فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
شمارشگر یا کانتر صاعقه گیر Lightning Counter

شمارشگر یا کانتر صاعقه گیر Lightning Counter

چکیده :

شمارنده ها یا کانترهای برقگیر و صاعقه گیر جهت شمارش تعداد صاعقه های عبوری از سیستم و گزارش ساعت و تاریخ وقوع صاعقه یا سرج مورد استفاده قرار می گیرند.

شمارنده برقگیر و صاعقه گیر

شمارنده صاعقه گیر وسیله ای است جهت شمارش تعداد دفعات برخورد صاعقه و تخلیه جریان آن توسط صاعقه گیر مورد استفاده قرار می گیرد.

با نصب این شمارنده، می توان برروی سیستم حفاظتی صاعقه گیر و تجهیزات تحت حفاظت کنترل بهتری داشت. این شمارنده ها مطابق با اسـتانداردهای  جهانی Low Voltage  و UNE 21186 طراحی و ساخته شده است.

1.jpg

 

عملکرد شمارنده صاعقه گیر

عملکرد شمارنده به این نحو است که هادی میانی سیستم صاعقه گیر از داخل آن عبور کرده و در زمان تخلیه جریان ، ترانس جریان داخلی آن فعال شده و سبب فعالیت کنتور می شود. و با هر بارعبور جریان ، کنتور یک عدد را برروی صفحه نشان می دهد.

 

2.jpg

 

وظیفه و ساختار کانتر صاعقه گیر

کانتر صاعقه گیر و یا (شمارنده صاعقه) وسیله ای است که در مسیر هادی نزولی به زمین قرار میگیرد و شمارنده آن در هر وقوع صاعقه که به دستگاه صاعقه گیر برخورد می کند عددی را ثبت مینماید. ساختار این وسیله که اکثرا در بازار بصورت دیجیتالی یافت میشود از یک CT(ترانس جریان) و یک شمارنده تشکیل میشود.

وظیفه این دستگاه شمارش تعداد دفعات تخلیه جریانهای ناپایدار ناشی از صاعقه و سوئیچینگ می باشد. جریان ناشی از صاعقه از داخل شمارنده نصب شده در مسیرارت عبور کرده و تعداد دفعات آن بر روی صفحه نمایش  ثبت می گردد.

کانتر صاعقه گیر علاوه بر اینکه تعداد صاعقه های به وقوع پیوسته در یک بازه زمانی را به ما نشان میدهد صحت عمل کرد و در نتیجه به نوعی سالم بودن دستگاه صاعقه گیر را هم به ما نشان میدهد.

استانداردهای حفاظت از صاعقه، دوره های خاصی را برای تایید و نگهداری برای سیستم های صاعقه گیر ایجاد می کنند که ممکن است بسته به نوع مختلف متفاوت باشد. با این حال، یک نکته در هر یک از آن ها یکسان است:
هربار که نصب صاعقه گیر صورت گرفته است، نیاز به تایید کامل است. شمارنده ها رویدادهای اصابت صاعقه مکانیکی یا الکتریکی را با یک حساب در هر بازه زمانی که جریان صاعقه از آن ها عبور می کنند، ضبط می کنند.

برخی از مدل های شمارنده های صاعقه گیر، نه تنها به دانستن تعداد اصابت صاعقه به استراکچر بلکه به سایر پارامترهای جالب مانند تاریخ و زمان اصابت، دامنه و قطر تخلیه و همچنین تخمین شارژ می پردازد.

این اطلاعات برای حل مشکلات مهندسی مربوط به خسارات ناشی از صاعقه بسیار مفید است. 

3.jpg

 

نصب شمارنده صاعقه گیر

شمارنده صاعقه باید در موقعیت و امتداد خط که در آن می توان به راحتی برای بازرسی دسترسی پیدا کرد نصب می شود. به طور معمول محل نصب آن درارتفاع 2متری ازسطح زمین ودربالای گیره تست مدار می‌باشد.

و در بعضی موارد حتی در تابلو ها نصب می گردد.

طبق فصل هفتم استاندارد NFC17-102 هرسیستم صاعقه‌گیر باید به صورت دوره‌ای ویا پس ازهربار اصابت صاعقه مورد تست وبازبینی قرارگیرد بنابراین نصب شمارنده برای صاعقه‌گیر الزامی است.

 

4.jpg

 

و در بعضی موارد حتی در تابلوها و یا ارت پیت ها هم نصب میگردد:

5.jpg

 

اخطار: این دستگاه که به معرفی آن پرداختیم باید توسط فردی با مهارت الکتریکی نصب گردد، که مطابق با استانداردهای ملی و مقررات ایمنی باشد.

و همچنین توصیه میشود نصب باید در حالت بی برقی شبکه استراکچر انجام شود.

  

منابع:

LightningProtection

Tslpro

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۵/۲۴
 • 0
avatars
نویسنده : سجاد ولی زاده

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید