فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
تایمر Timer

تایمر Timer

چکیده :

تایمر وسیله‌ای است متشکل از تعدادی سوئیچ (کلید) و تعدادی رله (تیغه) که در حالت عادی می‌توانند باز یا بسته باشند.

به طور کلی تایمر مجموعه کلیدی است که دارای یک سری تیغه های باز و بسته می باشدکه با وصل برق به تغذیه ی آن بعد از زمانی که ما برای آن تعریف نمودیم عمل می کند به طوریکه تیغه های باز را بسته و تیغه های بسته را باز می کند و با قطع تغذیه ی آن تیغه ها به حالت اولیه ی خود باز می گردد.

 

تایمرها به دو دسته کلی زیر تقسیم می شوند:
۱- تایمرها یا کلیدهای زمانی آنالوگ

تایمر

۲- تایمرها یا کلیدهای زمانی دیجیتال 

تایمر

و هر کدام یک از این دسته ها به سه قسمت نصب روی ریل، پریز دار و نصب روی دیوار تقسیم می شوند. 
و باز هم تقسیم بندی اینکه برای ۶۰ دقیقه بخواهید یا روزانه یا هفتگی وجود دارد. که تنظیمات هر کدام مقداری تفاوت دارد. و حتی مدل دیجیتال آن نرم افزار خاص خود را دارد.

تفاوت ساعت نجومی با تایمر
ساعت نجومی دستگاهی است که بدون نیاز به دریافت نور با استفاده از فرمول های نجومی و با وارد نمودن طول و عرض جغرافیایی طلوع و غروب خورشید را به صورت بسیار دقیق محاسبه نموده و عمل قطع و وصل روشنایی را با کمترین خطا انجام می دهد ولی یكی از وسایل فرمان دهنده مدارهای كنترل اتوماتیك، تایمرها یا رله های زمانی هستند كه وظیفه كنترل مدار را برای مدت زمانی معین به عهده دارند. گاهی اوقات شما نیاز به قطع و وصل کردن برق برای لوازم برقی دارید برای زمانیکه در خانه یا اداره نیستید یا در مسافرت هستید یا زمان هایی که می خواهید قطع و وصل شدن سیستم برقی یک مکان را بصورت اتوماتیک مدیریت یا اتوماسیون کنید تا بتوانید در زمان های دلخواه برق به مکان یا دستگاهی وارد یا قطع شود.

 

کاربرد تایمرها

مناسب برای کارگاه های صنعتی، گلخانه ها، مغازه و فروشگاه و سوپر مارکت، مرغداری ها و گاوداری ها و هزاران جای دیگر که شما نیاز به روشن و خاموش کردن وسایلی همچون لامپ و لوازم روشنایی و تابلو مغازه و ویترین و کولر(در نقش ریموت کنترل کولر آبی یا گازی با تعیین زمان) یا وسایل گرمایشی برقی مثل بخاری برقی و گرم کننده ها و دستگاه های تهویه و تصفیه آب یا هوا و پمپ آبیاری درختان و گلخانه و هزاران وسیله الکتریکی دیگر در زمان های دلخواه و مشخص یا نامشخص.

تایمر

تایمر

تایمرها قابلیت برنامه ریزی 28 بار خاموش و روشن در هر شبانه روز را دارد و قابلیت تکرار آن برای روزهای بعد یا روزهای خاص میسر می باشد.

بطور مثال شما می توانید تعیین کنید که روز دوشنبه ساعت 4 بعداز ظهر جریان را برقرار ساخته و دوباره ساعت 8 و 30 دقیقه شب جریان برق را قطع کند سپس پنج شنبه ساعت 2 نیمه شب برق را وصل کرده و8  صبح جریان را قطع کند و سپس روز جمعه از ساعت 9  شب به مدت 4 ساعت هر یک ساعت یکبار جریان را وصل و بعد از نیم ساعت قطع کند.

تایمرها در اصل به عنوان یک واسطه عمل نموده و بین سیم کشی دستگاه مورد نظر و جریان برق قرار گرفته و طبق تنظیمات شما در زمانهای معین شده برق آن وسیله را قطع یا وصل می کند.

 

تذکر : تایمرهای برق بدلیل نیاز به سیم کشی و اتصال کابل برق حتماٌ نیاز به وارد بودن به برق دارد، لذا اکیداٌ توصیه می شود در صورت عدم آشنایی به برق برای نصب این تایمر از یک تکنسین یا تعمیرکار برق استفاده کنید و حتما قبل از اتصال به وسیله فازمتری سالم از عدم وجود جریان برق در سیم ها مطمئن باشید.

تذکر : حتی الامکان از اتصال دستگاه هایی شبیه بخاری برقی های صنعتی خیلی قوی یا اجاق های برقی صنعتی و هیترهای صنعتی بزرگ که توانی بیشتر از 16 آمپر میطلبند به تایمر هفتگی خودداری نمائید.

 

دستورالعمل ایمنی، نصب و سیم بندی تایمر Thebenمنبع :


Theben

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۷/۰۱/۰۸
 • 0
avatars
نویسنده : سجاد ولی زاده

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید