فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
شارژ کنترلر خورشیدی Solar Charge Controller

شارژ کنترلر خورشیدی Solar Charge Controller

چکیده :

کنترل کننده یا تنظیم کننده شارژ باتری که با ترجمه تحت الفظی شارژ کنترلر هم شناخته می شود که برای جلوگیری از شارژ بیش از حد باتری ها توسط پنل های خورشیدی با تنظیم ولتاژ و جریان ورودی بکار می رود. 

شارژ کنترلر چیست و چه کاربردی دارد؟

شارژ کنترلر بین پنل های خوشیدی و باتری ها قرار می گیرد و ولتاژ و جریان باتری را تنظیم می کند. در واقع با نزدیک تر شدن باطری به حالت شارژ کامل، میزان تزریق جریان به باتری کمتر می شود. درنتیجه به باتری این امکان را می دهد تا مدت زمان زیادی در حالت پر بماند بدون این که فشار زیادی به آن وارد شود. و به همین صورت عمر باتری زیاد می شود.

شارژ کنترلر خورشیدی

شکل 1

آیا همیشه به کنترلر شارژ باتری نیاز داریم؟ می توان گفت نه همیشه اما معمولا مورد نیاز است. بطور مثال به کنترل کننده شارژ با حفاظت کوچک یا برای پنل های کوچک 1 تا 5 وات نیازی نیست. برخی معتقدند اگر پنل مربوطه خروجی کمتر از 2 وات برای هر 50 آمپر ساعت داشته باشد به کنترل کننده شارژ نیازی نیست.

در واقع زمانی که تابش نور خورشید زیاد باشد ولتاژ بیشتری توسط پنل های خورشیدی تولید می شود و می تواند منجر به آسیب به باتری ها شود در این موارد کنترل کننده شارژ همانطور که از نام آن پیداست ولتاژ را به حد مورد قبول و مناسبی جهت شارژ باتری کاهش می دهد تا آسیبی به باتری وارد نشود. یکی دیگر از وظایف شارژ کنترل ها این است که باعث جلوگیری از بازگشت جریان به سمت باتری در زمان های نبود آفتاب یا شب و یا عمل نکردن پنل ها می شوند.

کنترلر شارژ باتری ها بر اساس نوع و مکانیزم شارژ باطری ها به دو دسته PWM  و MPPT تقسیم می شوند:

شارژ کنترلر PWM

یکی از رایج ترین نوع شارژ کنترلر می باشد که دارای قیمت مناسب تری نسبت به نوع دوم شارژ کنترلر می باشد. درواقع این کنترل کننده یک نوع سوئیچ می باشد که بین پنل خورشیدی و باتری قرار می گیرد. در نتیجه وقتی ولتاژ از پنل به سمت باتری تزریق می شود اگر دراین روند افت ولتاژ داشته باشیم اتصال به پنل را قطع خواهد کرد. به دلیل اینکه در این موارد پنل خود به عنوان مصرف کننده در مدار قرار می گیرد.این نوع  شارژ کنترلر لحظه‌به‌لحظه میزان شارژ باتری را چک می و با توجه به نتیجه میزان شارژ موردنیاز را تغییر می‌دهد. یعنی هرچقدر که باطری به شارژ کامل نزدیک می‌شود میزان جریان شارژ هم کم می‌شود. این نوع کنترل کننده در سیستم های ساده مانند سیستم های روشنایی به کار می رود.

شارژ کنترلر خورشیدی

شکل 2

شارژ کنترلر MPPT

این نوع شارژ کنترلر کیفیت و قیمت بالاتری نسبت به نوع اول شارژ کنترلر دارد و برای کاربردهای حساس تر و سیستم های پیچیده تر بکار می رود. این مدل شارژ کنترلر با برداشت حداکثر قدرت پنل، ولتاژ خروجی خود را همواره ثابت نگه می دارد که در نتیجه ولتاژ ورودی به باتری همواره ثابت باشد و در نتیجه عمر باتری افزایش پیدا می کند. این نوع کنترل کننده شارژ درواقع دنبال کننده توان ماکزیمم هستند. در واقع با دریافت خروجی DC طبق مکانیزم خود به سیگنال AC با یک فرکانس بالا تبدیل می کند. با انتقال این سیگنال به ترانسفورماتور و تبدیل به ولتاژ و جریان دلخواه ، آن سیگنال به یک سیگنال DC مود نیاز  برای شارژ باتری تبدیل می شود تا بیشترین توان را استفاده کرده باشد. درواقع این تجهیز ولتاژ پنل ها و باتری خورشیدی را طوری تنظیم می‌کنند که بیشترین جریان را دریافت کنند. به عبارت ساده این نوع کنترل کننده شارژ می توانند ولتاژ اضافی را به جریان تبلدیل نمایند در نتیجه زمان شارژ باطری کاهش می یابد و موجب می شود که سیستم در تمام زمان ها به صورت بهینه کار کند. این مدل شارژ کنترلر می تواند میزان قابل توجهی از اتلافات را کاهش دهد. باعث جلوگیری از بازگشت جریان به سمت باتری در زمان های نبود نور کافی خورشید یا شب و یا عمل نکردن پنل ها می شوند.

شارژ کنترلر خورشیدی

شکل 3

مدل MPPT خود به دونوع دیجیتالی و غیر دیجیتالی تقسیم می شود که بازده نوع دیجیتالی به مراتب بالاتر می باشد.

برای خرید انواع شارژ کنترلرهای خورشیدی با شماره 09120321121 تماس حاصل فرمایید.

منابع:

what is solar charge controller

 solar charge controller basics

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
 • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید