فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
سرج ارستر Surge Arrester

سرج ارستر Surge Arrester

چکیده :

سرج ارسترها (SPD) قطعاتی هستند که تجهیزات الکتریکی را از خطرات احتمالی ناشی از ولتاژهای صاعقه، حفاظت می­ کنند.
سرج ارسترها به عنوان تجهیزات حفاظت ثانویه در سیستم های حفاظت از صاعقه مورد استفاده قرار می گیرند.

سرج ارستر چیست؟

سرج ارستر (Surge arrester) وسیله است که دستگاه های برقی را از آسیب ناشی از افزایش ناگهانی ولتاژ حفظ می کند. یک سرج ارستر با تخلیه اضافه جریان های ناشی از اضافه ولتاژهای ناگهانی در زمین، اجازه نمی‌دهد ولتاژ اعمال شده به وسایل الکتریکی از سطح آستانه ای بالاتر رود و به این ترتیب به تجهیزات آسیبی نمی‌رسد.

در داخل سیم رابط هایی که با عنوان سیم رابط های دارای محافظ نوسان موجود هستند، قطعاتی برای حفاظت در برابر افزایش ولتاژ لحظه ای (حفاظت در برابر ولتاژ سرج) تعبیه شده است.

به وسایل الکتریکی که در تابلوهای توزیع برق، سیستم های کنترل فرایند، سیستمهای ارتباطی و دیگر سیستمهای صنعتی با هدف حفاظت در برابر افزایش ولتاژهای لحظه ای و ناگهانی مثلاً تحت تأثیر وقوع صاعقه در نزدیکی سیستم روی می دهند (Surge Protection Device (SPD گفته می شود.

teaserbox_2474213693 copy.jpg

اجزا تشکیل دهنده سرج ارستر

سرج ارسترها از اجزای زیادی تشکیل شده اند و این باعث شده این دستگاه ها از تکنولوژی های متعددی استفاده کنند اما بصورت کلی میتوان به ۴ قطعه زیر اشاره کرد که در اکثر این دستگاه ها وجود دارند :

وریستور:  قطعات الکتریکی هستند که وظیفه اصلی‌شان حفاظت از مدارها و سیستم‌های قدرت و تنظیم مقادیر ناخواسته ولتاژهای زودگذر است. در ولتاژ های پایین مقاومت این قطعه بالاست و با افزایش ولتاژ مقاومت این قطعه نیز کم می شود.

تریستور:  یک نیمه‌رسانای قدرت است که به صورت یک قطعهٔ چهار لایه‌ای ساخته می‌شود، این قطعه به عنوان کلید به کار می رود.

دیود خنثی ساز : یک قطعه الکترونیکی است که به منظور محافظت از قطعات حساس الکترونیکی در برابر افزایش ولتاژ لحظه‌ای به صورت موازی با آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

GDT : یک قطعه تشکیل شده از ۲ الکترود که فضای بین الکترودها با بعضاً یک گاز نجیب پر شده است. زمانی که اختلاف پتانسیل ۲ الکترود بالا رود، گاز یونیزه شده و جریان بین ۲ الکترود برقرار میشود.

 683px-SwitchboardSurgeProtector-40kA-DinRail.jpg

مکانیزم یک سرج ارستر در زمان وقوع اضافه ولتاژ

مکانیزم عمل سرج ارسترها به گونه ایست که تا زمانی که ولتاژ سرجی در سیستم وجود نداشته باشد، این قطعات به صورت مسیرهای مدار بازی هستند که در روند کاری سیستم دخالتی ندارند، ولی چنانچه در سیستم، ولتاژ سرج نمایان شود و اختلاف پتانسیل دو سر سرج ارسترها از حدی بالاتر رود، این قطعات به صورت مسیرهای بسته ای عمل می­کنند که از طریق تخلیه جریان های سرج (در زمین یا نول)، سطح اضافه ولتاژی که در سیستم رخ داده است را پایین می­آورند و به این ترتیب دیگر تجهیزات موجود در سیستم با چنین اضافه ولتاژهایی مواجه نخواهند شد و آسیب نخواهند دید.

 ADMINISTRATIVE.jpg

نتیجه

سرج ارستر یک محافظ اولیه برای حفاظت از وسایل الکترونیکی در برابر انواع نوسانات ولتاژ ناشی از شرایط جوّی و تغییر ولتاژ می باشد. به طور کلی سرج ارستر به طور موازی به تجهیزاتی که وظیفه محافظت از آن ها را دارد متصل می شود و با منحرف کردن ولتاژ اضافی از آسیب رسیدن به دستگاه جلوگیری می کند. درون سرج ارستر یک مقاومت سرامیکی غیر خطی وجود دارد.


index.jpg

منبع :

سرج ارستر Surge Arrester

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۸/۰۴
 • 0
avatars
نویسنده : سجاد ولی زاده

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید