انجمن برق ایران
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
سیم گیر قورباغه ای cable grip

سیم گیر قورباغه ای cable grip

چکیده :

گیره یا سیم گیر قورباغه ای را روی سیم قرار می دهند تا قلاب تیفور يا تجهیزات دیگر که برای کشش سیم می باشند در داخل آن قرار گیرد و سیم را توسط آن به محل مورد نظر انتقال دهند.

سیم گیر قورباغه ای چیست؟

گیره ی قورباغه ای در پایه های انتهایی و محل هایی  که نیاز به مهار یا کشش سیم باشد مورد استفاده قرار می گیرد. این تجهیز را روی سیم قرار می دهند تا قلاب تیفور يا تجهیزات دیگر که برای کشش سیم می باشد در داخل آن قرار گیرد. بعد از قرار گرفتن سیم در گیره، بست یا گیره آن پایین آمده و از افتادن آن نیز جلوگیری می نماید. از آن‌جایی که طناب تیفور باید در جایی محکم بسته شود، این گیره دقیقا نقش نگهدارنده را ایفا می‌کند تا مانع از رها شدن سیم یا طناب شود چرا که طناب یا سیم اگر رها شود و طناب داخل قورباغه به درستی و محکم بسته نشود، دیگر تیفور عملکرد خود را نمی‌تواند انجام دهد. هم چنین اغلب دستگیره ها از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند که به واسطه ماشینکاری و گرما برای دوام بسیار عالی مورد استفاده قرار می گیرند.

سیم گیر.jpg

شکل 1

فک این سیم گیرها دارای محدوده مینیمم یا ماکزیمم هستند که موقع خرید این سیم گیر با توجه به اندازه کابل یا سیم مورد نظر محدوده باز شدن فک تجهیز خود را انتخاب کنید. لازم بذکر است برای انتخاب سیم گیر باید به جنس کابل نیز توجه داشت.

سیم گیر قورباغه ای برای گرفتن سیم هایی هم چون سیم های مسی، کابل های روکش دار، سیم های فولادی و... بکار می رود.

سیم گیر قورباغه ای.jpg

شکل 2

این سیم گیر ها سبک و کارایی گسترده ای دارند، دارای اندازه ی مناسبی هستند و برای اغلب انواع کابل های مورد استفاده قرار می گیرد. سیم گیرها معمولا با فن آوری های جدیدی جهت افزایش طول عمر فک آن ها تولید می شوند. گیره ها برای انواع قطر کابل ها طراحی شده اند. جنس فولاد این گیره ها از خوردگی، زنگ زدگی و بسیاری از آسیب ها جلوگیری می کند. به طور گسترده ای در زمینه های قدرت، مخابرات، و ساخت و ساز برای کشیدن سیم و کابل استفاده می شود. باید در نظر داشت که مطابق با ظرفیت و اندازه کابل انتخاب شوند و قبل از استفاده فک سیم گیر برای جلوگیری از هرگونه لغزش تمیز شود. برای استفاده از آن گیره را بکشید، فک به آسانی باز می شود که به سرعت سیم را وارد سیم گیر کرده و یا از آن خارج کنید. و ضامن آن در جای خود روی گیره قرار دهید. همه این مدل ها دارای گیره ضامن جهت بالابردن ایمنی هنگام کارهستند.

سیم-گیر-قورباغه-ای-ماشه-دار.jpg

شکل 3

-قراردادن-سیم-درون-سیمگیر-قورباغه-ای.jpg

شکل 4

به طور کلی این سیم گیر ها دارای ماشه هستند که دست کاربرد توسط این ماشه درگیر و باعث بازشدن سیم گیر می شود. قسمت خمیده ای شکل این گیره اغلب هنگام بسته شدن سیم گیر برای جلوگیری از آسیب به کابل هنگام کشش، زیر کابل قرار می گیرد.

-سیم-گیر.jpg

شکل 5

در این تجهیزات گیره مربوط به فک برای سهولت قرارگرفتن کابل در سیم گیر باز می شود.

فک سیم گیر.jpg

شکل 6

و بدین ترتیب کابل یا سیم مورد نظر درون سیم گیر قرار می گیرد و کابل بدون لغزش توسط تیرفور یا سایر تجهیزات کشیده می شود.

 

منلبع:

what is cable grips

type of hot line grip

about cable grips

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۵/۲۵
 • 0
avatars
نویسنده : سعید فضل الله زاده

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید