فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
فازمتر (اپرومتر) فشار متوسط و فشار قوی

فازمتر (اپرومتر) فشار متوسط و فشار قوی

چکیده :

ولتاژ دتکتور فشار متوسط و فشار قوی که به نام های فازمتر و اپرومتر نیز شناخته می شود، دستگاهی است جهت تست ولتاژ که در شبکه برق مورد استفاده قرار می گیرد، با نزدیک شدن به شبکه برق دار وجود ولتاژ را به صورت سیگنال نوری و صوتی در سطح ولتاژ فشار متوسط (6 تا 33 کیلو ولت) و فشار قوی (66 تا 230 کیلو ولت) مشخص می نماید.

ولتاژ دتکتور فشار متوسط و فشار قوی که به نام های فازمتر و اپرومتر نیز شناخته می شود، دستگاهی است جهت تست ولتاژ که در شبکه برق مورد استفاده قرار می گیرد، با نزدیک شدن به شبکه برق دار وجود ولتاژ را به صورت سیگنال نوری و صوتی در سطح ولتاژ فشار متوسط (6 تا 33 کیلو ولت) و فشار قوی (66 تا 230 کیلو ولت) مشخص می نماید.

فازمتر خطوط هوایی فشار قوی

دستگاه ساخته شده در انواع مختلف برای فشار متوسط، در حالت بسته بین 140 تا 170 سانتیمتر و در حالت بازشده بین 240 تا 270 سانتیمتر می باشد وزن دستگاه بین 1 تا 2 کیلو گرم می باشد. این فاز متر از یک مدار صوتی و یک مدار نوری جهت اعلام ولتاژ بروی شبکه تشکیل شده است. تغذیه مدار الکترونیک آن یک عدد باطری 9 ولت می باشد.

 

فازمترهای فشار متوسط و قوی

این فازمتر از سه قسمت تشکیل شده است:

1 – شاخک که برای نزدیک نمودن آن به مدار تعبیه گردیده است .2 – چراغ که در صورت برقدار بودن خط روشن میشود .3 – دسته تلسکوپی مدرج که از عایق آزمایش شده ساخته شده و محل قرار گرفتن دست در انتهای فازمتر می باشد.

 

نحوهیاستفاده:

فازمتر فشار قوی

 

1- با قرار دادن کلید در وضعیت (T) از سالم بودن دستگاه اطمینان حاصل نمایید.
2- با قرار دادن کلید در وضعیت H ، L و VH آزمایش وجود یا عدم وجود ولتاژ روی شبکه انجام می دهیم.
توجه: جهت استفاده از فازمتر در ولتاژهای مختلف از وضعیت مناسب باید استفاده کرد.

وضعیت L: سطح ولتاژ 6 تا 20 کیلو ولت
وضعیت H: سطح ولتاژ 33 تا 66 کیلو ولت
وضعیت VH: سطح ولتاژ تا 230 کیلو ولت
3- با استفاده از دستکش و کفش عایق و رعایت موارد ایمنی و گرفتن حد فاصل مشخص شده روی فازمتر، دستگاه را به آرامی به شبکه نزدیک نمایید.

فازمتر فشار متوسط

دستگاهی برای تست برقدار بودن خطوط و پست های فشار متوسط (از 1 الی 33 کیلوولت )

این دستگاه برای تست وجود ولتاژ بالا در تاسیسات و شبکه های برق به کار می رود و برای ایمنی کارگران و تکنسین ها و ... که با شبکه گرم سر وکار دارند از اهمیت بالایی برخوردار است.

 فازمتر پست فشار متوسط

 فازمتر سالم برای تست و آزمایش بی برقی شبکه ها استفاده می شود و یکی از مهمترین وسایل پیشگیری از حوادث، فازمتر سالم است. فازمترهای سالم می بایست قبل از هر بار استفاده تست گردند که این کار یا با کمک تستر فازمتر انجام می شود که بصورت جدا وجود دارد و یا با تستر موجود بر روی خود فازمتر انجام می شود که در این صورت با کمک آژیر یا روشن شدن چراغ موجود متوجه صحت کارکرد فازمتر می گردیم.


فازمتر با کمک دو یا چهار باطری قلمی معمولی و یا باطری کتابی راه اندازی می گردد و در صورت روشن نشدن چراغ و یا آلارم آن ابتدا باید باطری آن تعویض گردد و در صورت روشن نشدن آن با تعویض باطری بررسی لازم جهت تعمیر آن صورت پذیرد.

نکته مهم در استفاده از فازمتر این است که با توجه به تعریف شبکه بی برق در زمان کار با فازمتر کلیه شبکه های موجود برق دار تلقی شده و باید حریم کاری 3فوت یا 90سانتی متر را با تمام سیم های موجود در محل کار رعایت نمایند همچنین برای اینکه مانع بروز برق گرفتگی به علت از بین رفتن احتمالی عایقی فازمتر شویم لازم است فازمتر را با دست راست بگیریم تا در صورت بروز برق گرفتگی برق از مسیر قلب به بدن وارد نشود.

رعایت موارد زیر در استفاده دستگاه الزامی است :
بدلیل ظرافت خاص فازمتر در هنگام حمل و نقل و استفاده از آن نهایت دقت به عمل آید تا ضربه ای به آن وارد نشود چون امکان شکستن یا معیوب شدن چراغ فازمتر که بسیار حساس نیز می باشد. وجود خواهد داشت. قبل از استفاده از دستگاه آزمایش بمنظور کسب اطمینان ازسالم بودن آن ضروری است .

 

شرایط استفاده و نگهداری

1- به منظور حصول اطمینان از سالم بودن دستگاه، قبل از هربار استفاده طبق دستورالعمل آنرا تست نمایید .

 2- قبل از استفاده از دستگاه، دسته عایق را با دستمال خشک، تمیزنمایید.

3- در موقع استفاده دستگاه را از بدن دور نگه دارید .

4- هیچگاه دستگاه را بین دوفاز قرار ندهید (بخصوص بین شینه ها ) چون باعث کم شدن فاصله فازها شده و موجب بروز اتصال کوتاه میشود .

5- هیچگاه دستگاه را از روی یک فاز به فاز دیگر نزدیک نکنید (به طوری که دستگاه پل بین دو فاز شده و آنها را به هم متصل کند ) .

6- به خاطر حساسیت ، دستگاه را به دور از گرما و سرمای غیر طبیعی و برف و باران و رطوبت نگهداری نمایید .

7- در حمل و نقل دستگاه دقت کافی به عمل آورده و بعد از هربار استفاده آنرا در کیف حمل قرار دهید .

 

 

برای مطالعه ی بیشتر بروی مقالات زیر کلیک کنید

 

الزامات بکارگیری دتکتورهای ولتاژ و نحوه نگهداری آنها

 

ساختار داخلی و نحوه عملکرد دتکتورهای ولتاژ (فازمتر)

 

فیلم آموزشی رایگان راهنمای استفاده از دتکتورهای ولتاژ (فازمتر) فشارقوی

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۴/۱۰/۰۷
 • 3
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید