فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
رله حرارتی (بی متال ) Bimetallic Overload Relays

رله حرارتی (بی متال ) Bimetallic Overload Relays

چکیده :

رله حرارتی (بیمتال)، دستگاه هاى الکتريکى را در مقابل خطرات و خطاهاى احتمالى حفاظت می کند. يکى از راه هاى حفاظت موتورهاى الکتريکى، استفاده از رله ى حرارتى و رله ى مغناطيسى است.

بی متال چیست؟

برای حفاظت از موتورهای الکتریکی در مقابل اضافه بار از رله های حرارتی (بی متال) استفاده می شود. اساس کار این رله ها بر پایه اختلاف ضریب انبساط طولی دو فلز به کار رفته است.
بر اثر عبور جریان از بی متال، دو فلز گرم می شوند و طول آن ها افزایش می یابد. از آن جایی که ضریب انبساط طولی یکی از فلزات بیشتر از دیگری است. دو فلز با هم به سمت فلزی که ضریب انبساط طولی کمتری دارد خم می شود. درنتیجه مسیر عبور جریان کنتاکت ها باز و مدار قطع می شود.

قسمت های مختلف یک نمونه از بی متال را در تصویر زیر مشاهده می کنید:

teplovoe-rele-nr2-25.jpg

نحوه کار بی متال

اصول ساختمان آن از دو فلز، که داراى ضريب انبساط طولى مختلف اند، تشکيل شده است. اين دو فلز در حالت گرم، به وسيله ى غلتک پرس و به صورت يک تکه ديده مى شود. اين دو فلز يک بى متال را تشکيل مى دهند. در اثر عبور جريان، هر دو فلز گرم و طول آن ها زياد مى شود و چون ازدياد طول يکى از فلزات بيشتر از ديگرى است، از اين رو دو فلز با هم خم می شوند. اين حرکت به طور مستقيم و يا به وسيله ى اهرم هايى به يک کنتاکت منتقل مى شود و مدار را قطع يا وصل مى کند. از خاصيت بى متال در فيوزها، رله هاى بى متالى و… استفاده مى شود.

رله ى بار زياد (بى متال) قابل تنظيم است و در مقابل اضافه بار از 1.05 تا 10 برابر جريان نامى، موتور را قطع مى کند. در نمونه ى سه فاز آن رله های حرارتی از سه پل قدرت براى عبور جريان اصلى مصرف کننده تشکيل شده و داراى دو کنتاکت فرمان است.

 يکى کنتاکت بسته جهت قطع مدار تغذيه ى کنتاکتور و ديگرى کنتاکت باز که پس از عمل بى متال بسته مى شود و براى اطلاع دادن از خطاى حاصل در مدار به کار مى رود.  بعضى از اين رله ها کليدى دارند که براى دو حالت دستى و اتوماتيک طراحى شده اند. در حالت دستى پس از عمل رله بايد با دست آن را به حالت اوّل برگرداند. در حالت اتوماتيک، رله پس از مدت زمانى معين به حالت اول باز مى گردد.

Contact-spring.jpg

a) تحت دمای معمولی

b) وقتی که بی متال گرم می شود

رله بیمتال سه فاز معمولاً دارای سه پل قدرت و دو کنتاکت فرمان است (یک کنتاکت باز برای اتصال به سیستم ھشداردھنده و یک کنتاکت بسته برای قراردادن در مسیر تغذیه کنتاکتور).

 کنتاکت معمولا بسته NC با شماره های 95-96 و کنتاکت های معمولا باز NO با شماره های 97-98 مشخص می شوند. برخی از رله ھای بیمتال دارای دو حالت دستی و خودکار ھستند که در حالت دستی اگر رله عمل کند باید آن را به حالت اول بازگرداند، اما در حالت خودکار برگشتن به حالت اول پس از RESET صورت دستی و با فشردن دکمه گذشت مدتی معین به صورت خودکار انجام میشود.

طرز قرار گرفتن بی متال در مدار 
بی متال می تواند در سیستم های سه فاز یا یک فاز استفاده شود. در سیستم های سه فاز جریان برق بعد از عبور از کنتاکتور به پیچ های شماره 1 و 3 و 5 وارد شده (ورودی) و از پیچ های 2 و 4 و 6 (خروجی) به الکتروموتور وارد می شود. یعنی سه عدد تیغه های بی متال به صورت سری با مصرف کننده قرار می گیرد و دو عدد کنتاکت های فرمان که کنتاکت های بسته با شماره 95-96 (N.C) و کنتاکت های باز با شماره 97-98 (N.O) مشخص و جهت فرمان به قسمت های مختلف مدار استفاده می گردد. تیغه های فرمان به وسیله اهرمی در امتداد سه تیغه اصلی قرار گرفته است که با کج شدن هر کدام از بی متال ها می تواند تغییر وضعیت دهد.

از کنتاکت های بسته (95-96) برای قطع مدار فرمان و از کنتاکت های باز (97-98) برای آلارم دادن با استفاده از زنگ اخبار یا چراغ سیگنال و یا وصل مدار دیگر در هنگام بروز خطا (اضافه بار) استفاده می گردد. در سیستم های تک فاز باید نول و فاز را به بی متال وصل نمود. برای اطمینان بیشتر معمولا دو عدد از تیغه های بی متال را باهم سری نموده و در مسیر فاز و تیغه سوم را در مسیر نول قرار می دهند.

4-12-Recovered.jpg

 

منبع:

Bimetallic Overload Relays

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
 • 0
avatars
نویسنده : سجاد ولی زاده

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید