فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
توپ نشانگر ( marker balls، warning balls، warning sphere، aerial marker balls )

توپ نشانگر ( marker balls، warning balls، warning sphere، aerial marker balls )

چکیده :

بر روی کابل های فشار قوی برق که از روی جاده ها و اتوبان ها عبور می کنند،  معمولاً گوی هایی به رنگ های سفید ، نارنجی و قرمز را می بینید. این گوی های رنگی بیشتر در محل تقاطع خطوط انتقال و فوق توزیع یا جاده ها نصب می شود.

توپ نشانگر

بر روی کابل های فشار قوی برق که از روی جاده ها و اتوبان ها عبور می کنند،  معمولاً گوی هایی به رنگ های سفید ، نارنجی و قرمز را می بینید. این گوی های رنگی که به آن ها warning balls  ، Aerial marker balls ، marker balls  یا Warning Sphere  می گویند.

توپ نشانگر

جنس آن ها از آلومینیم یا پلاستیک مقاوم می باشد و همچنین  قطر آن ها طبق توصیه های سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ICAO)  نباید کمتر از 600 میلی متر باشد. این گوی های رنگی بیشتر در محل تقاطع خطوط انتقال و فوق توزیع یا جاده ها نصب می شود.

توپ نشانگر

از اهداف اصلی استفاده از این گویها براساس اهمیت آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد

1- به دلیل این که مسیر حرکت بالگردها و گلایدرها معمولاً از روی جاده ها می باشد و کابل های خطوط برق فشار قوی به صورت مستقیم روبروی خلبان قرار می گیرد، خلبان گاهی اوقات سیم های فشار قوی را نمی تواند به خوبی ببیند، لذا برای جلوگیری از برخورد با خطوط برق از گوی های رنگی هشدار دهنده(توپ نشانگر ) استفاده می شود. وجود این توپ‌ها برای همخوانی با توصیه‌های ایکائو لازم است.

 

2- در بعضی از مواقع که خطوط برق زیادی از یک مسیر عبور می کنند رنگ این گوی ها(توپ نشانگر ) نشان دهنده سطح ولتاژ خطوط عبوری برای نیرو های عملیاتی و گروه تعمیرات نیز می باشد.

3- در داخل نوعی از این گوی ها فنر فشرده ای نیز می باشد که برای تنظیم خودکار نیروی کشش سیم های برق در تابستان و زمستان (به دلیل تغییرات درجه حرارت و بوجود آمدن انبساط و انقباض در خطوط) به کار می رود. در ایران پیمانکاران کمتر از این مورد استفاده می کنند و این توپ های رنگی را بر روی خطوط گارد قرار می دهند که نشان دهنده این است که هدف اصلی آنها از قرار دادن این گوی ها همان مشخص کردن خطوط برای خلبان ها و جلوگیری از سوانح احتمالی می باشد.

Marker-Ball

برای نصب این گوی ها (توپ نشانگر ) بر روی خطوط انتقال از تجهیزات خاصی مانند هلی کوپتر استفاده می گردد، همچنین در تصویر زیر یک دستگاه ربات که ساخت شرکت ریتز برزیل است و مخصوص نصب این گوی ها است را مشاهده می نمایید.

توپ نشانگر

این توپ نشانگر به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که به سادگی و بدون اینکه به کابل برق آسیبی وارد شود، بر روی آن نصب شوند و دید خوبی داشته باشند. وزن کم، دوام بالا، مقاومت در برابر اشعه های ماوراء بنفش (عدم از بین رفتن رنگ)، باران، حرارت،  الکترولیز، لرزش های موزون، دوران و آلودگی و دیگر موقعیت های آب و هوایی از دیگر نکات در طراحی این گوی ها است.

 برخی از این گوی ها امکان دو تکه  شدن برای نصب آسان تر را دارند. همچنین وجود حفره هایی بر روی آن، تخلیه ی آب باران و عدم تجمع آب درون آن را تامین می کند. معمولاً این گوی ها بر اساس  استاندارد NBR-7276 طراحی و ساخته می شوند.

توپ نشانگر

 

 

منابع

http://hadi-haddad-khouzani-bargh.blogsky.com

http://electricalsafety.blogfa.com/

http://www.obstacle-lights.com

http://bazzazbarg.persianblog.ir

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۴/۱۰/۲۴
 • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مطالب مرتبط