فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
برقگیر میله ای با فاصله هوایی (rod gap arrester)

برقگیر میله ای با فاصله هوایی (rod gap arrester)

چکیده :

تاریخچه ی برقگیر در سیستم های انتقال برق به اواسط قرن 18 میلادی بر می گردد. حفاظت از خطوط تلگراف باعث تولید اولین وسیله شکاف دار شد که  "برقگیر " نامیده شد. تا سال 1890 برقگیر های موجود برای حفاظت از خطوط تلگراف بودند اما با افزایش خطوط برق، نیاز به برقگیر برای حفاظت این نوع خطوط در برابر صاعقه حس شد.

برقگیر میله ای با فاصله هوایی

تاریخچه برقگیر

تاریخچه ی برقگیر در سیستم های انتقال برق به اواسط قرن 18 میلادی بر می گردد. حفاظت از خطوط تلگراف باعث تولید اولین وسیله شکاف دار شد که "برقگیر " نامیده شد. تا سال 1890 برقگیر های موجود برای حفاظت از خطوط تلگراف بودند اما با افزایش خطوط برق، نیاز به برقگیر برای حفاظت این نوع خطوط در برابر صاعقه حس شد.

تفاوتی اساسی که بین خطوط تلگراف و خطوط برق وجود دارد این است که آنها مانند خطوط برق کاملاً برقدار نیستند و این مسئله باعث شد مهندسان سیستم های قدرت متوجه شوند که فاصله بین میله ها در برقگیرهای خطوط تلگراف برای توقف جریان حاصل از جرقه با قدرت بیش از 60 هرتز، که بعد از صاعقه ایجاد می شود کافی نیست.

 سیستم های برقگیر اولیه

در کل به منظور حفاظت از شبکه در مقابل اضافه ولتاژها و تخلیه آنها به زمین از برقگیر استفاده می شود. اضافه ولتاژهایی که در شبکه ایجاد می شود یا ناشی از عوامل خارجی بوده نظیر صاعقه و یا ناشی از اختلالات داخلی سیستم نظیر کلیدزنی اتصال کوتاه، قطع ناگهانی بار، عدم تنظیم رگولاتوری ولتاژ و… می باشد. از وسایل حفاظتی محدود کننده ضربه برای حفاظت تجهیزات سیستم های قدرت در برابر اضافه ولتاژها استفاده می شود یک وسیله حفاظتی محدود کننده ضربه باید اضافه ولتاژهای گذرا یا اضافه ولتاژهایی که باعث تخریب تجهیزات شبکه می شوند را محدود و به زمین هدایت کند و بتواند این کار را بدون اینکه آسیبی ببیند به دفعات تکرار کند.

 

انواع برقگير :

برقگیرها نسبت به سایر وسایل حفاظتی بهترین حفاظت را انجام می دهند و بیشترین مقدار حذف امواج گذرا را فراهم می کنند. برقگیرها به صورت موازی با وسیله تحت حفاظت یا بین فاز و زمین قرار می گیرند و انرژی موج اضافه ولتاژ به وسیله برقگیر به زمین منتقل می شوند.

 

برقگير (جرقه گير) ميله ای با فاصله هوایی:

برقگير (جرقه گير) ميله ای با فاصله هوایی

این یک نوع بسیار ساده از انتقال دهنده است و متشکل از دو میله 1.5 سانتی متر، که در زاویه درستی با یک شکاف در بینشان خم شده اند، همانطور که در شکل نشان داده شده است، اندازه P در شکل نشان داده شده زیر نبایستی کمتر از یک سوم طول فاصله بین دو میله برقگیر باشد، طوری که جرقه به مقره برخورد نکرده و به آن آسیب نرساند. یک میله به مدار خط برق وصل شده و میله دیگر به زمین متصل می شود.

به طور کلی، طول شکاف طوری تنظیم شده که در 80 درصد از ولتاژ صاعقه به منظور اجتناب از موج شدید آبشاری ولتاژ در سراسر عایق شکست باید رخ دهد.

مقره ها برای یک خط هوایی در بوشینگ ترانسفورماتور غالباً دارای یک میله فاصله دار هستند. (مطابق شکل زیر)

 برقگیر میله ای

در شرایط کار عادی، شکاف غیر رسانا باقی مانده است. در وقوع یک افزایش ولتاژ بالا بر روی خط، جرقه ای در فاصله بین دو میله ایجاد شده و این افزایش ولتاژ تخلیه می شود.

اين نوع برقگير به صورت دو الکترود يا دو شاخک هستند که متناسب با ولتاژ، در فاصله معين بين هادی و زمين قرار می گيرد. و در صورت بروز اضافه ولتاژ، بين آنها قوس الکتريکی برقرار می شود. اين قوس باعث اتصال کوتاه گرديده از اضافه ولتاژ جلوگيری می کند، البته باعث اختلال در امر برق رسانی نيز می گردد. در شبکه با قدرت کم، با شکل دادن به اين شاخک ها، پس از مدت نسبتاً کوتاهی قوس خاموش می شود و چون جريان اتصال کوتاه کم بوده، خسارات ناشی از اتصال کوتاه وجود ندارد. در صورت بروز اضافه ولتاژ، در فاصله هوايی بين الکترود ها قوس الکتريکی برقرار می شود و به اين ترتيب از اعمال اضافه ولتاژ به تجهيزات جلوگيری می شود.

از معايب اصلی برقگير ميله ای، عدم توانايی در خاموش نمودن  جرقه است و هنگامی که بر اثر صاعقه جرقه زده شد، اين جرقه باقی خواهد ماند تا زمانی که دستگاه بدون برق گردد. در نتيجه پس از هر بار جرقه، بايستی شبکه بی برق شده مجدداً برقدار گردد. به طور کلی معايب اين نوع برقگيرها در برابر تنها مزيت آنها يعنی ارزان بودنشان بخاطر سادگی ساختار آن، خيلی زياد بوده و شامل موارد زير می باشد:

1. تداوم عبور جريان به زمين حتی پس از حذف اضافه ولتاژ ( در نتيجه باعث عمل کردن وسايل حفاظتی و ايجاد وقفه در سيستم می شود) .

2. ايجاد  موج بريده شده که می تواند سيم پيچی دستگاه ها ( ترانسفورماتورها ) را تهديد کند .

3. افت شديد ولتاژ به خاطر اتصال کوتاه شدن فاز در لحظه عبور جريان از جرقه گير.

4. تحت تاثير قرار گرفتن عملکرد آن با شکل موج اضافه ولتاژ و همچنين شرايط محيطی ( فشار ، آلودگی ، رطوبت ، ... )

5. دارای تاخير زمانی متناسب با اضافه ولتاژ ( عملکرد نامناسب در برابر اضافه ولتاژهاي با پيشانی تند مثل صاعقه) .

6. پراکندگی زياد ولتاژ جرقه ( بيش از 40%) .

 

 

برای مطالعه ی مطالب بیشتر بر روی مقالات زیر کلیک کنید.

ارزش ریالی برقگیر در شبکه های توزیع برق چقدر است؟

 

بررسی ساختار و الزامات ایمنی و نصب دیسکانکتور برقگیر

 

ارائه راههای جلوگيری از تركيدن برقگيرهای فشار متوسط

 

روشی برای بررسی عملکرد برقگیرهای مورد استفاده در شرکت توزیع برق جنوب استا ن کرمان

 

 پیشنهاد میکنیم از فیلم های آموزشی رایگان زیر دیدن نمایید

 معرفی برقگیرهای ABB برای حفاظت از شبکه برق

 

نمایش نحوه عملکرد برقگیرهای شاخکی در آزمایشگاه برای ولتاژهای پایین

 

نمایش تخلیه اضافه ولتاژ در برقگیر بوشینگ تراسفورماتور

 

 

 منابع

http://electrical-engineering-portal.com/complete-overview-of-lightning-arresters-part-3

http://www.arresterworks.com/

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۴/۰۹/۰۹
 • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید