فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق

تجهیزات مرتبط با این مقاله
شما هم می توانید تجهیزات برق خود را در اینجا ثبت نمایید ، ثبت نام رایگان

 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
لامپ های LED

لامپ های LED

چکیده :

نوعی از لامپ‌های حالت جامد است که از تکنولوژی دیود نورافشان استفاده می‌کند و به عنوان منبع روشنایی به کار می‌رود. این لامپ ها بر اساس ساختار دیود ها و عبور الکترونی از سد انرژی و تابش فوتون کار می کنند.

لامپ های LED

نوعی از لامپ‌های حالت جامد است که از تکنولوژی دیود نورافشان استفاده می‌کند و به عنوان منبع روشنایی به کار می‌رود. این لامپ‌ها در ابتدا بیشتر به عنوان یک چراغ قرمز رنگ در درون دستگاه‌های الکترونیکی کاربرد داشتند، این لامپ ها بر اساس ساختار دیود ها و عبور الکترونی از سد انرژی و تابش فوتون کار می کنند.

لامپ‌های LED در واقع مجموعه‌ای از یک یا چند LED می‌باشند که برای بدست آوردن شدت نور و رنگ مورد نیاز با یکدیگر در یک مجموعه قرار داده می‌شوند و به منظور تامین روشنایی و یا تزئینات مورد استفاده قرار می‌گیرند.
مشخصات منحصر بفرد led باعث شده است که لامپ‌های led به سرعت جایگزین سایر منابع تامین روشنایی گردند و با توجه به مصرف برق کم نسبت به سایر لامپ‌ها، عمر بسیار بالا و فناوری جدید ساخت به رنگ‌های دیگر، توانسته‌اند جای خود را در صنعت روشنایی در دنیا باز کنند. از مصادیق بارز آن می‌توان به چراغ‌ها و علائم راهنمایی ساخته شده با led  اشاره کرد که در حال حاضر در کشورمان در مقیاس گسترده‌ای به کار گرفته شده‌اند. ال‌ئی‌دی‌های رنگی همچنین می‌توانند برای کارهای زیباسازی مانند نورپردازی اشیاء شیشه‌ای مورد استفاده قرار گیرند.

LED مخفف کلمات Light emitting diode است معنی دیود ساطع کننده نور را می‌دهد

لامپ های LED

همچنین به دلیل نسبت تولید نور به گرمای بسیار عالی امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و حتی صفحات نمایش تلوزیون، مانیتور و تلفن های همراه و تبلت ها همه از این نوع نور پس زمینه استفاده می کنند.

ساختار یک لامپ LED در شکل زیر توضیح داده شده است.

ساختار لامپ LED

لامپ های  COB

COB  مخفف “Chips on Board” به معنی چیپ (تراشه) هایی بر روی بورد می باشد. در این فناوری جدید، تعدادی لامپ LED به صورت چیپ بر روی یک بورد و ماژول سوار می شوند، به صورتی که زمانی که روشن شدند به صورت یک پنل روشن دیده می شوند.

مزایای لامپ  COB

همانطور که می دانید ال ای دی (LED) ها به عنوان یک محصول فناوری جدید دارای بازده نوری خوب و طول عمر فوق العاده ای هستند. مشکل اصلی لامپ های ال ای دی این است که در سایز کوچکی نور فوق العاده زیادی از خود منتشر می کنند و این باعث می شود که نور این منابع نوری به نسبت منابع نوری گذشته همچون لامپ های فلورسنت دارای درخشندگی بیشتری باشند که این خود باعث آزار بصری مخاطب می گردد. یک راه حل برای این مورد قرار دادن یک پوشش پخش کننده نور است، ولی این پوشش باعث هدردهی نور می شود.

لامپ های COB این مشکلات را ندارند، به این صورت که دیگر خود منبع نور در مساحت بیشتری نور تولید می کند و این باعث خیرگی کمتری نسبت به منابع ال ای دی دیگر می شود. در عین حال نیازی به پوشش خارجی نیز ندارد و این باعث جلوگیری از هدردهی نور می شود.

علاوه بر این، باید گفت که تولید کنندگان ال ای دی می توانند در سایز های کوچک، نوری با بازده بیشتر تولید کنند. مثلاً در بهترین حالت یک منبع نور کوچک ال ای دی می تواند تا ۲۴۹  لومن به ازای هر وات تولید کند (به ازای ۲۰ میلی آمپر جریان) ، این در حالی است که یک منبع نور ال ای دی بزرگ تر نهایتاً تا ۱۶۱ لومن بر وات قادر (به ازای ۳۵۰ میلی آمپر جریان) به تولید نور می باشد. این کاهش بازده نور به علت سایز بزرگ تر و جریان کشی بیشتر حاصل می گردد. لذا با این شرایط لامپ های COB می توانند مجموعه ای از لامپ های ال ای دی کوچک تر باشند و این یعنی بازده نور بیشتر نسبت به منابع مشابه SMD .

ساختار لامپ های LED COB

تفاوت لامپ های سی او بی COB و اس ام دی SMD

یکی از سوالاتی که این روزها بسیار با آن مواجه می شویم تفاوت و تشخیص بین لامپ های سی او بی COB ، اس ام دی SMD و ام سی او بی MCOB مورد استفاده در روشنایی و نورپردازی است. در ظاهر بسیاری از مردم و متخصصین این تفاوت را از روی شکل ظاهری لامپ های COB که عموماً شکلی خاص دارند (گرد ، طولی و  …) به دست می آورند، لیکن  یک لامپ سی او بی COB مربع با یک لامپ اس ام دی SMD با همان سایز مشابهت دارد و این تشخیص سخت تر می شود.

جواب این سوال در این جا است، همان طور که پیش از این نیز گفته بودیم، لامپ سی او بی COB دارای یک سری چیپ بر روی بورد است که بر روی آن ها ماده فسفرسان ریخته شده است، لیکن باید بدانیم لامپ های اس ام دی ساختاری متفاوت دارند، لامپ های اس ام دی SMD دارای یک یا چند چیپ هستند که مستقیماً توسط Gold Wire (سیم نازک طلا) به یک دیگر و پایه های ورودی متصل شدند، و بورد واحدی در کار نیست. لذا می بینیم که اکثراً جهت راحتی کار از اشکال مستطیل شکل جهت لامپ های اس ام دی SMD بهره می برند. لذا جهت تشخیص لامپ های اس ام دی SMD از سی او بی COB می توان با بهره بردن از یک ذره بین وجود یا عدم وجود Gold wire ها را چک کرد.

 برای مطالعه بیشتر به مقالات زیر مراجعه نمایید

مقایسه انواع مختلف لامپ از لحاظ مشخصات نوری و بهره برداری

 

بررسی فناوری روشنایی LED جهت کنترل آفات و دفع حشرات

 

پیشنهاد می کنیم از فیلم های آموزشی مرتبط دیدن نمایید.

مبانی بهره وری انرژی LED

 

 لامپ های القایی LVD

 

ویدیو فناوری لامپ هایLED

 

فناوری لامپ های LED

 

لامپ LED چگونه کار می کند؟

 

 لامپ های القایی LVD

 

لامپ فلورسنت چگونه کار می کند؟

 

لامپ های رشته ای چگونه کار می کنند؟

 

 اینفوگرافیک های زیبای زیر را از دست ندهید

چه مقدار سوخت مصرف می شود تا برق یک لامپ حبابی برای یک سال تامین شود؟

 

 اینفوگرافیک مقایسه لامپ ها

 

اینفوگرافیک: صرفه جویی بزرگ با فناوری 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
 • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید