فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
فیوز کات اوت فشار متوسط (11kv, 20kv, 33kv )

فیوز کات اوت فشار متوسط (11kv, 20kv, 33kv )

چکیده :

در شبکه فشار متوسط توزیع برق یکی از حفاظت کننده ها فیوز کات اوت است و چون با برداشتن تیغه فولادی یا نگهدارنده فیوز مدار مانند قطع یک کلید، باز می شود به آن کات اوت می گویند

 

در شبکه فشار متوسط توزیع برق یکی از حفاظت کننده ها فیوز کات اوت است، که توسط قطعه ای که به آن المنت می گوید و داخل یک لوله ای از فیبر نسوز که دو طرف آن طبق شکل تکیه گاه برنجی قرار می گیرد.
المنت با تکیه گاه های مقره ای شکل تحت کشش قرار گرفته و در صورت عبور جریان بیش از حد نرمال طبق منحنی قطع شبیه تمام فیوزها می سوزد و از تکیه گاه جداشده و آویزان می شود.
فیوز ترانسفورماتور که اغلب کات اوت( CUT OUT FUSE)  نامیده می شود یک المنت است و چون با برداشتن تیغه فولادی یا نگهدارنده فیوز مدار مانند قطع یک کلید، باز می شود به آن کات اوت می گویند. فیوز کات اوت جهت حفاظت ترانسفورماتور در مقابل جریان های زیاد احتمالی ناشی از اتصال کوتاه یا اضافه بار در شبکه فشار ضعیف و سیم پیچی های داخل ترانسفورماتور به کار می رود .

انواع کات اوت 

کات اوت های توزیع معمولاً سه نوع هستند: کات اوت مسدود – کات اوت باز – کات اوت با المنت بدون محافظ یا (روباز) . کات اوت هایی که معمولاً در برق ایران مصرف می شود از نوع باز هستند .

 

 انواع فیوز کات اوت

ساختار فیوز کات اوت باز 


این کات اوت ها شامل سه قسمت پایه فیوز، نگهدارنده فیوز (لوله فیوز)، سیم فیوز (المنت فیوز) است. المنت فیوز داخل یک لوله فیبری نسوز که همان لوله فیوز است قرار دارد. وقتی به دلیل اضافه جریان، فیوز می سوزد قوس الکتریکی حاصل به دیواره لوله فیبری برخورد کرده و گازی را متصاعد می نماید که قوس را به بیرون می فرستد. هر چه شدت جریان عبوری از فیوز بیشتر باشد گاز بیشتری از مواد دیواره لوله متصاعد می شود. ضمناً بعد از سوختن المنت، لوله فیوز به بیرون آویزان می شود که این نشانه سوختن المنت فیوز است. المنت (سیم) فیوز کات اوت شامل چهار قسمت دکمه، ساق، المنت (سیم ذوب شونده) و سیم انتهایی است. دکمه، ترمینال بالایی و سیم انتهایی، ترمینال پایینی المنت را تشکیل می دهد .


اجزای تشکیل دهنده فیوز کات اوت

  

نحوه قطع کردن کات اوت فیوز

در مرحله اول لازم ست یادآور شویم که هیچ فیوز ذوب شونده فشار ضعیف و کات اوت را نباید به عنوان کلید قابل قطع زیر بار بکار برد.
در بعضی مواقع اجباراً لازم است خط فشارمتوسط یا کات اوت سر راه ترانسفورماتورها قطع شود که این امر لازم است توسط لودباستر با ملاحظات زیر انجام شود.
باتوجه به اینکه در لحظه قطع کات اوت، امکان تشخیص بار موجود روی خط وجود ندارد و ممکن است در هر زمان مشترکان تصمیم به تغییر بار شبکه فشارمتوسط کنند، قطع کات اوت بدون استفاده از loadbuster به دلایل زیر توصیه نمی گردد:
     1) ایجاد آرک و برقزدگی سیمبان
     2) آرک به کراس آرم برخورد می کند و عملکرد رله پست 20/63 کیلوولت و در نتیجه قطع فیدر را در بر دارد.
با توجه به اینکه کلاً کات اوت ها بصورت تک تک قطع می شوند لازم است بار از روی شبکه برداشته شود و سپس نسبت به قطع کات اوت اقدام شود.

 

 در تصاویر زیر با انواع مختلف فیوز کات اوت (سرامیکی و پلیمری ) در سطوح مختلف ولتاژی فشار متوسط  مشاهده نمایید

کات اوت سرامیکی

 

 

کات اوت سرامیکی

 

 

 

 

 

 برای مطالعه مقاله علل سوختن دسته ی کات اوت فیوز و راه های پیشگیری از آن کلیک کنید.

 

 مقاله ی سیستم قطع همزمان فیوزهای کات اوت  را مطالعه کنید.

 

 

از فیلم های آموزشی رایگان زیر دیدن نمایید

 

آموزش نحوه تعویض سیم فیوز کات اوت

 

نحوه ساخت فیوز کات اوت

 

ویدیو ایجاد جرقه در فیوز کات اوت و سوختن دسته کات اوت

 

نحوه قرار دادن لوله فیوز کات اوت بر روی پرچ جهت نصب بروی کات اوت

 

لودباستر جهت قطع فیوز کات اوت تحت بار زیاد

 

آشنایی با ابزار جابجایی و نصب لوله فیوز کات اوت (پرچ)

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۴/۰۸/۲۸
 • 1
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید