فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
ترمینال و باکس های ضد انفجار  explosion proof junction boxes and terminal

ترمینال و باکس های ضد انفجار explosion proof junction boxes and terminal

چکیده :

تابلو هایی که در زون های انفجار قرار دارند به علت اینکه محل قرار گیری اتصالات و فیوز ها هستند و امکان وجود جرقه و ایجاد احتراق در آنها بالاست باید به صورت ضد انفجار باشند که در این متن به اختصار در مورد آنها توضیحاتی داده می شود.

ترمینال و باکس های ضد انفجار 

در ادامه مباحث ضد انفجار در این پست با جعبه تقسیم و ترمینال ضد انفجار آشنا می شویم. باید در نظر داشت که پیش از مطالعه این مباحث باید  از زون های عملیاتی و مناطق خطر که در همین سایت به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است اطلاعات کاملی داشته باشیم.

ex trminal.jpg

:ترمینال های ضدانفجار

ترمینال های ضد انفجار به علت اینکه محل اتصال و تجمع سیم ها و جریان اصلی برق هستند باید حفاظت کامل تری روی آنها انجام گیرد. ترمینال های ضد انفجار در انواع مختلف کوچک و بزرگ و در ولتاژ های کاری فشار ضعیف و فشار قوی کاربرد دارند. جنس بدنه ترمینال های ضد انفجار اغلب از چدن و پلاستیک های محکم هستند که کاملاً آب بندی شده اند.

ورودی و خروجی این ترمینال ها که در اطراف آن قرار گرفته شده دارای قابلیت اتصال با گلندهای ضد انفجار کابل جهت ایزوله سازی کامل ترمینال و همچنین حفظ سرکابل و ایمن شدن آنها در سیستم ضد انفجار هستند. ترمینال های ضد انفجار به علت آب بندی خوبی که دارند در زون های 1 و 2  مورد استفاده قرار می گیرند.

ex box.jpg

:تابلو های ضد انفجار

هدف ایجاد امنیت و حفظ ایمنی در محوطه کاری کارخانجات جلوگیری از ایجاد انفجار و حادثه است. برای انجام ایمن سازی در کارخانه ها و حفظ ایمنی در محل قرار گیری فیوز ها و کلید ها در محیط هایی که فضا از گاز و غبار انفجاری پر شده باشد و یا به صورت لحظه ای وجود داشته باشند (zone1.2.21.22)، باید از تابلو های ضد انفجار استفاده شود. جنس بدنه این تجهیزات اغلب از چدن ساخته شده اند و در گوشه های آن بست هایی برای اتصال سریع تر آنها به دیوار  و یا جهت اینکه محل استقرارشان محکم باشد طراحی شده اند. در ورودی و خروجی تابلو های ضد انفجار همانند ترمینال های ضد انفجار سوراخ هایی تعبیه شده که جهت اتصالات آن از گلند های ضد انفجار استفاده شود.

 

 

منبع:

explosion proof junction boxes

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۴/۰۷
 • 0
avatars
نویسنده : محمد ابراهیم زاده

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید