فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
دستگاه تست عایق ولتاژ بالا ( HIPOT TESTER )

دستگاه تست عایق ولتاژ بالا ( HIPOT TESTER )

چکیده :

  دستگاه hipot برای انجام تستی برای تعیین کیفیت عایق های الکتریکی برای عبور معمول ولتاژ های بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

تست استقامت دی الکتریک hipot چیست؟

تست hipot که مخفف (high potential) پتاسیل بالاست و با نام تست استقامت دی الکتریک نیز شناخته می شود برای اطمینان حاصل کردن از اینکه جریانی بین دو نقطه وجود ندارد مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به توضیح بالا می توان گفت این نوع تست برعکس تست پیوستگی در تجهیزات اندازه گیری است.


تست hipot

شکل 1

حال این سوال مطرح می شود چرا تست hipot را انجام می دهیم؟

این تست برای تعیین کیفیت عایق های الکتریکی برای عبور معمول ولتاژ های بالا مورد استفاده قرار می گیرد. پس به طور کلی این تست به منظور تشخیص قدرت عایقی بین قسمت های حامل جریان و غیر حامل جریان بکار می رود و همچنین برای بررسی شرایط عایق در اثر فشاری که به صورت تصادفی و ناخواسته به تابلو ها، دستگاه یا تجهیزات وارد می شود  مورد استفاده قرار می گیرد.  این تست با اعمال یك ولتاژ بالا به هادی ها و متعلقات آنها انجام می گیرد و میزان جریان نشتی بین عایق اندازه گیری می شود. یعنی با اعمال یک ولتاژ بالاتر از ولتاژ نامی هادی ها به مدار اصلی و هادی ها و متعلقات آنها انجام می گیرد و اگر با این وجود شكست كه باعث جریان نشتی بزرگی می باشد اتفاق نیفتد و بتواند آن را تحمل کند در این صورت هادی مورد تست در شرایط كار نرمال بدون هیچ مشكلی راه اندازی می گردد. این تست هم چنین بر روی کابل های با ولتاژ بالا و باسبار ها انجام می گیرد. ضمنا اين روش برای تعیین اشتباهاتی که توسط نفرات در خط توليد، مشکلات طراحی و نيز هم چنين فضای نامناسب بين قطعات صورت می گیرد مناسب است و هم چنین عایق کم، سوراخ بودن کابل، پیچش ناکافی سیم (هادی کابل)، له شدگی کابل و... را نیز تشخیص دهد.

می توان گفت تست HiPot و یا تست فشارقوی، در واقع یك روش اندازه‌گیری نیست بلكه پروسه‌ای است كه طی آن مقاوم بودن عایق در برابر ولتاژ بالا مشخص می شود. و در کارخانجات پس از تست هایی مانند : عیب یابی، رطوبت و... انجام می شود برای تعیین اینکه هیچ گونه خرابی وجود نداشته باشد.

این تست برای پیداکردن: عایق های ضربه دیده یا خوردشده، رشته های سیم کشی شده، آلاینده های رسانا یا خوردگی اطراف هادی ها و... مورد استفاده قرار می گیرد.

این تست تلاش می کند به این سوال پاسخ دهد: مقاومت عایق مورد تست مناسب است ؟؟؟ این تست ولتاژ بالایی رو اعمال می کند و جریان را اندازه می گیرد و مقاومت عایق را بوسیله قانون اهم اندازه می گیرد. و عملکرد کابل ها را نشان می دهد. این عمل بر روی هر کابل آزمایش می شود و معمولا در محدوده مقاومت 100 تا 500 مگااهم صورت می پذیرد. هم چنین نسبت به آلودگی محیط تست بسیار حساس می باشد.

تستر مقاومت دی الکتریک معمولا یه طرف منبع تغذیه رو به زمین و طرف دیگر آن را به هادی تحت تست متصل می کند. بیشتر تستر های hipot جدید به کاربر اجازه می دهند محدوده جریان را تنظیم کنند.

همانطور که قبلا هم گفته شده این تست با اعمال ولتاژ بالا انجام می شود. حال با توجه به تفاوت بین شکل موج AC و DC برای اعمال این تست نیز باید روش های متفاوتی برای دونوع ولتاژ AC و DC بکاربرد.

در حالت کلی اصول انجام تست برای هر دو ولتاژ یکی است اما برای ولتاژ AC باید اپراتور بتواند رابطه شکل موج DC و معادل آن یعنی AC را محاسبه کند.

هریک از روش های بالا معایب و مزایایی دارند که به صورت خلاصه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 تست ولتاژ DC: باید توجه داشت این تست با یک سطح جریان کوچک انجام می گیرد و در نتیجه توان کمتری را مصرف می کند و خطر کمتری برای اپراتور دارد و برای تست برخی از مدارها که شامل دیود و خازن و ... می باشند فقط از این روش استفاده می کنند.

تست ولتاژ AC: با توجه به اینکه پلاریته شکل موج اعمالی دائما تغییر می کند نیازی به افزایش آهسته ولتاژ نیست. هم چنین پس از اتمام تست نیازی نیست برای تجهیز تحت تست تخلیه الکتریکی انجام شود.

برخی تستر ها که با نام مولتی تستر ها وجود دارند شامل تست hipot، تست عایق-میگر و تست نشتی جریان هستند.

در این تست، ولتاژ بالایی بین دو هادی اعمال می شود. جریان بین دو هادی هدایت می شود و اگر این جریان میزان قابل توجهی داشته باشد نقاط به خوبی جداسازی نشده اند و تست با شکست مواجه می شود.

مراحل تست:

*فقط کارکنان مجرب الکتریکی ممکن است این آزمایش را انجام دهند.

*سوییچ  یا مدار شکن را برای جداسازی مدار و کابل های تحت تست باز کنید.

*اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات یا کابل هایی که مورد آزمایش قرار نمی گیرند از مدار مورد آزمایش جدا شده است.

*محدوده ای را در اطراف این کابل ها و تجهیزات تحت تست مشخص کنید برای جلوگیری از عبور افراد از این محدوده.

*کابل زمین این تجهیز را به قسمت مناسبی از هادی الکترود زمین متصل کنید. و کابل مربوط به ولتاژ بالا را به طرف دیگر رسانای مدار متصل کنید.

تست hipot

شکل 2

ترمینال های اتصال کابل های تست باتوجه به برند تستر و کارخانه سازنده ممکن است کمی متفاوت باشد.

ترمینال های تستر HIPOT.jpg

شکل 3

*حالا تستر را روشن کنید. تجهیز را روی ولتاژی در محدوده 1000 ولت DC تنظیم کنید. سپس دکمه تست یا استارت بسته به نوع تستر که روی دستگاه قراردارد را فشار دهید و پس از یک دقیقه مقدار مقاومت اندازه گیری شده رو مشاهده کنید. مقدار مورد نظر را ثبت کنید.

دکمه استارت تستر HIPOT

شکل 4

*پس از یک دقیقه ولتاژ تستر را از حالت ولتاژ بالا به حالت اندازه گیری ولتاژ های کمتر تنظیم کنید، برای تایید اینکه هادی مدار و ولتاژ تستر در این حالت مقدار صفر ولت را نشان می دهند.


تست ولتاژ بالا هایپات hipot

شکل 5

*این روش تست را برای تمام فاز های هادی مدارتحت تست تکرار کنید. چه فاز به زمین و یا هر فاز به فاز دیگر.

*پس از پایان تست، تستر را از مدار تحت تست جدا کنید و مطمئن شوید که مدارها به گونه ای هستند که مجددا متصل شوند و دوباره فعال شوند.

*برای کابل هایی با مساحت کمتر از 0.1 متر مربع ، مقاومت عایق باید کمتر از 400 مگا اهم باشد. و برای مساحت های بیشتر از این 0.1 متر مربع، مقدار مقاومت عایق اندازه گیری شده نباید کمتر از 400 مگااهم در متر مربع باشد.

محصولاتی که امروز طراحی شده اند باید با قوانین ایمنی مربوط به محصول مطابقت داشته باشند. این ایمنی احتمال شوک الکتریکی هنگام کار با این دستگاه را کم می کند. در طول مدت این تست خطراتی برای شما وجود دارد. هر چند این خطرات با توجه نوع محصول ممکن است کاهش یابد.

نمونه ای از تستر HIPOT

شکل 6

برای کاهش خطرات ناشی از شک الکتریکی نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

*عملکرد صحیح مدارات تجهیز را هربار که آن را کالیبره می کنید چک و تست کنید.

*به دستورالعمل های کارخانه تولید کننده حتما توجه کنید.

*کابل ها را هنگام تست لمس نکنید.

*قبل از جدا کردن کابل ها تست را کامل انجام دهید.

*از دستکش عایق استفاده کنید.

*اگر وضعیت سلامتیان در شرایط مساعدی نیست از این تجهیز استفاده نکنید.

*به کودکان اجازه دسترسی به این تجهیزات را ندهید.

منابع: 

WHAT IS HIPOT TESTING

TESTING CABLES WITH HIGH VOLTAG

HIPOT TEST

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۵/۰۷
 • 0
avatars
نویسنده : سحر حاتم پور

برای اینکه دانش ملکه شود تعلیم کافی نیست عمل لازم است.

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

جواد کاکاوند
۱۳۹۸/۰۲/۲۵
|

سلام خانم حاتم پور . شما می دونید لیست تجهیزات تست و QC تابلوهای برق MV (فشار متوسط) چیا هستن ؟
با تشکر