فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
دستگاه تست جریان نشتی leakage current tester

دستگاه تست جریان نشتی leakage current tester

چکیده :

هر تجهیز برقی که دارای جریان الکتریکی می باشد می تواند نشتی جریان داشته باشد. این نشتی جریان تحت تاثیر عواملی مانند پوسیدگی سطح عایق، ضربه، له شدگی، لخت بودن قسمتی از رسانا، رطوبت، گرد وغبار و... بوجود می آید.

نشتی جریان چیست و چگونه اندازه گیری می شود؟

هنگامی که جریان الکتریکی از وسایل برقی عبور کند همواره می تواند خطرناک باشد. بعنوان مثال لوازمی که دارای عایق نامناسب یا ضعیف بوده و یا تجهیزی که سیم کشی آن به صورت مناسب انجام نشده است می تواند موجب نشت جریان و در نتیجه آتش سوزی و برق گرفتگی شود.

این مسئله نه تنها در صنعت برق بلکه در حوزه پزشکی و .... از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که جریان نشتی یک جریان ضعیف و کوچک می باشد که عبور آن از بدن انسان ممکن است باعث برق گرفتگی نشود اما در بیمارانی که بدن آن ها ضعیف شده است همین میزان کم جریان می تواند باعث آسیب به آن ها شود.

چه عواملی باعث نشتی جریان می شود:

هر تجهیز برقی که دارای جریان الکتریکی می باشد می تواند نشتی جریان داشته باشد. این نشتی جریان تحت تاثیر عواملی مانند پوسیدگی سطح عایق، ضربه، له شدگی، لخت بودن قسمتی از رسانا، رطوبت، گرد وغبار و... بوجود می آید.

باتوجه به مباحث گفته شده بنابراین، چگونه می توانید اثرات جریان نشتی را از بین ببرید یا به حداقل برسانید؟ برای اینکار ابتدا کمیت نشتی جریان را مشخص کنید و سپس منبع آن را شناسایی کنید.

برای تشخیص و اندازه گیری جریان نشتی می توان از تسترهای نشتی جریان استفاده کرد. یکی از رایج ترین و پرکاربردترین این تسترها کلمپ مترها هستند. این کلمپ متر ها بسیار شبیه به کلمپ هایی هستند که برای اندازه گیری جریان بار استفاده می شوند، اما عملکرد قابل ملاحظه ای را هنگامی که جریان کمتر از 5 میلی آمپر اندازه گیری می کنند ارائه می دهند. اغلب کلمپ متر ها معمولا چنین جریان های کمی را ثبت نمی کنند. بنابراین کلمپ متر های مورد نظر بایدقادر به اندازه گیری جریان های کمتر از 0.1 میلی آمپر باشند.

هنگامی که دهانه یک کلمپ را در اطراف یک هادی قرار می دهید، مقدار جریان آن را که بستگی به قدرت میدان الکترومغناطیسی متناوب اطراف هادی ها دارد، اندازه می گیرد. برای اندازه گیری دقیق جریان سطوح کوچک، ضروری است که قسمت نگه دارنده فک دستگاه از آسیب محافظت شود، تمیز نگه داشته شود و در هنگام آزمایش، بدون هیچ روزنه ای بسته شود. موقع اندازه گیری جریان توسط این تجهیز باید توجه داشته باشید که از چرخاندان دهانه کلمپ خودداری کنید به دلیل اینکه باعث اندازه گیری اشتباه می شود.

کلمپ متر ها میدان مغناطیسی را در اطراف سیم های نظیر کابل تک کور، کابل زره دار، لوله آب، هادی های خنثی مدار های تک فاز یا هم فاز یا رساناهای سه سیم یا چهارسیم و... شناسایی می کنند.

اندازه گیری جریان نشتی.jpg

شکل 1

هنگام تست گروهی از رساناهای حامل جریان، میدان مغناطیسی تولید شده توسط جریان بار در سیم ها یکدیگر از خنثی می کنند. هر جریان ناپایداری ناشی از نشت جریان هادی های زمین و جاهای دیگر است. همانطور که قبلا گفته شد برای اندازه گیری جریان نشتی، کلمپ متر های نشتی جریان باید قادر به اندازه گیری جریان های کمتر از 0.1 میلی آمپر باشند.

هنگامی که بسیاری از قطعات تجهیزات در یک مدار کار می کنند، اثر آن تجمعی خواهد بود یعنی جریان نشتی بالاتر خواهد بود و براحتی می تواند به میلی آمپر برسد.

اگر به هنگام اندازه گیری نشتی جریان منبع تغذیه روشن باشد میزان جریان نشتی شامل بارالکتریکی کل تجهیز الکتریکی می باشد اما اگر فقط بخواهیم میزان نشتی کابل را به تنهایی مورد بررسی قراردهیم منبه تغذیه باید خاموش باشد.

اندازه گیری نشتی جریان با قراردادن کلمپ متر به دور زوج سیم های حامل جریان صورت می گیرد. بدین ترتیب اختلاف جریان رفت و برگشتی که توسط کلمپ متر اندازه گیری می شود همان جریان نشتی مورد نظر ماست.

اندازه گیری نشتی جریان.jpg

شکل 2

حال این عمل به دو روش برای اندازه گیری جریان نشتی توسط کلمپ متر ها انجام می شود.

روش اول اندازه گیری جریان سیم های رسانا:

برای مدار های تک فاز: سیم تک فاز و خنثی را مانند شکل زیر درون کلمپ قرار می دهیم و جریان اندازه گیری شده جریانی خواهد بود که به زمین هدایت می شود. و باید دستگاه اندازه گیری ما عدد صفر را نشان دهد در غیر اینصورت میزان اندازه گیری شده جریان نشتی می باشد.

اندازه گیری جریان نشتی.jpg

شکل 3

برای مدارهای سه فاز: هرسه فاز رسانا را درون دهانه کلمپ قرار می دهیم. واگر مدار ما دارای هادی خنثی نیز باشد باید آن را نیز به موازات سه فاز مورد نظر درون کلمپ متر قرار دهیم.

 اندازه گیری نشتی جریان سه فاز.jpg

شکل 4

روش دوم : اندازه گیری نشتی جریان از طریق هادی زمین.

در این روش کافی است هادی اتصال به زمین را درون دهانه کلمپ متر قرار دهیم. که دراین حالت نیز انتطار می رود نمایشگر تجهیز اندازه گیری ما عدد صفر را نشان دهد.

نحوه اندازه گیری جریان نشتی.jpg

 شکل 5

و در آخر نحوه اندازه گیری نشتی جریان در تابلوهای الکتریکی را بررسی می کنیم:

نشتی جریان در تابلوهای برق.jpg

این مجموعه اندازه گیری نشت کلی و منبع را مشخص می کند. اندازه گیری شماره 1 می تواند بر روی هادی های اصلی تابلو انجام شود. اندازه گیری های 2، 3، 4 و 5 متعاقبا برای شناسایی مدارهایی که مقادیر بیشتر جریان نشت را حمل می کنند در نظر گرفته می شوند.

پس جریان نشتی می تواند یک شاخص برای اثربخشی عایق بر روی رساناها باشد. سطح بالای جریان نشتی ممکن است در مدارهایی باشد که در آن تجهیزات الکترونیکی با فیلتر استفاده شده است و می تواند ولتاژ هایی را ایجاد کند که عملکرد نرمال دستگاه را مختل کند.

منابع:

what is leakage current

leakage current test

know about insulation testing

leakage current

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۵/۰۵
 • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

مجید
۱۳۹۷/۰۸/۰۶
|

خیلی ممنون از مطالب مفیدتون.

مدیر سایت پاسخ داده :
۱۳۹۷/۰۸/۰۷
|

خواهش میکنم. خوشحالیم که مطلب ارائه شده در خصوص اندازه گیری جریان نشتی براتون مفید واقع شده.

مهران سعیدی
۱۳۹۷/۱۰/۲۳
|

سلام وقت بخیر ؛ عذر میخوام ؛ میخواستم ببینم شما دستگاهی دارین که مثلا یک قطعه رو ببینیم نشتی برق داره وقتی جریان ازش خارج میشه یا نه ؛ فیلم اون دستگاهی که این کار رو انجام میده رو دارم اگر تمایل داشتین هم واستون میفرستم ؛ و بنده احتیاج به این دستگاه دارم ممنون میشم جواب بدین دوست عزیز

مدیر سایت پاسخ داده :
۱۳۹۷/۱۰/۲۴
|

سلام
دستگاه نشتی جریان موجود هست.
لطفا جهت تهیه دستگاه با واحد فروش تماس بگیرید.
شماره تماس: 09120321121
02133015307