فروشگاه اینترنتی برق
فروشگاه اینترنتی برق
 1. الف
 2. ب
 3. پ
 4. ت
 5. ث
 6. ج
 7. چ
 8. ح
 9. خ
 10. د
 11. ذ
 12. ر
 13. ز
 14. ژ
 15. س
 16. ش
 17. ص
 18. ض
 19. ط
 20. ظ
 21. ع
 22. غ
 23. ف
 24. ق
 25. ک
 26. گ
 27. ل
 28. م
 29. ن
 30. و
 31. ه
 32. ی
لودباستر

لودباستر

چکیده :

لودباستر ابزاری قابل حمل و سبک برای قطع بار است. این ابزار برای قطع کات اوت، فیوز های برق و محدود کننده فیوز تحت بار با ایجاد شرایطی ایمن مورد استفاده قرار می گیرد.


 

لودباستر

در بعضی مواقع اجباراً لازم است خط فشارمتوسط یا کات اوت سر راه ترانسفورماتورها قطع شود که این امر لازم است توسط لودباستر با ملاحظات زیر انجام شود.
باتوجه به اینکه در لحظه قطع کات اوت، امکان تشخیص بار موجود روی خط وجود ندارد و ممکن است در هر زمان مشترکان تصمیم به تغییر بار شبکه فشارمتوسط کنند، قطع کات اوت بدون استفاده از loadbuster به دلایل زیر توصیه نمی گردد:
     1) ایجاد آرک و برقزدگی سیمبان
     2) آرک به کراس آرم برخورد می کند و واکنش رله پست 20/63 کیلوولت و در نتیجه قطع فیدر را در بر دارد.

لودباستر ابزاری قابل حمل و سبک برای قطع بار است. این ابزار برای قطع کات اوت، فیوز های برق و محدود کننده فیوز تحت بار با ایجاد شرایطی ایمن مورد استفاده قرار می گیرد.

 لودباستر با قابلیت سوئیچ کردن بار برای 34.5  KV  و 600 آمپر نامی، حداکثر 900 آمپر در سیستم توزیع برق هوایی به کار می رود.

این ابزار هزینه های نصب و راه اندازی را کاهش می دهد و هیچ نیازی به قطع کردن بار دستگاه های متصل نیست. روش سوئیچینگ بیش از حد ساده می باشد و باعث به حداقل رساندن مدت زمان و دامنه قطع برق می گردد.

این وسیله در حقیقت ابزاری قابل اعتماد برای قطع برق بدون آرک (جرقه خارجی) می باشد.

در زیر نقشه انفجاری لودباستر را مشاهده می فرمایید:

نقشه انفجاری لودباستر

نقشه انفجاری لودباستر

نحوه ی کار لودباستر

در شکل زیر نحوه وصل کردن لودباستر به قلاب اتصال فیوز کات اوت  و کار لودباستر به طور کامل با تصویر توضیح داده شده است، که شامل سه مرحله می باشد:

وصل کردن

درجلوی کات اوت قرار دهید ضامن لودباستر را در قلاب یو (U) شکل بالای کات اوت وصل کنید، و سپس حلقه کششی بالا را به نوک پرچ وصل کنید. ضامن حلقه کششی لودباستر از قطع اتصال حلقه ی کششی کات اوت و و قلاب جلوگیری می کند.

کشیدن

دسته کات اوت و لودباستر را از حالت ایستاده بکشید-در حد بیشترین طولی که لودباستر باز می شود- کات اوت را مانند حالت بدون استفاده از لودباستر باز کرده طوری که جریان از طریق لودباستر منتقل شود، در یک نقطه ی از پیش تعیین شده در حرکت باز کردن، لودباستر جدا شده و مدار به صورت درست و بدون جرقه قطع می شود.

جدا کردن

لودباستر بوسیله جدا کردن ضامنش از قلاب متصل به کات اوت جدا می شود. سپس با تیغه حالت باز لودباستر در یک حرکت ساده چرخشی از حلقه کشش جدا می شود.

نحوه کار لودباستر

نحوه کار لودباستر

مکانیزم عملکرد لودباستر

در شکل زیر مکانیزم عمکرد لودباستر در زمان استفاده از آن به طور کامل توضیح داده شده است، که شامل سه وضعیت می باشد:

ایجاد مسیر جریان

لودباستر یک مسیر جریان بین کنتاکت بالایی و حلقه ی قطع فیوز کات اوت، کات اوت، فیوز برق، یا محدود کننده فیوز فراهم می کند. مسیر نمایش داده شده با خط قرمز

لودباستر باز شده

جریان از طریق این ابزار منتقل و فنر عملیاتی باز می شود - در طول مسیر، جریان توسط خط قرمز مشخص شده است- در یک نقطه از پیش تعیین شده در محل ضربه، ماشه حرکت کرده، فنر فشرده شده بر اثر سرعت بالای جدایی از حالت سکون به حرکت در می آید.

قطع مدار

جریان به وسیله طولانی شدن مسیر جرقه(آرک) به وسیله مسیر خاموش کننده آرک و از بین بردن یون های موثر گازهای ایجاد شده و مواد احاطه شده در در اطراف قطع می شود. آماده کردن مجدد ضامن ابزار در حالت باز تا تنظیم مجدد لودباستر آنرا حفظ کرده.

مکانیزم عملکرد لودباستر

مکانیزم عملکرد لودباستر

در شکل زیر مقطع جانبی لودباستر را ببینید:

مقطع جانبی لودباستر

کارکنان شرکت برق زمانی که می خواهند با استفاده از پرچ و لودباستر بر روی خط برق دار کارکنند باید موقعیت خود را چه بر روی تیر برق یا بر روی بوم جرثقیل باشند، حفظ کنند:

موقعیت توصیه شده برای کاربر استفاده کننده لودباستر

همچنین می توانید الزامات OSHA برای باز کردن کات اوت های تحت بار را مشاهده فرمایید.

ویدیو لودباستر جهت قطع فیوز کات اوت تحت بار زیاد را نیز می توانید مشاهده فرمایید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
 • ۱۳۹۴/۰۹/۰۴
 • 0
avatars
نویسنده : تیم تولید محتوای ایکهربا

`
نظرات خود را با ما درمیان بگذارید