فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
فیوز فشنگی bottle fuse

فیوز فشنگی bottle fuse

چکیده :

این فیوز ها امروزه در مصارف خانگی کاربرد فراوانی دارند و در حوزه کاری مختلف کاری تنوع دارند که در ادامه مطلب به آن می پردازیم.

برای نصب این فیوزها از یک پایه چینی و یک کلاهک چینی که فیوزداخل آن جای می گیرد و پشت این کلاهک شیشه ای است، استفاده می گردد. سیم حرارتی داخلی فیوز به ازای جریان به خصوصی در زمان معینی ذوب شده و سبب قطع مدار مربوط به آن می شود. فیوزذوب شونده معمولی را فیوز فشنگی نیز می نامند. سیم حرارتی آن در داخل براده هایی ازسرامیک، پودر چینی یا خاک نرم کوارتز همراه با ماسه قراردارد و جرقه حاصل از قطع شدن سیم حرارتی را سریع خنک کرده وبلافاصله قطع می کند.

این موادهمچنین باعث خنک شدن سیم ذوب شونده داخل فیوز می گردد تا هنگام عبور جریان،سیم بیش ازاندازه گرم نشود. این قسمت که محفظه ای چینی یا در بعضی موارد شیشه ای است را فشنگ فیوز یا پاترون فیوز می نامند. البته فیوزهای ظریف که در رادیو و دستگاه های مخابراتی به کار می روند چون اغلب برای جریان های خیلی کم می باشند، به صورت سیم نازکی در داخل لوله شیمیایی هستند و در اطراف آن پودر چینی یاسرامیک وجود ندارد مگر در مواردی که مقدار جریان فیوز زیاد باشد. قطر انتهای فشنگ فیوز برای جریان های مختلف تقسیم بندی شده است و برای این که انتهای فشنگ به پایه فیوز بخورد، از قطعه واسطه ای به نام ته فشنگ استفاده می شود.

fuse.jpg

 پس از قراردادن فیوز، کلاهک فیوز روی آن را گرفته و به پایه پیچ می شود. برای تشخیص سالم بودن فیوز از یک پولک به رنگ های مختلف استفاده می شود که توسط یک سیم مقاومت دار نگه داشته می شود. مثلا پولک رنگ صورتی برای جریان 2 آمپر، قهوه ای روشن 4 آمپر،سبز 6 آمپر، قرمز روشن  10 آمپر، خاکستری 16 آمپر، آبی 20 آمپر، زرد روشن 25 آمپر، سیاه 35  آمپر،سفید 50 آمپر و ... پس از سوختن سیم حرارتی فیوز، سیم مقاومت دار نیز سوخته و پولک فلزی که تحت کشش فنرکوچکی قرار دارد آزاد و به طرف بالا کشیده می شود. پولک از سر فشنگ می افتد و بدین ترتیب از خارج می توان دید که فشنگ فیوز سوخته است یا سالم است. جنس سیم ذوب شونده معمولا از نقره ساخته می شود که درجه ذوب آن 950درجه است و برای رفع این عیب، سیم حرارتی را دو تکه ساخته که توسط لحیم به هم متصل می شوند، زیرا لحیم درحرارت تقریبی 230 درجه سانتیگراد ذوب می شود. مقررات بین المللی ترمیم کردن فیوز فشنگی را ممنوع کرده و باید فیوز جدیدی را به جای سوخته آن قرار داد. قسمت دیگر این فیوزها پایه نام دارد که اتصال شبکه به پیچ مربوط به ته آن بسته می شود و از سر آنکه محل بستن کلاهک همراه فیوز است، جریان به طرف مصرف کننده هدایت می شود. دو نوع فیوز تند کار و کند کار وجود دارد که فیوز کند کار جریان های زیاد را دیرتر از فیوز تند کار قطع می کند و در جایی به کار می رود که اضافه بارکم مدت نباید سبب قطع مدار شود، مانند: راه افتادن موتورهای الکتریکی. در فیوز کند کار جریان نامی فیوز را حدود دو برابرجریان نامی موتور انتخاب می کنند (جریان راه اندازی موتورها 6 تا 7 برابر جریان نامی آن ها است)

 
fuse .jpg

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۶/۰۴/۲۸
 • 0
avatars
نویسنده : محمد ابراهیم زاده

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

هادی عبداللهی
۱۳۹۶/۱۰/۲۷
|

خیلی ممنون بابت مطلب ارائه شده
واقعا مفید بود