فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
لامپ های مغناطیسی (لامپ های القایی یا سانفار)

لامپ های مغناطیسی (لامپ های القایی یا سانفار)

چکیده :

این لامپ ها برخلاف بقیه لامپ ها از جمله لامپ های رشته ای و یا لامپ های کم مصرف، دارای فیلامنت یا کاتد برای روشن کردن نیستند. گاز داخل این لامپ ها توسط میدان مغناطیسی ای که از بیرون به این لامپ ها اعمال می شود، یونیزه شده و تولید نور می کند.

لامپ های مغناطیسی LVD (لامپ های القایی یا سانفار)

LVD مخفف Light Very Different می باشد.

لامپ های القایی مغناطیسی اساساً یک نوع از لامپ های فلورسنت با (یک یا دو) آهنربای الکتریکی که در اطراف بخشی از لوله پیچیده شده (لامپ القایی خارجی) می باشد. نور، حاصل یک فرآیند تبدیل درون لوله است که در آن نور UV یا ماورای بنفش در داخل لامپ تولید می شود و توسط پوشش فسفری دیواره داخلی لوله به نور مرئی تبدیل می شود. با تنظیم نوع و ترکیب فسفر در پوشش، می توان رنگ های مختلفی تولید کرد. مانند : سفید گرم، سفید سرد و غیره.

این لامپ ها برخلاف بقیه لامپ ها از جمله لامپ های رشته ای و یا لامپ های کم مصرف، دارای فیلامنت یا کاتد برای روشن کردن نیستند. گاز داخل این لامپ ها توسط میدان مغناطیسی ای که از بیرون به این لامپ ها اعمال می شود، یونیزه شده و تولید نور می کند.

تولید میدان مغناطیسی توسط یک بالاست صورت می گیرد. این لامپ ها به علت نداشتن کاتد، دارای طول عمر بسیار زیاد هستند و برای مکان های خطرناکی که تغییر دادن لامپ ها، سخت و گران است مورد استفاده قرار می گیرند. اشکال عمده این لامپ ها در تولید نویز مغناطیسی توسط بالاست این لامپ ها که جهت روشن نگه داشتن آنها به کار می رود، می باشد.

 لامپ های LVD

لامپ های LVD


دونوع اصلی از لامپ های القایی وجود دارند 

- لامپ های القایی خارجی و لامپ های القایی داخلی
- لامپ های القایی خارجی 

در لامپ های القایی خارجی، انرژی فرکانس بالا، از بالاست الکترونیکی،  از طریق سیم می فرستد که در اطراف سیم پیچ در بیرون لوله شیشه ای پیچیده شده که یک آهنربای قوی به وجود می آورد.

سیم پیچ القایی از طریق تحریک فسفر روی شیشه و اتم های جیوه در داخل آن یک میدان مغناطیسی بسیار قوی تولید می کند. اتم های جیوه به شکل جامد (آمالگام) وجود دارند و با برانگیخته شدن، نور ماورای بنفش یا UV تولید می کنند.

سیستم لامپ القایی می تواند به عنوان یک نوع ترانسفورماتور در نظر گرفته شود که سلف خارج لوله ی شیشه ای همان سیم پیچ اولیه است.

ساختار یک لامپ القائی خارجی را در شکل زیر می بینید 


لامپ القائی خارجی

در یک لامپ القاگر داخلی، یک حباب نور به شکل پاکت شیشه ای، که شکل لوله آزمایش را دارد دوباره وارد حفره مرکزی می شود، از سمت داخل با فسفر پوشش داده می شود، ایجاد خلاء می کند سپس با یک گاز بی اثر و یک گلوله آمالگام جیوه پر می شود.
سیم پیچ القایی در اطراف یک میله فریت که در مرکز گلوله تست وارد شده شبیه حفره قرار می گیرد.
القاگر به وسیله انرژی فرکانس بالای تولید شده توسط یک بالاست الکترونیکی خارجی به علت یک میدان مغناطیسی که در شیشه نفوذ کرده اتم های جیوه تحت اثر قرار می گیرند، که اشعه ی ماورای بنفش منتشر شده  سپس به نور مرئی قابل دیدن به وسیله پوشش فسفری تبدیل می شود.
لامپ های القاگر خارجی دارای این مزیت هستند که گرمایش تولید شده بوسیله سیم پیچ القائی در خارج لوله لامپ قرار دارد می تواند براحتی توسط تبدیل یا انتقال از بین رفت.

ساختار یک لامپ القائی داخلی را در تصویر زیر می بینید

لامپ القائی داخلی

برای طراحی لامپ های القائی با توان بیشتر می توان از طرح هایی که مستطیلی یا دایره ای باشند استفاده کرد.
در لامپ های القاگر داخلی، دما تولید شده بوسیله سیم پیچ القائی در داخل لامپ منتشر می شود و باید به وسیله ی انتقال در یک حرارت خور در پایه لامپ و بوسیله تشعش از طریق دیوارهای شیشه خنک شود.
لامپ های القاگر داخلی طول عمر کمتری نسبت به لامپ های نوع القاگر خارجی دارند. لامپ های نوع القاگر داخلی بواسطه ی درجه حرارت های کاری بالاتر بیشتر شبیه یک حباب روشنایی معمولی نسبت به لامپ های نوع القاگر خارجی است. پس آن ها ممکن است در بعضی از کاربردها مورد پسند قرار گیرند.

از آنجا که لامپ های القایی الکترود شکننده ندارد، قطعات آسیب پذیر هم ندارد و طول عمر آن به بالاست الکتریکی بستگی دارد، لامپ های القایی یک طول عمر فوق العاده طولانی دارند، آنها ممکن است بطور پیوسته برای ۶۰۰۰۰ ساعت کار کنند.

علاوه بر این برای حفاظت از محیط زیست ۹۹.۶ درصد را می توان بازیافت کرد. مسلماً در آینده نزدیک لامپ های القایی بیشتر و بیشتر در بازار روشنایی مهم خواهند شد.

 ویدیو زیر مربوط به لامپ های القایی LVD می باشد:

 لامپ های القایی LVD

 برای مطالعه بیشتر به مقالات زیر مراجعه نمایید

مقایسه انواع مختلف لامپ از لحاظ مشخصات نوری و بهره برداری

 

بررسی فناوری روشنایی LED جهت کنترل آفات و دفع حشرات

 

پیشنهاد می کنیم از فیلم های آموزشی مرتبط دیدن نمایید.

مبانی بهره وری انرژی LED

 

ویدیو فناوری لامپ هایLED

 

فناوری لامپ های LED

 

لامپ LED چگونه کار می کند؟

 

 لامپ های القایی LVD

 

لامپ فلورسنت چگونه کار می کند؟

 

لامپ های رشته ای چگونه کار می کنند؟

 

 اینفوگرافیک های زیبای زیر را از دست ندهید

چه مقدار سوخت مصرف می شود تا برق یک لامپ حبابی برای یک سال تامین شود؟

 

 اینفوگرافیک مقایسه لامپ ها

 

اینفوگرافیک: صرفه جویی بزرگ با فناوری 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
 • 1
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید

ساسان قزلباشان
۱۳۹۷/۰۱/۰۶
|

سلام
ایا لامپ های ال ای دی در صورت استفاده گسترده در محیطهای اداری جهت روشنایی باعث افزایش توان راکتیو و پرداخت هزینه مازاد میشوند یا خیر؟

مطالب مرتبط