فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
شستی و چراغ سیگنال Push Button & Pilot Light

شستی و چراغ سیگنال Push Button & Pilot Light

چکیده :

شستی ها و چراغ سیگنال از پرکاربردترین قطعات در مدارهای فرمان هستند.
در ادامه به معرفی این دو تجهیز بیشتر می پردازیم.

معرفی شستی ها

شستی ها که خروجی سیگنال، خروجی الکتریکی و یا مکانیکی دارند، برای کاربردهای مختلفی مانند راه اندازی، ایجاد تغییر، توقف، رفع خطا و … در مدارهای فرمان مورد استفاده قرار می گیرند.

1.jpg

چون اغلب مدارهای فرمان بر پایه ی عملکرد لحظه ای استوار هستند، شستی ها نیز از نوع برگشت پذیر هستند. برگشت پذیر بودن به این معناست که شستی ها بعد از برداشتن نیرویی که دست بر آن وارد می کند، با استفاده از فنرهای داخلی به وضعیت اول بازمی گردند. در بعضی از شستی های اضطراری بعد از اعمال فشار، شستی قفل می شود و نیاز به آزاد کردن توسط دست و یا سوئیچ هست. مطلب مهم آن است که بهترین و مهم ترین مزیت در سیستم های لحظه ای، توقف یا ریست شدن مدار با قطع برق تغذیه کننده‌ی مدار است.

 شستی ها دو حالت دارند :

open.jpg

 5fa4a5aac115b193d2fbbef77fefe345--insight-electric.jpg

لازم به ذکر است که، تحریک یا فشردن عملگر یک شستی باعث ایجاد تغییر شده و بعد از برداشتن نیروی دست، مکانیزم  آن به وضعیت اول بر می گردد. شستی ها از نظر نوع عملگر، رنگ، تعداد و نوع پلاتین ها، ایمنی، چراغ و … به مدل های بسیار متنوعی تقسیم می شوند ولی به صورت کلی در گروه ورودی های دیجیتال مدار فرمان قرار می گیرند. 

23.jpg

دیجیتال بودن یک شستی به این معنی است که وضعیت مکانیکی یا پلاتین های آن تنها می تواند در دو وضعیت فعال و غیر فعال قرار بگیرد و نمی تواند تغییری در میزان کمیت عبوری مانند ولتاژ یا جریان ایجاد کند. دیاگرام الکتریکی شستی ها با توجه به نوع و وظیفه ای که دارند در نقشه ها مشخص می شود.

 

چراغ های سیگنالPilot light

یکی از ساده ترین و در عین حال پرکاربردترین قطعات در سیستم های اخباری، چراغ های سیگنال هستند. این قطعه که علامت مداری آن را در تصویر زیر مشاهده می کنید، از گروه سیگنال های نوری بوده و در مدل های بسیار متنوعی از نظر نوع، ولتاژ، ابعاد، رنگ و … تولید می شوند.

s-1.jpg

چراغ سیگنال را می توان به صورت تکی و یا ترکیب شده با تجهیزات دیگر مانند انواع کلیدهای سلکتوری، شستی ها، شستی های اضطراری و … در طراحی مدار ها لحاظ کرد.
چراغ های تکی با مشخصه های ولتاژی مختلف و دو نوع رشته‌ای و LED ساخته می شوند. برای نصب چراغ های سیگنال همانند شستی ها، باید سوراخی با قطرهای استاندارد ۸، ۱۲، ۱۶، ۲۲ و ۳۰ میلی متری در سطح کار ایجاد شود. برای ایجاد سوراخ نصب می توان از انواع گردبر، پانچ و یا لیزر استفاده کرد.

2.jpg

قطر این سوراخ با توجه به ابعاد چراغ سیگنال مشخص می شود. 

منبع:


How a push-button works

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۹/۲۹
 • 0
avatars
نویسنده : سجاد ولی زاده

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید