فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
لامپ های التهابی

لامپ های التهابی

چکیده :

لامپ وسیله ای است تعویض پذیر که برای تبدیل الکتریسیته به نور طراحی شده است. این وسیله اکثراً از پایه سرامیکی، فلزی، شیشه ای، یا پلاستیکی است

لامپ های التهابی  

لامپ وسیله ای است تعویض پذیر که برای تبدیل الکتریسیته به نور طراحی شده است. این وسیله اکثراً از  پایه سرامیکی، فلزی، شیشه ای، یا پلاستیکی  است که اتصال الکتریکی با پایه لامپ را برقرار می کند. این اتصال ممکن است با یک سرپیچ، دو پایه فلزی با دو فلز کلاه شکل برقرار شود.

در سال ۱۷۰۵ دانشمندی به نام فرانسیس هاکسبی (Francis Hauksbee) در یک گوی شیشه ای گردان با خلا ای که در درون آن مانند فشارسنج ایجاد کرده و آن را با جیوه  پر کرد، به وسیله نگه داشتن یک دست در برابر گوی گردان با الکتریسیته ساکن شارژ کرد و یک پدیده روشنایی اتفاق افتاد.

Hauksbee_Generator-Generator-built-by-Francis-Hauksbee-from-Physico-Mechanical-Experiments-2nd-Ed.-London-1719.jpg

در سال ۱۸۰۰ یک مخترع ایتالیایی یعنی الساندرو ولتا از یک شرکت سازنده سیم‌های برق به نام  ولتائیک  اولین مدار الکتریکی را تولید کرد. درست در همان سال، محقق انگلیسی، هامفرِی دِیوی اولین لامپ برق را تولید کرد.

در چند دهه بعدی، بیش از ۲۰ مخترع دیگر بر روی تولید لامپ‌هایی با زمان کار بالا کار کردند و درسال ۱۸۷۹، ادیسون اولین شخصی بود که توانست این کار را به سرانجام برساند. لامپ تولیدی وی می‌توانست برای حدود ۱۵۰۰ ساعت روشن باشد که در مقایسه با لامپ‌های قبلی که تنها برای چند دقیقه می‌توانستند روشن باشند فوق‌العاده به نظر می‌رسید.

edison.jpg

الف) لامپ التهابی (رشته ای)

1235.gif

لامپ التهابی حبابی (incandescent light bulb ) یا لامپ رشته ای منبع نوری ساخته بشر است که نور سفید درخشانی از خود ساطع می کند. یک جریان الکتریکی از یک رشته نازک رسانا عبور می کند که تا حد نور دهی آن را گرم می کند. یک حباب شیشه ای بسته از رسیدن اکسیژن به رشته جلوگیری می کند زیرا در غیر این صورت رشته سریعاً اکسید و خراب خواهد شد. 

اجزاء یک لامپ رشته ای به صورت زیر می باشد:

۱.                   حباب شیشه ایIncandescent_light_bulb.png

۲.                  گاز بی اثر کم فشار

۳.                 رشته تنگستن

۴.                 سیم اتصال

۵.                 سیم اتصال

۶.                  سیم های محافظ

۷.                 ساقه (پایه شیشه ای)

۸.                 سیم اتصال

۹.                  کلاهک

۱۰.               عایق (ویترایت)

۱۱.               اتصال الکتریکی

ب) لامپ هالوژن

اولین لامپ‌ها از این دسته در سال ۱۹۵۹ به وسیله شرکت جنرال الکتریک (GE) روانه بازار شد. در این لامپ‌ها از ید استفاده می‌شد و آنها را کوارتز-ید (Quartz Iodine) می‌نامیدند. خیلی زود برم نیز به عنوان عنصری مناسب و با مزیت برای این کار شناخته شد. در آن زمان از این لامپ‌ها در کاربردهای خاص و برای روشنایی استودیوها، پروژکتورها و لامپ‌های خودرو استفاده می‌شد. بعدها در اوایل دهه ۱۹۷۰ حباب‌های خاصی نیز برای این لامپ‌ها ایجاد شد که آلومینوسیلیکا نام داشت.

در این لامپ‌ها وظیفه هالوژن ایجاد یک چرخه شیمیایی است که در آن تنگستن بخار شده در اثر حرارت از روی سطح رشته دوباره بر روی آن ته‌نشین شود. از آنجا که در لامپ‌های التهابی معمولی، تنگستن بخار شده، بر روی حباب لامپ ته‌نشین می‌شود ته‌نشین نشدن تنگستن بر روی حباب در لامپ‌های هالوژن موجب تمیز ماندن حباب و ثابت ماندن نور لامپ در طول عمر این لامپ‌ها می‌شود. عملکرد هالوژن در لامپ به این صورت است که هالوژن در قسمت‌های کم دماتر حباب با بخار تنگستن ترکیب می‌شود. این ترکیب با رسیدن با نقاط بسیار داغ لامپ یعنی روی رشته جداشده و دوباره به صورت هالوژن و تنگستن در می‌آید و به این ترتیب هالوژن تنگستن بخار شده را دوباره به رشته باز می‌گرداند. برای آنکه هالوژن و بخار تنگستن با هم ترکیب شیمیایی شوند دمای داخلی حباب لامپ باید از لامپ‌های معمولی بیشتر باشد. برای جلوگیری از آسیب دیدن حباب در این دما حباب این لامپ‌ها باید از کوارتز یا انواع دیگر شیشه‌ها با دمای ذوب بالا (مانند آلومینوسیلیکا) ساخته شود. از آنجایی که کوارتز از مقاومت خوبی در مقابل فشار برخوردار است استفاده از این ماده این امکان را فراهم می‌آورد تا فشار گاز داخل حباب افزایش یابد و افزایش فشار گازهای داخل حباب باعث کاهش تبخیر تنگستن از روی رشته و افزایش عمر لامپ می‌شود. به هر حال در این لامپ‌ها تنگستن بخار شده معمولاً بر روی محل اولیه خود ته‌نشین نمی‌شود و در نهایت رشته در قسمت‌هایی که بیشتر گرم می‌شوند نازک شده و قطع می‌شود.

با توجه به این روش از تابش نور، لامپ های  رشته ای بسیار ناکارآمد هستند و کمتر از  ۱۰ درصد از انرژی استفاده شده را به نور مرئی تبدیل می کند و بقیه را به گرما تبدیل می کند. اثر نوری لامپ رشته ای در حدود ۱۶ وات است که لامپ  LED در مقایسه با آن ۷۰ وات می باشد.

halogen_w_burner_Fa.jpg

همچنین در ویدیو لامپ های رشته ای چگونه کار می کنند با تاریخچه و نحوه عملکرد لامپ های رشته ای آشنا می شویم.

 

 

 برای مطالعه بیشتر به مقالات زیر مراجعه نمایید

مقایسه انواع مختلف لامپ از لحاظ مشخصات نوری و بهره برداری

 

بررسی فناوری روشنایی LED جهت کنترل آفات و دفع حشرات

 

پیشنهاد می کنیم از فیلم های آموزشی مرتبط دیدن نمایید.

مبانی بهره وری انرژی LED

 

 لامپ های القایی LVD

 

ویدیو فناوری لامپ هایLED

 

فناوری لامپ های LED

 

لامپ LED چگونه کار می کند؟

 

 لامپ های القایی LVD

 

لامپ فلورسنت چگونه کار می کند؟

 

لامپ های رشته ای چگونه کار می کنند؟

 

 اینفوگرافیک های زیبای زیر را از دست ندهید

چه مقدار سوخت مصرف می شود تا برق یک لامپ حبابی برای یک سال تامین شود؟

 

 اینفوگرافیک مقایسه لامپ ها

 

اینفوگرافیک: صرفه جویی بزرگ با فناوری 

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۴/۰۷/۳۰
 • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید