه گيرها، پس از عمل کردن آن ها، شبکه قدرت قابليت بازگشت به حالت اوليه را خواهد داشت. زيرا مقاومت مذکور جريان تخليه را کاهش داده و به لحاظ هم فاز بودن تقريبي جريان و ولتاژ پس از به صفر رسيدن شکل موج ولتاژ نامي سيستم، جريان مجدداً برقرار نمي شود.

مقاومت های اين نوع از برقگيرها از نوع غير خطی هستند زيرا از يک طرف بايد آن قدر کوچک شوند که توسط فواصل هوايی قابل قطع باشند و از طرف ديگر در ولتاژ هاي ضربه ای به صورتی باشند که در اثر تخليه جريان های ضربه ای زياد، افت ولتاژ دو سر آنها (ولتاژ پسماند) از سطح حفاظتي تجهيزات کمتر شود. معمولاً اين مقاومت ها از نيمه هادی سيليکون کاربايد ( SiC ) ساخته مي شوند که دارای خاصيت مذکور مي باشند.

ge_alugard_silicon_carbide-web.jpg

برقگير سيليکون کاربايد شامل يک مقاومت سيليکون کاربايد با مشخصه غير خطی V – I به صورت سری با يک فاصله هوايی مي باشد. وقتي اضافه ولتاژ از حد ولتاژ جرقه بيشتر شود، با ايجاد جرقه در دو سر فاصله هوايی، افزايش امپدانس مسير جرقه از افزايش شديد جريان جلوگيری مي کند. فاصله هوايی جرقه که به آن فاصله جرقه اکتيو گفته مي شود، طوری طراحي مي گردد که بعد از چند بار جرقه زدن در اثر اضافه ولتاژ، جرقه مسدود گردد.

برقگيرهای SiC به هيچ عنوان نبايد تحت اضافه ولتاژهای با فرکانس قدرت ( شبکه ) عمل کنند. زيرا باعث ايجاد اتصال کوتاه به زمين و عبور انرژي زياد از خود شده و از بين می روند. برقگير های SiC سطح اضافه ولتاژهاي ناشي از صاعقه و کليد زني را به حد مشخصي کاهش مي دهند که اين حد بستگي به ولتاژ نامي برقگير دارد.

اضافه ولتاژ کليد زنی با انرژی بالا که جريان تخليه زيادی را برای مدت طولانی عمل مي کند، ممکن است باعث سوختن الکترودهای برقگير شود و لذا اين مسئله باعث محدوديت در کاربرد اين نوع برقگیرها و هم چنين باعث مي شود که سطح استقامت عايقی، بالاتر برای تجهيزات انتخاب شود. در چنين حالاتي بايد برقگيرهايی با ولتاژ نامي بالاتر انتخاب شوند تا در اضافه ولتاژهای ناشی از کليد زني عمل نکنند.

در برقگيرهای SiC نوع جديد، برای کاهش تلفات ( افزايش طول عمر و قدرت تحمل انرژی ) برقگير و براي خاموش کردن جرقه در فاصله هوايی پس از حذف موج و در نتيجه قطع جريان، از روش های مغناطيسی استفاده می شود.

برقگير SiC با خاموش کننده مغناطيسی سه برابر بيشتر از نوع معمولی آنها قابلیت تحمل انرژی را دارا می باشد، زيرا تلفات جريان متعاقب موج به حداقل مقدار خود می رسد. اين نوع برقگيرها در شبکه های با ولتاژ بالا کاربرد دارند.

راهنمای تشخیص برقگیرهای سیلیکون کاربید (سرامیکی)

اگر چند نکته زیر را مطالعه کنید، شناسایی برقگیرهای سیلیکون کارباید سرامیکی (پرسلینی) کار چندان سختی نخواهد بود:

1-   رنگ:

اگر رنگ سرامیک برقگیر قهوه ای است و واقع در آمریکاست، به احتمال زیاد یک برقگیر سیلیکون کارباید است، اما نیاز به نگاه دقیق تر می باشد.

اگر رنگ سرامیک برقگیر خاکستری است و قبل از سال 1987 ساخته شده است این شانس وجود دارد که یک برقگیر سیلیکون کارباید باشد.

2-   اندازه:

اگر برقگیر بلند است یا بلندتر از بوشینگ تراسفورماتور است، به احتمال زیاد یک برقگیر سیلیکون کارباید می باشد.

3-   تاریخ تولید:

اگر تاریخ تولید آن قبل از سال 1977 باشد، به احتمال زیاد یک برقگیر سیلیکون کارباید خواهد بود.

اگر تاریخ تولید آن بین 1987 تا 1977 باشد، شاید یک برقگیر نوع سیلیکون کارباید باشد. البته یک نگاه دقیق تر ضروری می باشد.

4-   نام:

اگر نام روی بشقاب به شرح زیر باشد، یک برقگیر نوع سیلیکون کارباید خواهد بود:

 

 McGraw Edison        G Arrester, Type F, Type SS, Type E , Type RP and RP2

 Ohio Brass              Thorax Arrester, Dynagap, Multirester, Type DAIII and Type DAIV

 GE                                Thyrite Arrester, Alugard

Westinghouse             Surgemaster, Type CLP, Type SV, SV, LVBB, Autovalve

Joslyn                        Type J, Type Q and Type RS

 

راهنمای کامل و تصاویر مشخص کننده برقگیرهای سیلیکون کارباید سرامیکی را از فایل پیوست که در پایین صفحه آمده pdf  دانلود نمایید.

 

 

برای مطالعه ی مطالب بیشتر بر روی مقالات زیر کلیک کنید.

ارزش ریالی برقگیر در شبکه های توزیع برق چقدر است؟

 

بررسی ساختار و الزامات ایمنی و نصب دیسکانکتور برقگیر

 

ارائه راههای جلوگيری از تركيدن برقگيرهای فشار متوسط

 

روشی برای بررسی عملکرد برقگیرهای مورد استفاده در شرکت توزیع برق جنوب استا ن کرمان

 

 پیشنهاد میکنیم از فیلم های آموزشی رایگان زیر دیدن نمایید

 معرفی برقگیرهای ABB برای حفاظت از شبکه برق

 

نمایش نحوه عملکرد برقگیرهای شاخکی در آزمایشگاه برای ولتاژهای پایین

 

نمایش تخلیه اضافه ولتاژ در برقگیر بوشینگ تراسفورماتور

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۴/۰۹/۱۵
 • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید