انجمن برق ایران
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
توالی فاز سنج R S T tester

توالی فاز سنج R S T tester

چکیده :

 توالی فاز سنج در سیستم های صنعتی و نگه داری سیستم های الکتریکی که به طور دائم کار میکنند و همچنین تعیین جهت گردش موتور از طریق چگونگی ارتباط ترمینال ها اهمیت فراوانی دارند که در این بخش در مورد آنها توضیح داده شده است.

 توالی فاز سنج چیست؟ R S T 

گاهی اوقات در ورودی ترمینال باکس ها میبینیم که U, V و W نام گزاری شده در حالی که طبق  استاندارد IEC 60034_8 مشاهده می شود که شماره گذاری ترمینال ها و جهت چرخش موتور با ورودی L1 ,L2 ,L3 مشخص شده است، بنابراین R ,S وT به چه معناست و در سر بندی ژنراتورهل چه تفاوتی با U, V و W دارند ؟!!

در ژنراتور 3 فاز، 3 سیم پیچ وجود دارد که معمولاٌ با نامهای A, B, C _ U, V ,W _ R, S, T نام گزاری می شوند. جهت فاز یا توالی فاز با توصیف طراح در ورودی و خروجی نام گذلری شده است. پس اگر جهت فاز  را با  R, S ,T نام گذاری کرده باشند R بجای U نام گذاری شده  و همینطور S بجای V و T بجای W است ولی بخش مشترک بین آنها شماره ترمینال ها هستند که در ورودی  1. 3. 5 و در خروجی 2. 4. 6 است.

 RST.jpg

R S T tester توالی فاز سنج یا 

بدون نیاز به دادن انرژی اولیه به موتور با اتصالات موقت از منبع میتوان جهت گردش موتور را مشخص کرد اما به علت زمان بر بودن ، هزینه بالا  و کاملا خطر ناک بودن  اتصالات موقت  در ولتاژ بالا روش قابل اطمینانی نمی باشد. همچنین انواع خاصی از سیستم ها هستند که نباید در جهت معکوس چرخانده شوند در اینگونه موارد اتصالات موقت احتمال 50% برای درست کار کردن دستگاه رابه ما میدهد. R S T  متر ها این قابلیت را به ما میدهند تا  به درستی و بدون ایجاد خطر در هر لحظه کاری موتور جهت گردش آنرا مشخص کرد. این دستگاه ها که توالی فاز سنج نیز  نامیده میشوند علاوه بر  چراغ LED که جهت حرکت موتور را مشخص میکند یک صفحه نمایشگری بر روی این دستگاه تعبیه شده تا جهت فاز ها را نشان دهد به دلیل اینکه دستگاه های  3 فاز پر قدرت صنعتی برای اینکه به درستی کار کنند باید فاز های آنها به ترتیب درستی متصل شوند. این دستکاه کارایی بسیار آسانی دارد به گونه ای 3 شاخک ورودی آن به سر ورودی دستگاه متصل میشود و عمل اندازه گیری را انجام میدهد.برخی از مدل های این توالی فاز متر ها علاوه بر وظیفه حوزه کاری خود ولتاژ و جریان را به طور همزمان اندازه میگیرند.

برای فهم بهتر کارایی توالی فاز سنج این فیلم را مشاهده کنید.

در انتخاب یک R S T  متر به نکات زیر توجه کنید:

محدوده ولتاژ

محدوده اندازه گیری فرکانس

نوع توالی سنج(با تماس، بدون تماس)

دارا بودن نمایشگر  LED

سرعت کاری

شناسایی اتصالات موتور و میدان مغناطیسی

مقاوم در برابر ضربه و آب

 

 

 

    منبع:

    R S T tester 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۴/۱۳
 • 0
avatars
نویسنده : محمد ابراهیم زاده

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید